İzmit Belediyesi’nin bitmek tükenmek bilmez kazma sevdası

Belediyenizin kazı yapmaktan hoşlandığını mı düşünüyorsunuz? Demek ki henüz İzmit Belediyesi ile tanışmadınız. Bir buçuk seneyi aşkın süredir İzmit’teyim ve herhangi bir yer kazılmadan geçen tek bir gün bile görmedim. Adamlar seviyor arkadaş, kazmayı seviyorlar. Ofiste arkadaşlar arasında bu konuyla ilgili şakalarımız bile var. Arkadaş ortamında belediyenin kazı çalışmalarıyla ilgili şaka olur mu? Bizde var. Öyle tahmin ediyoruz ki sayın başkanımız her gün ofisine gelip sabah kahvesini içiyor, rutin talimatlarını veriyor ve günün en sevdiği aktivitesi olan “Bugün nereyi kazdırsam” için bilgisayar başına geçiyor. Karşısındaki monitörde İzmit haritası var, faresini oval hareketlerle harita üzerinde bir o yana bir bu yana dolaştırıyor, sonra gözünü kapatıp herhangi bir noktaya tıklayıp “Bugün burası kazılacak” diyor. Artık nereye denk geldiyse işçiler ellerinde kazmalarla oraya gidiyorlar. Strateji oyunlarındaki gibi. Kazı olayının derinliğini de tıklama sayısına göre değişiyor, tek tıkladıysa kazma kürekli işçiler yetiyor, ha eğer çift tıkladıysa işin içine dozerler, kepçeler giriyor.

Daha önce de söylemiştim, ben buraya geldiğimde evimin önünde (giriş kapısının hemen önünde) bilmem kaç metre derinliğinde upuzun bir kazı olayı vardı. Bir süre eve o çukurun üzerinden atlaya zıplaya girmek zorunda kalmıştım. Ben nerden bileyim bunun “Caner bak bundan sonra bu memlekette göreceğin olay bu, haberin olsun” gibisinden bir işaret olduğunu, burada geçireceğim diğer günlerde kepçe ve dozerlerin hayatımın birer parçası haline geleceği konusunda uyarıldığımı.

Takip eden günlerde evimin önünde başlayan o kazı şehir merkezine doğru ilerledi de ilerledi. Yolumun üstünde sürekli fütursuzca, umarsızca yapılan çalışmalara şahit oldum ama sadece dolmuş camından görüp geçtiğim için öyle pek rahatsız edici bulmadım. 1.5 sene sonra bugün, 5. kattaki ofisimizde uslu uslu kodlarımı yazarken koltuğum yerinden zıplayınca fark ettim, meğer benim evin önünden yola çıkan o kepçeler bizim ofisin önüne kadar gelmiş. Başkan ofisin önündeki yola çift tıklamış zaar, böyle dolmuş istikameti boyunca kaza kaza gelmişler.

Ya yeminle kazılmasın demiyorum, hobi olarak gene kazılsın. Ya da ne bileyim ille de bir yerlerin kazılması gerekiyorsa mümkün mertebe kırsal kesimler tercih edilsin, başkan için “/map outside_izmit_merkez” diye kolayca seçebileceği yeni haritalar açılsın, ha o da olmuyorsa en azından haftada bir, iki üç günde bir kazılsın. Yoksa kazmayı kim sevmez? Ben de herkes gibi seviyorum ama bu işi tutup aşağıdaki marketin veya bankanın kapısının önünde yaparak insanlara yürüyecek yol bırakmayıp zulüm etmiyorum. Binaları sallamıyor, telefon hatlarını koparmıyorum. Banyo fayanslarının altlarını kazıyorum, mutfak dolaplarının zeminlerini ufak ufak eşeliyorum, evde imkanlar elverdiğince, kimseyi rahatsız etmeden kazıyorum yani.

Buradan yetkililere sesleniyorum: Ne olur birileri İzmit Belediyesi’ni durdursun, veya en azından gün aşırı kazmakla sorunların çözülmeyeceğini anlatsın. Şu anda şehrin merkezinde kepçeyi bir o yana bir bu yana vurup koca binaları sallıyor, internet ve telefon hatlarını koparıp insanları işlerinden güçlerinden ediyorlar. An itibariyle geldikleri nokta budur, ben uyarmış olayım istedim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. cengo dedi ki:

  Tam yatacakken bakayım egonomikte yeni bir şey var mı dedim gülmekten karnım ağrıdı ya :D

  /map izmit_merkez :D :D

  biz de kazmayı seviyoruz reyiz!

 2. Emre Altın dedi ki:

  Adamlar “Çalışınca Oluyor” sloganına uygun bir çalışma içerisindeler. Sloganı yaşıyor adamlar paso kazıyorlar .)

 3. eski kafa dedi ki:

  Bir yerde sürekli, deli gibi inşaat işleri yapılıyorsa orada kara para aklanıyordur derler.

 4. burakco dedi ki:

  Yalnız değilsiniz aslında, biz de Denizli’de yaşadık aynı sorunu yıllarca. en sonunda artık bitti derken bir de baktık ki köstebek yuvası gibi bir üst yapımız olmuş. şimdide onunla cebelleşiyoruz…

 5. adige dedi ki:

  adamlar kesin defineci

 6. Emre Altın dedi ki:

  Define olayına katılıyorum ancak öyle bi sebepten bu kadar kazı yapılabilir :)

 7. Bilgehan dedi ki:

  Yakında belediye başkanını ve ekibini bu şekilde görebiliriz.
  http://www.youtube.com/watch?v=cjGgoSOlL5c

 8. Eyyubi dedi ki:

  Canerim bu sefer mause u bayağı bir kaydırmış, daha önce nokta atışı yapıyordu yahu..

 9. Görkem CAN dedi ki:

  Kardeşim sizin kazılar sırasında 1940’lardan kalma patlamamış bir obüs mermisi bulmuşlar. Allah’tan kabloları kopartan operatör denk gelmemiş.

 10. weBurak dedi ki:

  Doğma büyüme Kocaeli’liyim, İzmit kendimi bildim bileli böyle. Karamürsel-İzmit arasındaki yollar 2-3 senede bir kırılır yeniden yapılır. Hele başbakan falan gelecekse yandık..

 11. Atılım dedi ki:

  Nereyi kazacaklar ? Hayır nereyi kazacaklar !
  İzmit belediyesi Sivas belediyesinin yaptığı uygulmadan esinlenerek toprağı gazıp halkı buraya davet etti.Buyrun buraya yapınız :)

 12. mert dedi ki:

  Aylar once okudugum bu yaziyi durup dururken nereden aklima geldiyse yeniden aradim buldum. Yine cok guldurdu.

 13. Husamettin dedi ki:

  O degilde boyle tartismadan uzak, alakasiz, bembeyaz bir blogda yorumlara eksi veren kisiyi cok merak etmekteyim. Arkadaslarla ona gulduk simdi. Seri eksi veren … diye tanimlamasinlar diye herhalde bazi yorumlari atlamis. Hahahaha cok komiksin ama ben hayir diyorum gibi olmus. :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir