İzmit Belediyesi’nin bitmek tükenmek bilmez kazma sevdası

Belediyenizin kazı yapmaktan hoşlandığını mı düşünüyorsunuz? Demek ki henüz İzmit Belediyesi ile tanışmadınız. Bir buçuk seneyi aşkın süredir İzmit’teyim ve herhangi bir yer kazılmadan geçen tek bir gün bile görmedim. Adamlar seviyor arkadaş, kazmayı seviyorlar. Ofiste arkadaşlar arasında bu konuyla ilgili şakalarımız bile var. Arkadaş ortamında belediyenin kazı çalışmalarıyla ilgili şaka olur mu? Bizde var. Öyle tahmin ediyoruz ki sayın başkanımız her gün ofisine gelip sabah kahvesini içiyor, rutin talimatlarını veriyor ve günün en sevdiği aktivitesi olan “Bugün nereyi kazdırsam” için bilgisayar başına geçiyor. Karşısındaki monitörde İzmit haritası var, faresini oval hareketlerle harita üzerinde bir o yana bir bu yana dolaştırıyor, sonra gözünü kapatıp herhangi bir noktaya tıklayıp “Bugün burası kazılacak” diyor. Artık nereye denk geldiyse işçiler ellerinde kazmalarla oraya gidiyorlar. Strateji oyunlarındaki gibi. Kazı olayının derinliğini de tıklama sayısına göre değişiyor, tek tıkladıysa kazma kürekli işçiler yetiyor, ha eğer çift tıkladıysa işin içine dozerler, kepçeler giriyor.

Daha önce de söylemiştim, ben buraya geldiğimde evimin önünde (giriş kapısının hemen önünde) bilmem kaç metre derinliğinde upuzun bir kazı olayı vardı. Bir süre eve o çukurun üzerinden atlaya zıplaya girmek zorunda kalmıştım. Ben nerden bileyim bunun “Caner bak bundan sonra bu memlekette göreceğin olay bu, haberin olsun” gibisinden bir işaret olduğunu, burada geçireceğim diğer günlerde kepçe ve dozerlerin hayatımın birer parçası haline geleceği konusunda uyarıldığımı.

Takip eden günlerde evimin önünde başlayan o kazı şehir merkezine doğru ilerledi de ilerledi. Yolumun üstünde sürekli fütursuzca, umarsızca yapılan çalışmalara şahit oldum ama sadece dolmuş camından görüp geçtiğim için öyle pek rahatsız edici bulmadım. 1.5 sene sonra bugün, 5. kattaki ofisimizde uslu uslu kodlarımı yazarken koltuğum yerinden zıplayınca fark ettim, meğer benim evin önünden yola çıkan o kepçeler bizim ofisin önüne kadar gelmiş. Başkan ofisin önündeki yola çift tıklamış zaar, böyle dolmuş istikameti boyunca kaza kaza gelmişler.

Ya yeminle kazılmasın demiyorum, hobi olarak gene kazılsın. Ya da ne bileyim ille de bir yerlerin kazılması gerekiyorsa mümkün mertebe kırsal kesimler tercih edilsin, başkan için “/map outside_izmit_merkez” diye kolayca seçebileceği yeni haritalar açılsın, ha o da olmuyorsa en azından haftada bir, iki üç günde bir kazılsın. Yoksa kazmayı kim sevmez? Ben de herkes gibi seviyorum ama bu işi tutup aşağıdaki marketin veya bankanın kapısının önünde yaparak insanlara yürüyecek yol bırakmayıp zulüm etmiyorum. Binaları sallamıyor, telefon hatlarını koparmıyorum. Banyo fayanslarının altlarını kazıyorum, mutfak dolaplarının zeminlerini ufak ufak eşeliyorum, evde imkanlar elverdiğince, kimseyi rahatsız etmeden kazıyorum yani.

Buradan yetkililere sesleniyorum: Ne olur birileri İzmit Belediyesi’ni durdursun, veya en azından gün aşırı kazmakla sorunların çözülmeyeceğini anlatsın. Şu anda şehrin merkezinde kepçeyi bir o yana bir bu yana vurup koca binaları sallıyor, internet ve telefon hatlarını koparıp insanları işlerinden güçlerinden ediyorlar. An itibariyle geldikleri nokta budur, ben uyarmış olayım istedim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

13 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir