İzmit’in buram buram kanalizasyon kokuyor olması

Ya birisi anlatmıştı ya da gavur sitelerinden birinde görmüştüm, adamlar kendi aralarında bizim buralardan “Arkadaş koca bir şehir nasıl olur da bok kokar…” diye bahsediyorlardı o kadarını hatırlıyorum. İzmit kokuyor arkadaşlar, özellikle bizim hem evimizin hem de ofisimizin bulunduğu Körfez Mahallesi tarafları bazen tahammül sınırlarını zorlayacak kadar kötü kokuyor. Şehir planlamasından veya altyapı olaylarından pek öyle anladığımı söyleyemem ancak eğer biz vatandaşlar bu iğrenç kokuya sıklıkla maruz kalıyorsak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bir yerlerde bir şeyler son derece yanlış yapılıyor. Güneşli ve açık bir bahar gününe buram buram bok kokusuyla uyanmanın ne demek olduğunu anlatamam. Beş katlı süper görünümlü çikolatalı bir pastanın üzerine at sineklerinin konması gibi. İnsan camı açıp, balkona çıkıp şöyle derin bir nefes almak istiyor ve fakat ne mümkün. Zaten Kocaeli sanayi bölgesi olması dolayısıyla memleketin en kirli havalarından birine sahip, üzerine bir de mide bulandırıcı kokular eklenince insan resmen yaşama sevincini kaybediyor.

İşin anlam veremediğim kısmı da kimsenin bu konudan şikayetçi görünmüyor olması, insanlar baya baya alışmış gibiler yani. Bizim ofis hariç ne bakkalda markette ne restoranlarda kokudan şikayetçi olan tek bir insan evladına rastlamadım, bir bize mi kokuyor mübarek anlamadım valla. Yahu insan hiç olmadı “Dövlet bu işe bi çağre bulsun” falan der, yok.

Eşe dosta “Sakın buralara gelmeyin” çağrısı yapıyorum. Siz de gelmeyin. Okul kazanmışsınızdır, yeni bir iş bulmuşsunuzdur her ne olursa olsun eğer Körfez taraflarına geçmeniz gerekecekse ve şayet gaz maskeniz yoksa asla gelmeyin. Evimizin her köşesinde eyirvikler, kavun kokulu yumurta benzeri zımbırtılar, naftalinler ve ernetler var, her market alışverişinde yenilerini alıyoruz, yatağa girmeden önce bile deodorantlar parfümler sıkıyoruz ve fakat envai çeşit parfüm esanslı kanalizasyon kokusu elde etmekten öteye gidemiyoruz. Hiçbir şey evimize, üstümüze başımıza sinen ve gün boyu yanımızda taşıdığımız bu kokuyu bastıramıyor.

Bezdim lan yeminle bezdim, kim çözecekse şu işi çözsün yoksa ülkenin lağım kokusundan ölen ilk insanları olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

8 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir