JavaScript ile daha “tatlı” dialog ekranları: SweetAlert

Hatırlayanlarınız olacaktır, 2000’lerin başında internette sinir bozucu bazı “şaka” uygulamaları dolaşırdı. Bir vesile yolunuzun düştüğü şerefsiz internet siteleri “Naber? Adın ne?.. Bak bana yalan söyleme…” türü saçma sapan ifadelerle sonu gelmeyen dialoglar oluşturur, hem tarayıcınızı hem de sizi esir alırlardı. Tabi o zamanlar “Bu sitenin daha fazla uyarı oluşturmasına izin verme” özelliği henüz icat edilmemiş olduğu için Ctrl+Alt+Del ile tarayıcıyı kökten kapatmaktan başka çare kalmazdı.

İşte o zamanlardan beri standart JavaScript dialog ekranlarına uyuz olurum. Yeni nesil tarayıcılarla birlikte eskiye nazaran biraz daha sempatik hale geldiler fakat ben yine de kendi geliştirdiğim projelerde alert, prompt veya confirm gibi ifadeleri kullanmamaya gayret gösteririm. Bunun yerine kullanıcıyı korkutmayacak nitelikte daha şık uyarı mesajları, CSS ile zenginleştirilmiş modal dialoglar tercih ederim.

SweetAlert da isminden de anlaşılacağı üzere bu işi kolaylaştıran hoş bir JavaScript kütüphanesi. Tüm temel ihtiyaçları karşıladığını söyleyemem ancak kullanıcıları ürkütmeden bazı basit durum mesajlarını vermek veya işlem onayı almak için kullanılabilir. Özellikle başarılı işlem sonuçları için ekrana bastığı yeşil “çekıd” animasyonu çok güzel.

Demo Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir