Javascript ile responsive destekli tablolar ve grafikler (charts) oluşturun: Chartist.js

Satış adetleri, anket sonuçları ve istatistik raporları gibi rakamsal ifadeleri görselleştirmek istediğimiz durumlarda chartları kullanıyoruz. Özellikle web geliştiricilerin hayatlarının büyük bir kısmı onları oluşturmak, okumak veya yorumlamakla geçiyor. Herkes en azından Analytics veya Adsense ile ucundan da olsa etkileşime girmiştir değil mi? Ne var ki responsive, yani ekran çözünürlüklerine duyarlı tasarımlar popülerliğini arttırdıkça bu meretlerle uğraşmak da her geçen gün zorlaşmaya başladı.

Genellikle çeşitli javascript kütüphaneleri kullanılarak oluşturulan chartlar, ön tanımlı genişlik ve yükseklik değerlerine sahip oldukları için web sayfasının responsive nitelikli olması veya olmamasıyla pek alakadar olmazlardı. Dökümanla birlikte bodozlama oluşturulur, oluşturuldukları ölçülerde sabit biçimde kalırlardı.

Chartist.js gibi CSS’in nimetlerinden de faydalanan yeni nesil kütüphaneler ise bizlere responsive tasarımlarımızla uyumlu dinamik ölçülere ayak uydurabilen chartlar oluşturabilme imkanı sağlıyor. Bu sayede sitenize mobil cihazlardan veya farklı çözünürlüklere sahip bilgisayarlardan giren kullanıcılar, sayfaya mıhlanmış “old sukuul” grafikler yerine, animasyonlu civcivli, kendi ekran çözünürlükleriyle tam uyumlu şukela uygulamalarla karşılaşıyorlar.

İnceleyin, indirin, kullanın, sevin ve sevilin.

Demo Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir