Jim Carrey’nin bile taklitçi olduğu bir dünyada daha da orjinallik aramam

Bu ne biliyor musunuz dostlar? Bu alelade bir video değil; orjinallik, özgünlük seven insanların, hayatın kendileri için ne kadar katlanılmaz olduğunu unutmamalarını sağlamak üzere 80’li yıllarda zamanlanmış bir hatırlatıcı. Hayal kırıklığının ete kemiğe büründürülüp Youtube’a yüklenmiş hali.

Bizde pek bilinmiyor olsa da Max Headroom isimli yukarıdaki Koka Kola reklamında gördüğünüz amcamız gavuristanın 80’li yıllarına damga vurmuş popüler kültür ikonlarından biri. Kendisini Eminem’in Rap God isimli şarkısının klibinde görmüş ve tanımamış olmanız muhtemel. Film yapımcılarının, insan bilincini mütemadiyen “sanal gerçeklik” ortamına aktardıkları bir dönemde bir komedi dizisinin baş karakteri olarak ortaya çıkmış.

Max Headroom’un esasen Matt Frewer isimli bir oyuncu tarafından canlandırıldığını öğrenmemiş olsaydım yukarıdaki videoyu ilk gördüğümde muhtemelen “Aha Cim Keri” derdim. Denilmeyecek gibi değil zira çocukluğumuzun efsane fırlama karakteri Maske‘nin 0.1beta sürümü gibi.

Jim Carrey elbette yetenekli bir oyuncu abimiz, çocukluğu 90’lı yıllarda geçmiş olup da o zırtapoz tavırlarına katıla katıla gülmemiş olanların sayısı tahmin ediyorum ki çok azdır. O da bir insan evladı ve diğer bütün insan evlatları gibi bir yerlerden esinlenmesi son derece normal ve fakat bu… Bu esinlenme falan değil arkadaş, baya takmış Max Headroom’un VHS kasedini izlemiş “Bunun aynısını yaparım lan ben ne var ki…” demiş ve sanki aynanın karşısına geçip çalışmış. Biz de hep o şukela tavırların, sempatik yırtık mimiklerin kendisine ait olduğunu sanmışız.

Yıllar yıllar sonra kendi çapımda hakkını teslim etmek istedim Max Headroom, canımsın.

max-headroom

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir