JPEG resim dosyalarınızı online olarak sıkıştırın ve optimize edin

Resim dosyalarını sıkıştırmak, optimize etmek artık daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlamanın ötesinde, deneyim sahibi eylemeyi amaçladığınız potansiyel ziyaretçilerin sitenize gelmelerini veya gelmemelerini direkt olarak etkileyen ciddi bir eylem. Hele hele Google PageSpeed Insights gibi, Alman yetimhane gardiyanlarıyla yarışacak kadar kuralcı, despot bir mekanizmayı memnun etmek durumundaysanız işiniz hepten zor.

Ben şahsen resim optimizasyonu işi için, çoğu masaüstü uygulaması olmak üzere pek çok alternatife başvurdum. Ne var ki aradığım çözümü online JPEG Optimzer ile tanışıncaya kadar bulamadım. Kaliteden mümkün olan en az biçimde ödün vererek ciddi anlamda sıkıştırma (tercihe göre yeniden boyutlandırma) yapan yegane araçlardan bir tanesi. Tüm işi sunucu tarafında hallediyor olması da cabası. Yani herhangi bir yazılım kurmadan, internete bağlanabildiğiniz tüm cihazlardan kolayca erişip nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken JPEG formatlı, muhtemelen Photoshop’tan çıkardığınız hayvani boyutlu resim dosyanızı seçmek ve “Compress Image” kısmına 1 ila 99 arasında bir kalite değeri girmek. Ben genellikle 90 değeri ile %70’lere varan sıkıştırma sonuçları elde ediyorum ve fakat elbette bu sonuca her resimde ulaşma garantisi bulunmuyor.

online-jpeg-optimizer

Favori araçlarınız arasına ekleyin, şen şakrak kullanın: http://jpeg-optimizer.com/

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Emrah Güngör dedi ki:

    Ben resim küçültmek için photoshop kullanıyordum ama bu daha kullanışlıymış, teşekkür ederim :)

  2. Büyükada Restoran dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.