jQuery & Bootstrap görsel metin editörü (WYSIWYG): Summernote

Evet Bootstrap’i sevmiyorum ve fakat kullanmadığımı da söylemiyorum. Özellikle Bootstrap ile geliştirilmiş, jQuery’li bu tür hafif, kullanışlı oyuncaklar gördüm mü hiç tereddüt etmem atarım yer imlerine. Tarayıcının yer imleri çubuğu bedava, bedava ya duruyor orda niye kullanmayayım? Gerektiği zaman fellik fellik aşırı abartılı olmayan WYSIWYG editör aramaktansa giderim yer imlerinden bulur kullanırım. Hatta yapasım yoksa bile sırf “Adamlar ne güzel eklenti geliştirmişler be” diye bu eklentiyi kullanacağım hafif bir webmail arayüzü hazırlamaya başlarım…

Yalan anasını satayım. Ne zaman bir eklentiye, işleve ihtiyaç duysam yer imlerine falan bakmak yerine yine gidip Google’da arıyorum. Stackoverflow’ları, web geliştirici sitelerini tavaf ediyor, bazen de kendi sitemle karşılaşıyorum. Tembellik başa bela azizim, tutup adam gibi organize edeceksin imlerini. “İm” nedir bu arada ya? Günlük dilde hiç kullanmadığımız bir ifade, “Yer işaretleri, favoriler” falan diye çevirselerdi bari.

WYSIWYG ne ola ki?” diyen arkadaşlarımız için ufak bir bilgilendirme yapacak olursak: İngilizce bir kısaltma oluyor kendisi. Malumunuz ecnebiler konuştukları her şeyi ama her şeyi kısaltmaya bayılıyorlar. Dilden tasarruf konusunda o kadar takıntılılar ki “What You See Is What You Get” dememek için, hatırlaması cümlenin kendisini hatırlamaktan daha zor olan bu kısaltmayı kullanmayı tercih ediyorlar. “Okay” gibi 4 harfli bir kelimeyi bile OK olarak kısaltan adamların işi işte. Neyse tam Türkçe çevirisi “Ne görüyorsan onu alırsın / Gördüğün şey aldığın şeydir“, anlamlı Türkçe çevirisi “Adam gibi zengin metin hazırlayacağım diye tonlarca kod yazmana gerek yok. Sen buraya kalın yaz, italik yaz, başlıkları, paragrafları gönlünce biçimlendir, biz kodları ona göre ayarlarız” olan, her defasında doğru yazmak için uğraşmak yerine Google’a “Wysygswy” benzeri sallama biçimlerde yazılıp, onun düzelttiği düzgün şekli kopyalanarak kullanılan bir ifade.

Sonuç olarak halihazırda Bootstrap ile geliştirdiğiniz projeleriniz için kafa yormayan, tonlarca kütüphanev yüklemeyen alternatif bir WYSIWYG editöre ihtiyaç duyarsanız Summernote‘u tercih edebilirsiniz.

Demo & Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Ahmet dedi ki:

  güzel bir editörmüş caner
  bir de yanlış değilsem OK all correct in kısa dönüşüm geçirmiş hali. oll korrekt gibi

 2. Kenan dedi ki:

  Bağlantı ölü galiba. “There isn’t a GitHub Page here.” hatası veriyor.

 3. Mehmet dedi ki:

  summernote “webten kopyalanan metinleri eklerken içerik boş olarak post ediyor. konuyla ilgili bilginiz var mı?”

  • Caner Öncel dedi ki:

   Bazı tarayıcılar uygulamaların sağ klik menüsü aracılığıyla kopyala-yapıştır işlemlerine izin vermiyorlar Bununla alakası olabilir.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir