jQuery ile dinamik yapışkan elemanlar oluşturmak için: jQuery Sticky-Kit

Normalde site içerisinde sabit duran bir elemanın scrollbar aşağı kaydırıldıkça yapışkan hale geldiğine şahit olmuşsunuzdur. Özellikle yardım dökümanlarını, canlı destek bağlantılarını veya reklam bannerlarını daha dikkat çekici hale getirmek için kullanılan bir tekniktir bu.

Bu işi esasen eklenti kullanmadan, birkaç satırlık JS kodu ve biraz da CSS maharetiyle yapabilirsiniz fakat eğer konuya tam anlamıyla hakim değilseniz, hesaplama hataları yüzünden yeniden boyutlandırılan bir tarayıcıda bile sorun yaşayabilirsiniz. Lüzum yok, bakın adamlar ne güzel tüm hesaplamaları yaptıkları, olasılıkları değerlendirdikleri bir eklenti hazırlamışlar. Zaten eklentiler biz bu tür sorunları dert etmeyelim diye yapılmıyor mu?

jQuery Sticky-Kit şimdiye kadar denediklerim arasında en stabil çalışanlardan biri diyebilirim, dertsiz tasasız. Siteye yükledikten sonra “sticky” hale getirmek istediğiniz eleman için ufak bir tanımlama yapmanız yeterli.

Eklenti hakkında daha detaylı bilgi almak ve kullanım örneklerini incelemek için http://leafo.net/sticky-kit/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Aziz dedi ki:

    Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Çok işime yarayacak. Caner kardeşime teşekkürlerimi sunuyorum…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir