jQuery ile dokunmatik cihazlarla uyumlu (multi-touch) tasarımlar yapın: Hammer.js

Genç arkadaşlarımız belki bilmezler, bir zamanlar Mc Hammer’ın dünyayı kasıp kavuran “You can’t touch this” (Ona dokunamazsın) isimli bir şarkısı vardı. Çoluk çocuk etrafta “Kentaşdiz” diye diye gezerdik. Bu şarkıya bir gönderme olarak Hammer.js ismi ve “You can touch this” (Ona dokunabilirsin) sloganı ile hazırlanan eklenti mobil cihazlarla uyumlu, multi-touch yani çoklu dokunmatik desteği bulunan harika uygulamalar hazırlamanıza olanak sağlıyor.

Eklenti sayesinde dokunmatik destekli slider (kayan içerik), resim yakınlaştırma uzaklaştırma ve mobil cihazlardaki Twitter ve Gmail uygulamalarından aşina olduğumuz “Pull to refresh“, yani tepeden aşağı sürükleyerek yenileme gibi işlev ve içerikleri kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Bu tür yetenekli eklentilerle karşılaştıkça web tabanlı mobil uygulama geliştirmeye olan ilgim daha da artıyor diyebilirim. Android için uygulama geliştirmeye zaten uzun süredir merakım var ancak nalet olasıca Java’ya bir türlü ısınamadığım için henüz bu anlamda ilerleme kaydedebilmiş değilim. Eğer sadece belirleyeceğim bir URL’e bağlanarak lite web tarayıcısı tadında çalışacak bir uygulama ayarlayabilirsem, yani bir şekilde işletim sisteminden kopup Web’e kapak atabilirsem her türlü öttürürüm diye düşünüyorum. Hatta bu konuda yardımını esirgemeyecek profesyonel bir Android geliştiricisi arkadaş ile Egonomik’in mobil uygulamasını bile yazabiliriz.

Hammer.js hakkında detaylı bilgi almak ve örnek uygulamaları incelemek için http://eightmedia.github.io/hammer.js/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

  1. Furkan dedi ki:

    Kuulandığın tasarım zaten mobile uyumlu, Appsgeyser kullanarak android uygulamasını hazırlayabilirsin. Reklam vs yok. Çokta güzel.

  2. emrah dedi ki:

    abi eskisi kadar web tasarım bölümüne makale eklemiyorsun… bi nedeni varmı :/

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir