Jquery ile yazdığım ilk browser oyunu: “Hepsini Gebert”


Dün gece yine tasarım deryalarında kaybolup gitmiştim ama aklımda sürekli şu son terör eylemlerine şehit verdiğimiz askerlerimiz vardı. Vallahi bu olaylar beni çok fena dellendiriyor, sürekli elimden ne gelir diye düşünüp duruyorum. Dün gece yine böyle düşünceler içerisindeyken birden aklıma teröristlerin katledildiği bir oyun hazırlamak geldi ve o dakika hiç düşünmeden uygulamaya geçtim. Gece bittiğinde ortaya böyle bir sonuç çıkmıştı.

Ne işe yarayacak diye sorabilirsiniz, ben de Hz. İbrahim’in atıldığı ateşe gagasıyla su taşıyan kuşun verdiği cevabı veririm: Olsun, en azından tarafımız belli olsun.

Eksikler: Random çıkan karakterlerle ilgili hala adam akıllı bir algoritmaya ihtiyacım var bu açıdan karakterlerin ekranın abuk subuk yerlerinde ve sürekli sol tarafında çıkıyor olmasına kızmayın. Seri (makinalı) ateş etme, aynı anda birden fazla karakter çıkması, farklı silah ve arkaplan seçimi gibi geliştirmeler ekleyeceğim (zamanla tabi).

Ayrıca şu anda sayaç çalışıyor gibi görünse de gerisayım bittiğinde oyun durmuyor, dilediğiniz kadar terörist gebertebilirsiniz yani.

Oyunu şu adresten test edebilirsiniz: http://www.egonomik.com/gebert/ Testten sonra görüşlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Ayrıca “hacı ben de şöyle bir özellik yazıp geliştirmeye yardımcı olabilirim” diyen tüm jquery gurularına kapım açık.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

27 Yorum

 1. Cihan dedi ki:

  Eline,koluna,kafana,HP bilgisayarına, samsung ACE telefonuna sağlık paşam :)

 2. Gülüş dedi ki:

  Tüm samimiyetimle söylüyorum eli öpülecek adamsınız..

 3. İsmail Kaptan dedi ki:

  Terörist öldü, asker öldü, halklar ayaklandı… Batıda biz Kürt bırakmayalım, doğuda onlar Türk… Tüm bunlar yaşanırken biz de kendi kendimize “ne yapabiliriz” diyelim ve bir oyun yazalım. Bir insanın ölmesine oyun gözüyle bakabiliyorsak, sürece katkımızın bu olabileceğini düşünüyorsak bir eğitimci olarak diyecek fazla bir şey bulamıyorum. Demek yarın 80’lerdeki gibi kan gövdeyi götürse eline satırı alıp sokaklara çıkacak birileri!

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Mehmet haklısın, sonuna kadar haklısın belki de soruyorum sana ne yapalım? Yani hepimiz kinimizi nefretimizi içimize atıp öyle oturacak kadar erdemli olamayabiliyoruz. İçimden sormak geliyor; öldürülmesine oyun gözüyle baktığımız teröristler insan da bizim şehitlerimiz değil miydi? Onların aileleri bu konuda ne düşünüyor? Allah korusun bir yakının başına aynı şey gelseydi sen ne hisseder, ne düşünürdün?

   

  Benim derdim Kürtlerle değil olamaz da, zaten aklı başında hiç bir insan bir topluma yekten düşman olamaz. Herkesin içinde iyiler de vardır kötüler de, bizim askerlerimiz şehit düşüyorsa bunda bizim de, ordumuzun da suçu var. Ben kişilere değil olaylar zincirine isyan ediyorum. E hadi onu da yapmayayım, peki ne yapayım? Sağduyunun sesi ol, de ki şöyle şöyle yaparsak bu sorun hallolur de. 

   

  Yarın belki daha sağlıklı düşüneceğim, belki sorunların şiddetle hallolmayacağına inanacağım, aman toplumsal ayaklanma çıkmasın insanlar birbirini kırmasın, dış mihrakların oyununa gelmeyelim diyeceğim ama şu an terörist diye dağda gezip askere kurşun sıkanları, ateşe verenleri (artık onlar her kimse) gebertmek istiyorum, Allahın bildiğini kuldan saklayacak değilim.

 5. Gasilhane Memuru dedi ki:

  Olmamış. Yeterince kan çıkmıyor bir de nerde o mendebur topraklarda bu arkaplandaki güzellik. Bu eksikleri bir yana bırakırsak jquery ine sağlık, en azından tepkini bir şekilde dile getirmişsin. Aman toplumsal ateşe benzin dökmeyelim diyen arkadaşlarda kendi düşünceleri içerisinde haklı olabilirler ama Allah aşkına biraz gerçekleri bir araya toplayıp düşünün, 3-4 yıl oldu söylüyorum her tanıdığım tanıştığım insana bu iş artık bitti, geriye kalan iki yol var ve bunlardan biri demokratik olsa da bunların toprak isteğine son vermeyecek maalesef sadece daha uzun yıllar bölünmeyi engelleyecek, geriye kalan seçenekte hepimizi yakacak. Biz istermiyiz sokaklarda anamız bacımız kardeşimiz oğlumuz ölsün, ya da tanıdıklarımız gidip birilerini öldürsün, ama bunu istedikleri buna zorladıkları ortada değil mi? Onlarda biliyor ilk seçenek ile istediklerine ulaşamayacaklarını, ne yapacağız haritamız değişene kadar susup pusup oturacakmıyız. Oy verdiğimiz gibi seçtiklerimize baskıda yapamıyorsak o zaman neden oy veriyoruz ki.

 6. Suat dedi ki:

  @Mehmet Katrancıoğlu
  Abi konuyu anlamadı sanırım. Oyunda pkk’lı terörist öldürülüyor. Bir düşman öldürülüyor. Oyunun hiçbir yerinde kürt ile alakalı bir konu yok. (Pkk’lıların kürt olması dışında) Ama keşke olsaydı. Bu ülkede kimin ne olduğunu ve neyi desteklediğini herkes biliyor.
  İnsan öldürme oyununa gelince, medal of honor, Battlefield ve call of duty gibi milyon satan oyunlar var. Neden hemen olayı ideolojiye bağlayıp tıkıyorsun.

  Siz neden askerinizi şehit eden birilerinin öldürüldüğü oyundan rahatsızlık duyuyorsunuz ???Marifet değil bunlar. Gerçek dünyada gerçekçi olmak lazım. Ne yapsaydı yani.

  Tamam Caner değiştir kardeş oyunu. Şöyle olsun. Bize silah doğrultan pkk’lı teröriste çiçek atalım. Bakalım o zaman nasıl bir yorum gelicek. Hey Allahım ya. Her yerde vardır mutlaka sizin gibilerden bir tane. Mutlaka çıkar. Özel eğitimlimidir nedir?
  Oyuna gelince Caner. İyi olmuş ama hedef ekranın soldaki belli bir bölümünde çıkıyor sürekli. Ekran çözünürlüğü ile alakalı olduğu belli. Esnek yapabilirsin belki. Çözünürlüğe göre yayılabilir.
  Birde arkadaki manzara bildiğin isviçre dağları manzarası. Bizim Teröristlerin inlerine hiç benzemiyor. Bunların dışında logo ve sağ panel on numara. Tebrikler. Güzel olmuş

   

 7. Emrah Ustun dedi ki:

  Eline sağlık.
  Bir bug da benden,
  atış 95 leş 97 diyordu :)

 8. Mehmet Katrancıoğlu dedi ki:

  Suat Bey, ben bir eğitimciyim. Olaylara herhangi biri! gibi bakmamam normaldir. Türk te olsa Kürt te olsa, hatta insan olmasa bile bir canlının öldürülmesinin kötü olduğunu anlatırız öğrencilerimize. Bahsettiğiniz oyunları da bir şekilde oynamışızdır ama asla önermemişizdir. Bir canlının öldürülmesinin ideolojisi olmaz. Eğer sözlerimi ideolojiye bağlamak isterseniz de “yaradılanı severim Yaradandan ötürü” diyerek Yunus’a ya da Mevlana’ya bağlayabilirsiniz. Silah doğrultana çiçek atılmaz. Ama aklı olan da düşünür, bu silah neden doğrulmuş. Ya da x senedir bu silah neden inmemiş. Dağda ölenlerin ailelerine bakın bir kere. Hiç şöyle zengin görünümlü bir aileye rastladınız mı? Hiç bir cenazede Ray-Ban gözlüklüler var mıydı? Jquery ile bir istatistik programı yazın bakalım, şehitlerin yüzde kaçı yüksek siyasetçi ya da zengin çocuğu. Bu işler kolay değil. Öyle Facebook’ta hileyle 5000 arkadaş eklemeye, iki videoyu beğenip paylaşmaya, 100 karakterlik beylik cümlelerini retwitlemeye hiç benzemez. O yüzdendir ki, Konya’dan öteye geçmemiş, askerlik tecili için Açıköğretimlerde zaman geçiren, askerde öncelikle doğuya düşmesem diyen, düşse de aman havacı olayım hesabı yapan, o da olmazsa yazıcı olmak için kıvranan tiplerin eleştirilerini de pek ciddiye almıyorum. Herşeyin çözümü de yetki de %50’dedir. Çözülmüyorsa, yanıtı orada aramak gerekmektedir.

 9. Suat dedi ki:

  Mehmet kardeş ben bir esnafım. Güneydoğuda askerlik yaptım. Öyle her güneydoğuda askerlik yapanlar gibi çatışmaya filan girmedim. 2 defa silahlı olay oldu ama onada çatışma denemezdi. Fakat orada askerlik yapmak ne demek, ben iyi bilirim.
  Bu ülkede tek düşman pkk değil aslında emin ol. Çok afedersin ama eğitimci olman da herşeyi bildiğin anlamına gelmez . Düşmanımız icraatı yapanlar ve arkasından pohpohlayanlardır. Medyadır, yazarlardır ve hiç kusura bakma ama senin gibi iyimser düşünüyor gibi görünüp, aslında ortalığı kızıştıranlardır.
  Acıyorum sana. Hele birde kendini eğitimci sanıyorsun ya vah vah. Canlıyı öldürme, heykeli yıkma, ağacı kesme, kuşu vurma, teröriste sıkma,
   bıkmadınızmı daha bu abuk subuk düşüncelerinizden. Nasıl bir anlam çıkardında bu herifin yaptığı bir oyunu buralara kadar mevzu haline getirdin. Bi kerede beğendinmi beğenmedinmi onu söyle kardeşim. Niye edebiyat yapıyon. Soru açık… Beğendinmi? beğenmedinmi. İllaaki vurgulayacan eğitimci olduğunu. Tamam eğitimcisin. En doğrusunu sen biliyon. Bunumu istiyon. Bide benim bloğa takmışın. Yok 5000 arkadaş, yok 2 video paylaşmışım. Sen zaten kalıbının adamı olsan belden aşağı çalışmazsın. Blog kardeşim orası. İstersem en iğrenç esprileri paylaşırım, istersem porno film koyarım. Ben eğitimci değilimki kardeşim. Napalım yani? gel ona da sen karar ver. Sonuçta koskoca eğitimcisin.
  Ama gel gelelim daha mevzuyu çakamamışsın.

 10. serkan yılmaz dedi ki:

  canercim ben işin ideolojik kısmında değilim şimdilik. sol alt köşede beta v0,1 yazıyor. o v version un v si heralde. Toprağam o kelimenin yerine türkçesinin baş harfini (S) yazsaydın. yani sürüm kelimesi. Ne bilim işte bende bunlara dikkat ediyorum.

 11. Gasilhane Memuru dedi ki:

  @Suat, arkadaşım senin aşağı yukarı aynı yerdeyiz sanırım düşünce olarak, bende doğuda yaptım görmem gerektiği kadarını gördüm, çatışma denmezdi adına ama kafamızdan keleş mermiside geçti o gün 500 metre önümüzde devremizde şehit oldu, adam vurmadık ama belki de bir şeyler yaptık.
  Ben şapkamı çoktan önüme koydum Mehmet Bey, ben eğitimci değilim ama yeri geldiğinde çok adamıda eğittim, sizin sözlerinizde haklılık payınız var ama hiçte bir eğitmen gibi anlatamıyorsunuz, bende sorguladım babasına g3 dayadığım çocuk ne zaman dağa çıkıpta bunun intikamını alır diye, bende sorguladım köyünü korusun diye eline silah verip korucu yapılan adamların gözünün önünde niye köyü yakıldı diye, bunları herkes biliyor, sorulmasın demiyoruz ama kalkıpta yok onlarda insan, efenim barışla halledelim. Valla bilmem savaşmayalım da sevişelim mi? Miğferine çiçek takan askerimi oynayalım? Zor gibi.

 12. Emre cem elevis dedi ki:

  komutan hapishanede terörist disarida bu arada sunun kodlarini bir verde su torerislerin reismlarini bir degistirelim.

 13. muhammet dedi ki:

  abi kimse yazmamış, terörist gökyüzünde çıkıyo, gökyüzünde ne işi var ya :D

 14. Ömer Osmanbaş dedi ki:

  Gerçekten güzel bir oyun olmuş. Son zamanlarda yapılması gereken bir oyundu.

 15. sohbet dedi ki:

  Sadece oyun olarak algılanmalı bence bırakında adı üstünde oyun oynandığı yerde kalsın bu kadar tutucu olmayalım. Eline sağlık arkdaşım güzel oyundu.

 16. ahmet dedi ki:

  Oyunu sitemizde paylaşımına izin varmı?

 17. ahmet dedi ki:

  :)  

 18. Gökhan dedi ki:

  Mhemet Hocam bende bir eğtimiciyim evet silah uzatana çiçek uzatılmaz ve silahı uzattığı andan neden uzattığı da sorgulanmaz silahı neden uzattığı herkesin malumudur. Ve olayın özünün Kürt-Türk çatışması olmadığıda son derece açıktır. Nettir. onun için bu yaşananların ardında çok farklı yeşler aramak çok sağlıklı değildir.Aranacak olan şey emperyalist güçlerin bölgedeki egemenlik savaşında türkiyeyi istememelerinden mütevellit olarak yaşananların Türkiye cumhuriyeti vatandaşları tarafından nasıl özümsendiğidir. Burda Caner kardeşim dışavurumunu bir oyun olarak yapmış kendisini böyle rahatlatmış. Ne yapsın insanlar? nasıl rahatlasınlar? Sokaklarda birilerinin yaptığı gibi molotof kokteyli mi atsınlar ya da otobüs mü yaksınlar? ne bileyim polisle mi çatışsınlar? ya da kendilerine taş atanlara hep gülmü atsınlar? ne yunustur bu insanlar ne de Mevlana kaldı ki ne de o devirde yaşıyoruz. bu insanlarda bir şekilde rahatlamalı rahatlatılmalı diye düşünüyorum incitmeden kırmadan dökmeden naçizane benim söyleyeceklerim bunlardır…

 19. Emuman dedi ki:

  Elinize sağlık hocam konu nereden nereye gitmiş. Çamur atmaktan başka birşey değil yaptıkları. Biraz geç oldu ama başarılarınızın devamını dilerim…

 20. Beytullah dedi ki:

  Hocam sa, Kodlarını PAylaşmanız Mümkünmü :)

 21. TahsinSUNGUR dedi ki:

  Yeni görüyorum.. Gerçekten çok iyi Caner abi. Ellerine sağlık :)

 22. Emin dedi ki:

  Oyun için konuşayım bende, oyun tarayıcıyı aşırı derecede kasıyor. Bilgin olsun @Caner

 23. Ali dedi ki:

  Caner hocam şu oyunun linkini düzeltsende arada oynasak :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir