Kafası olmayan bir horoz ne kadar yaşayabilir?

kafasiz-horoz-mikeKafası olmayan bir horoz ne kadar yaşayabilir?
Yaklaşık 2 yıl (18 ay)
10 Aralık 1945’te Colorado’nun Fruita şehrinde semiz bir horoz yavrusunun kafası kesildi ve bu horoz yaşamaya devam etti. Bu horozun kafasını kesen balta inanılmaz bir biçimde horozun şahdamarını ıskaladı ve beyin sapının yaşamasına, hatta büyümesine yetecek kadarlık kısmını boynunda bıraktı.

Horoz Mike olarak tanınan bu horoz ulusal bir şöhret olarak ülkeyi dolaştı; Time ve Life dergilerine çıktı. Sahibi Lloyd Olsen ABD’nin tamamında düzenlediği etkinliklerde “Kafası Olmayan İnanılmaz Horoz Mike“ı göstermek için 25 sent ücret aldı. Mike kart bir pilicin kafasını alarak eksiksiz bir biçimde boy gösterebilecek bir durumdaydı. Aslında Mike’ın kafasını Olsen’in kedisi yemişti. Mike şöhretin doruğunda ayda 4.500$ kazanıyordu ve kendisine 10.000$ değer biçiliyordu. Onun başarısı, piliçlerin kafasını kesen bir dizi taklitçiyi beraberinde getirdi ama bu taklitçilerin talihsiz kurbanlarından hiç biri 1-2 günden fazla yaşayamadı.

kafasiz-horoz-mike2Mike’ın yemeği ve suyu bir göz damlalığıyla veriliyordu (açık olan boyun ucundan), kafasını kaybetmesinin ardından geçen 2 yıllık süre zarfında yaklaşık 2.7 kilo aldı ve mutlu bir biçimde boynuyla yiyecekleri “gagalayarak” ve tüylerini düzelterek vaktini geçirdi. Mike’ı çok iyi tanıyan biri şu yorumu yaptı: “O, kafası olmadığının farkında bile olmayan büyük, şişman bir piliçti.

Felaket, Arizona’nın Phoneix şehrindeki bir otel odasında geceleyin meydana geldi. Mike’ın nefesi tıkandı ve Olsen’in korktuğu başına geldi: Göz damlalığını önceki günkü gösteride bırakmıştı, solunum yollarını açamayınca Mike nefesi kesilerek öldü.

Mike Colorado’da hala bir idoldür ve Fruita, 1999’dan bu yana her Mayıs ayında onun ölümünü “Kafasız Horoz Mike” günüyle anmaktadır.


Cahillikler Kitabı (The Book Of General Ignorance) s.8-9
John Lloyd & John Mitchinson  NTV Yayınları 2008

(Cahillikler Kitabı elime yeni geçti ve içinde süper ilginç bilgiler var, fırsat buldukça bu gibi enteresan şeyleri paylaşmaya çalışacağım.)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

3 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir