Keşke PC versiyonu da olsaydı dediğimiz oyunlar

Playstation dendiğinde ilk akla gelen şey genellikle futbol oyunları oluyor. Benim çevremdeki herkes bu konsolu sadece futbol oyunları için alıyor gibi. Tamam, FIFA olsun PES olsun güzel oyunlar. Topun falso alması, gollerden sonra seyircilerin çığlıkları büyük keyif fakat konsollar için üretilen harikulade başka oyunlar da var. Aslında bazıları sadece konsollar için üretilmiş olan harikulade oyunlar var ve benim gibi PC oyuncuları onlara yutkunarak bakıyor, bizde neden yok diyor, anne bize niye almıyorsun diyor.

Evet bazı konsol oyunları çeşitli emulatörler vasıtasıyla bilgisayarlarda oynanabiliyor ancak ne kadar randıman alınabildiği ortada. Biz, sadece Playstation için üretilmiş olan oyunları gerçek anlamda, üvey evlat muamelesi görmeden bilgisayarlarımızda oynamak istiyoruz. İşte o oyunlardan bazıları.

“Alayınızı ezerim!” Carmageddon: Reincarnation

Kocaman tekerlekleri, sağında solunda bıçakları ile vahşetsever yarış meraklıları için biçilmiş kaftan. PC için yok, yok. Hatırlıyorum da Windows ME zamanlarında okuldan kaçıp Carmageddon oynardık. Uzunca bir sürenin ardından yapımcılar Mart 2014’de Reincarnation‘u yayınladılar. Zombileri ezmenin hazzını son damlasına kadar hissetmek isteyen hayranlarına gün doğdu. Evet oynanış videolarını izlerken hoşuma gitmeyen yanları olmadı değil ama olsun, yine Carmageddon, yine bildiğimiz o eski dost.

Acılar içinde savaşmak Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid bol kanlı sahneleriyle vahşetin doruklarında gezilen, ana karakterin zırt pırt esir alındığı ve milyonlarca saat süren bir oyun. Bir önceki versiyonun ortalama oyun süresi 26 saat miydi 30 saat miydi ne. Gerçi tüm bu sürenin yarısında ya birilerinden dayak yiyor ya da yerlerde sürünüyordunuz ama yine de çok güzel bir senaryosu vardı. Bilenler bilir, Snake karakterinin vurulduğu bir bölüm vardı, bildiğin ağlayacaktım. Ajitasyon nasıl yapılır biliyor bu Kojima stüdyosu.

Komboların kralıyım atari salonunun ağasıyım: Tekken!

80 – 90 jenarasyonunun başının tatlı belası, atari salonlarının baş köşe konuğu, olmazsa olmazı Tekken. Hatırlar mısınız kombo yapmaktan ellerimiz, parmaklarımız nasır tutardı. Joystickin yanındaki boşluklara kıstırılan kaç el, kaç parmak telef oldu hey gidi. Atari salonlarına gitmek için okuldan kaçan çocuklar olarak az biraz kafayı çalıştırıp o jetonlara verdiğimiz paraları biriktirseydik kendi bilgisayarlarımızı alırdık. Ama güzel günlerdi yahu. Yemin ederim o hazzı artık hiçbir oyundan alamıyorum.

Bol bel kütletmeli, kafa kırmalı, diş zıngırdatmalı oyuna hasret kalanlar olarak gelin NAMCO firmasının önünde oturma eylemi yapalım. Belki insafa gelip Tekken’ciğimizin de PC versiyonunu çıkarırlar.

Zeus’a kafa atan Spartalı Kratos ve God of War

Ev arkadaşım Caner’e her “Hacı gel bir Pleysteyşın alıp God of War oynayalım” deyişimde “Yoooh, Pleysteyşın da neymiş” diye cevap veriyor ya, yeminle içimden bir parça kopup gidiyor. God of War bu, sadece onu oynamak için bile konsol alınır bence, konunun resmini bu oyundan seçmem tesadüf değil yani.

O vahşet, o savaş çığlıkları, o canavarların yanında kibrit çöpü kadar kalan Kratos’un kafa atarak diş dökmesi… Öyle güzel bir oyun serisi ki defalarca taklit edilmesine rağmen taklitleri aslını yaşatmaktan öteye gidemedi. Atmosfer, dinamikler, hikaye ve sesler o kadar sürükleyici ki insan God of War’ın başında saatlerce oturabilir.

Şimdi ya birileri Caner’i Pleysteyşın almaya ikna etsin ya da bu oyunun PC versiyonu çıksın. Malesef ikinci seçenek daha olası.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Kerim Potuk dedi ki:

  Yazıya girmeden aklımda Tekken ve God of War vardı :) Gerçi tekken’i emulatorler aracılığıyla pc’de oynayabiliyorum ama konsol’un yerini tutmuyor. Bu arada E.S.T.O kısmından önceki son yazı hali daha iyiydi sanki. En azından yeni yazı olup olmadığını oradan kontrol ediyordum. Şimdi sitenin altına kadar inmek gerek yeni yazılar için.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Geri bildirim için teşekkürler Kerim.

   Evet E.S.T.O. alanı ile ilgili geliştirme süreci devam ediyor, ona farklı bir formül bulmaya çalışacağım.

  • ugur dedi ki:

   Evet katılıyorum siz god of war oynu pc dede oynanabiliyo ama sadece konsol undan biraz grafik ayarı istiyor.

 2. İsmail dedi ki:

  Gran Turismo tek geçerim :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir