Kiralık daire seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Konut kiralarının artışı, bölge değiştirme isteği veya çeşitli nedenlerden ötürü kiralık konut arayan kişiler için, çeşitli formüller sunuyoruz.

Kiralık daire hangi platformlarda aranır, ev ilanlarına bakarken nelere dikkat edilmelidir ve fiyat karşılaştırması nasıl yapılır?

Emlak verileri, piyasa analizleri ve kiralık konut rehberi doğrultusunda, kiralık konutlarda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

Bölge Ve Konum

Kiralık konut ilanlarına bakmadan önce, hedef bölgenizi belirlemeniz gereklidir. Şehrin hangi bölgesinde, semt ve mahallesinde yerleşim kurmak istersiniz, hangi bölge kriterlerinize uygundur?

Kiralık daire seçerken, yapının bulunduğu bölge özellikleri iyi analiz edilmelidir. Sosyo- ekonomik durum, kültürel özellikler veya civarda yerleşim sağlayan bölge halkı hakkında detaylı bilgi edinmek önemlidir.

Ulaşım ve Lokasyon

Kiralık daireler seçerken, ulaşım araçları, çeşitliliği ve kolay ulaşılabilir özelliklerinin olup- olmadığı değerlendirilmelidir. Hem araç trafiği hem de yaya trafiği açısından değerlendirilmesi gereken ulaşım özellikleri, bölgeye yakın konumda olan popüler ve canlı alanlar hakkında da bilgi sunar.

Erişebilirlik açısından değerlendirilmeli, eğitim ve iş alanına yakınlığı, merkez noktalara yakınlığı analiz edilmelidir. Ayrıca bölgenin coğrafi ve iklim özellikleri önemlidir.

Yapı ve Teknik Özellikleri

Kiralık konutun bulunduğu binanın teknik özellikleri ve donanımları oldukça önemlidir. Binayı inşa eden firma, binanın ruhsat ve iskanı, konutun belgeleri analiz edilmelidir. Fakat öncesinde ilan değerlendirilirken, oda sayısı ve net kullanım alanları, banyo- mutfak özellikleri tesisat özellikleri, kat sayısı, ısınma türü ve giderleri, aidat veya varsa diğer ücretleri konusunda net bilgi alınmalıdır.

Kiralık Daire Fiyatları

Kiralık daire seçerken, öncelikli kriter fiyat seçeneğidir. Dairenin ideal değerini yansıtıp- yansıtmadığı, bölgedeki diğer emlak ilanları ile değerlendirilebilir. Civarda bulunan ve benzer özelliklere sahip olan farklı kiralık konut seçenekleri bulunuyor ise fiyatları hakkında bilgi alınmalıdır.

Evin teknik, yapı özellikleri veya tadilat gibi herhangi bir konusu var ise konutun maliki ile anlaşma yapılarak, indirim talebi sağlanabilir. İlan seçerken aidat bilgisi hakkında bilgi alınmalı, daha önceki kullanımlardan ötürü herhangi bir borcunun olmadığından emin olunmalıdır. Evin cephesi ve ısınma seçenekleri mutlaka değerlendirilmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.