Kızılay maden suyu şişelerindeki paslanmaya dikkat (Düzeltildi)

kizilay-maden-suyu-pas-1
Ofiste sıcaklardan bunaldığımız zamanlarda motoru soğutmak adına dışarıdan maden suyu sipariş ediyoruz. Kendi adıma şimdiye kadar markaya hiç dikkat etmediğimi söyleyebilirim. Arkadaşlardan biri ise her defasında özellikle Kızılay istemediğini belirtip duruyordu. Geçenlerde nedenini sorduk “Abi onların kapakları paslanıyor, şişenin ağzı sürekli pas içinde oluyor” dedi. Tabi insanın yekten böyle bir şeye inanası gelmiyor, neticede söz konusu olan yılların markası. Binde bir meydana gelebilecek talihsiz bir durum olduğunu, olsa olsa onların muhitindeki dağıtımcının kötü saklama koşullarından kaynaklanıyor olabileceğini söyledik ama ısrar etti, her yerde aynı şeyle karşılaştığını söyledi. Bunun üzerine iddialaştık ve ofisin yakınlarındaki bir cafeden Kızılay marka maden suyu sipariş ettik.

Elde ettiğimiz sonuç şöyle:

Bunun iki açıklaması olabilir; ya Kocaeli bölgesine dağıtım yapan firmanın deposunda ciddi bir rutubet sorunu var ya da Kızılay Sodaların kapaklarında kullanılan metal hatalı bir tercih. Pasın insan sağlığı üzerinde ne tür olumsuz etkiler oluşturabileceğini bilmiyorum ancak mantığım bana hele ki uzun süre tüketilmemesi gereken bir kimyasal olduğunu söylüyor.

Düzeltme 26 Haziran 2013

Kızılay’a incelemeleri üzere bir kapak gönderdik. Kapağı incelemiş ve aşağıdaki gibi bir dönüş yapmışlar:

Değerli müşterimiz,

Göndermiş olduğunuz kapakta görülen lekelerin, mailimde de belirttiğim gibi karemelizasyon meydana geldiği görülmektedir. Kapakta bulunan tabaka sadece şeker kalıntısı olmakla beraber herhangi bir inorganik (yağ, kir) kalıntı değildir.

Bu konuyla ilgili almış olduğumuz önlemler arttırılmıştır. Böyle bir olayla karşılaşmanız durumunda konuyla ilgili bizi bilgilendirmenizi rica ederiz.

Göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür eder, üretim şartlarımızı ve makine parkurlarımızı görebilmeniz için sizi işletmemize de bekleriz.

Saygılarımla.
YÜCEL ÇAKIR

Konuya önayak olan sevgili okurumuz Özgen Şeremet’e ve Kızılay yetkililerine ilgi ve duyarlılıkları için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

14 Yorum

 1. umit dedi ki:

  sırmada da aynı sıkıntı vardı

 2. Caramba dedi ki:

  Sadece Kızılay markasında olduğunu düşünmüyorum. Ben şahsen daha önce farklı markalarda da karşılaştım aynı durumla.

 3. Muhammet dedi ki:

  Uludağ maden suyunda da aynı dert. Şişenin ağzının üst kısmı zaten plastik bölgeyle korunuyor. yani bu durumda yapılabilecek en iyi şey, şişenin ağzının yan taraflarındaki pas bulaşmış kısımlara ağzımızı değdirmeyip, maden suyunu bardağa boşaltarak içmek.

 4. Serpico dedi ki:

  Caner, dedektif gibi adamsın.

 5. kralizasyon dedi ki:

  Sorun metal kapakta. Sularda böyle bi sorun yok çünkü plastik kapaklı sular.

 6. Özgen ŞERMET dedi ki:

  ya caner bak bu şişe meyveli; ve gördüğüm kadarı ile kapağın içerisinde. meyvelilerde bence böyle bi ihtimal olabilir çünkü içerisine şuruplar konuyor ve bu şurup buna sebep olmuş olabilir. yani limon aramosı karamel vs. vs.

 7. Özgen ŞERMET dedi ki:

  Olanları olduğu gibi kopyalayıp kendilerine gönderdiğim aşağıdaki gibi döndüler hemde 4-5 saat içerisinde (gece).

  Değerli Müşterimiz,

  Öncelikle ürünümüze ve markamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı size teşekkür ederiz.

  Göndermiş olduğunuz resimlerde görülen şişe ağzındaki lekelerin karemelizasyondan kaynaklandığı öngörülmektedir. Meyve Aromalı Maden Suları içeriğindeki gıda katkılarından dolayı sade maden sularına nispeten daha fazla dolumda köpürmeye sebep olmaktadır. Şişenin üst kısmında kalan şurup kalıntılarının üzerine kapaklama yapıldıktan sonra uzun süre stoklama yapıldığında şurup içerisinde kalan şeker sıcaklık, ışık ve oksijen etkisi ile okside ve karemelize olmaktadır. Şişe ağzında bulunan tabaka sadece şeker kalıntısı olmakla beraber herhangi bir inorganik ( yağ, kir) kalıntı değildir.

  Kapak altında paslanma olması ihtimali de bulunmaktadır. Kullanılan kapaklar paslanabilir metalden yapılmış ve paslanma ihtimaline karşı kapakların iç ve dış kısmı koruyucu lak tabakası ile kaplanmıştır.Fakat kapağın kesim yerleri lak tabakası ile kaplanamadığından ürünlerin nemli ortamlarda muhafazası halinde kesim yerlerinden başlayarak pas tabakası iç kısımlara doğru ilerlemektedir.

  Fakat görülen problemin tespit edilebilmesi için 1 adet şişe ve kapağın karşı ödemeli olarak aşağıda verilen adrese kargo etmenizi rica ederim.

  Kargo adresi
  Kızılay Mineralli Su İşletmeleri Müdürlüğü Gazlıgöl Mevkii İhsaniye / AFYONKARAHİSAR

  Saygılarımla.
  Yücel ÇAKIR

  • Caner Öncel dedi ki:

   Bak bu çok güzel oldu Özgen. Biz o kapakları attık ama yeni bir tane alıp gönderebiliriz. Kızılay’a da bu ilgili yaklaşımları için teşekkür ederim.

 8. Fatih dedi ki:

  beypazarından şaşmayacan caner :)

 9. Özgen ŞEReMET dedi ki:

  bende çıkıp deneyeceğım birazdan

 10. takoz dedi ki:

  Forza Kızılcahamam :) Olmadı Beypazarı da idare eder.

 11. Atılım K dedi ki:

  forza ayran hacı resmi içeceğimiz paslanma kirlenme yok ama uyku yapabilir :)

 12. EyyuBi dedi ki:

  #DirenKızılaySoda
  :)

 13. Özgen ŞEReMET dedi ki:

  Değerli müşterimiz,

  Göndermiş olduğunuz kapakta görülen lekelerin, mailimde de belirttiğim gibi karemelizasyon meydana geldiği görülmektedir. Kapakta bulunan tabaka sadece şeker kalıntısı olmakla beraber herhangi bir inorganik ( yağ, kir) kalıntı değildir.

  Bu konuyla ilgili almış olduğumuz önlemler arttırılmıştır. Böyle bir olayla karşılaşmanız durumunda konuyla ilgili bizi bilgilendirmenizi rica ederiz.

  Göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür eder, üretim şartlarımızı ve makine parkurlarımızı görebilmeniz için sizi işletmemize de bekleriz.

  Saygılarımla.
  YÜCEL ÇAKIR

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir