KOBİ’ler için SEO hedefleri ve faydalı ipuçları

Kobi’lerin Türkiye ekonomisi için hayati bir önemi bulunmaktadır. Web sitesi, kurumsal kimlik gibi işletme için olmazsa olmaz öğelerin belirlenmesinin ardından Kobi’ler doğal olarak müşterilerine kolaylıkla erişebilmeye ihtiyaç duyarlar. Yeterli sayıda müşteriye sahip olmadan iş dünyasında yer edinmek mümkün değildir. Para kazanmak adına müşterilerin işletmeden alışveriş yapması şarttır. Bu noktada web sitesi ile ürün ve hizmetlerini daha çok kişiyle buluşturmak isteyen birçok Kobi bulunduğu ortadadır, ancak web sitesi oluşturmanın müşterilere ulaşma ve ürün ile hizmetleri satın almalarını sağlama konusunda tek başına yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Web sitesinin, hizmet verdiği alan ile ilgili Google arama sonuçlarında üst sıralarda olması gerekir. Bunun için de SEO çalışmaları yapılması son derece önemlidir.

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO ile web sitelerinin Google arama sonuçlarında ilk sıralarda olması sağlanmaktadır. Ancak, her Kobi’nin SEO hedefinin aynı olmadığını söylemek gerekir. Bu noktada, SEO için hizmet almadan evvel Kobi’nin beklentilerini SEO ajansıyla paylaşması şarttır. Kobi’nin bulunduğu sektör analiz edilmelidir. Kobi’nin rakiplerinin web siteleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Anahtar kelimeler belirlenmelidir. Kısaca ifade etmek gerekirse, kısa sürede gelişmek isteyen Kobi’ler; daha yoğun bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyarlar. Ancak, her Kobi’nin gelişme ve büyüme hedefi aynı değildir. Bazıları daha az yoğun ve belirli bir süreye yayılmış SEO çalışmalarından faydalanmak isterler. Sonuç olarak, Kobi’lerin SEO hedefleri ile beklentilerinin netleştirilmesi noktasında SEO ajansıyla birebir görüşmeler yapması tavsiye edilmektedir.

SEO’nun Kobi’ler İçin Önemi Nedir?

SEO çalışmalarına başlamadan evvel web sitesi için tekil bir amaç belirlenmelidir. Bu amaç doğrultusunda müşteriler siteye çekilmelidir. Site aramasında yer alan ürünler, müşteri yorumları ve sitede bulunan makaleler; müşterilerin satın alma kararlarını etkilemektedir. Bu kriterlerin herhangi bir web sitesinde bulunması; ciddi bir pazarlama taktiği olarak ifade edilmektedir.
Birçok Kobi web sitesini gereksiz olarak görmektedir. Ancak, yalnızca kartvizitte bulunması için web sitesi tasarımı yaptırmak ciddi bir hatadır. Bilhassa küçük işletmelerin bu konuya önem vermedikleri bilinmektedir. Birçok Kobi; ücretsiz WordPress şablonu ile kendi işletmelerine ait bir web sitesi oluştururlar. Ardından, söz konusu web sitesini kartvizitlerine ve broşürlerine ekleyerek tanıtımlarını yaparlar. Ancak, pazarlama hususları dikkate alındığında bu tarz bir davranışın yetersiz olduğunu ifade etmek gerekir. Çünkü, günümüzde, neredeyse her sektörde çok ciddi rekabet bulunmaktadır. Rekabette bir adım öne geçmek adına tüm işletmelerin etkin bir SEO hizmeti alması gerekir.

Kobi’ler SEO Konusunda Neler Yapmalı?

  • SEO çalışmaları düzenli olarak yapılmak zorundadır. Bu yüzden, sosyal medya paylaşımlarına ağırlık verilmelidir. Bunun yanı sıra, web sitesinde güncel ve sektörel makaleler bulunmalıdır. İçerikler güncel tutulduğu takdirde SEO çalışmalarından fayda sağlanacaktır.
  • Sektöre uygun anahtar kelimelerde hangi rakip firmaların ilk sıralarda olduğu tespit edilmelidir. Bir başka deyişle, rakip firmaların izlemiş olduğu yöntemler takip edilmelidir. Fakat, bir yandan da özgün olunmalıdır.
  • Anahtar kelime belirlenmesine çok fazla önem verilmelidir. Çünkü, anahtar kelime, bir dükkanın önündeki tabela gibidir. Herhangi bir ürünü veya hizmeti arayanların anahtar kelimeler ile buna ulaşmaları söz konusudur.
  • Hem site içi hem site dışı SEO çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Görsellerin doğru yerlere yerleştirilmesi, tüm metinlerin arama motorları tarafından okunması, iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak yer alması gibi hususlar SEO çalışmalarının olmazsa olmazları bulunmaktadır.
  • SEO’yu etkileyen çok fazla strateji bulunmaktadır. Bu noktada, herhangi bir sitenin başarılı olmasını sağlayan SEO stratejisinin başka bir site için yüzde yüz sonuç vereceğini söylemek mümkün değildir. Bu yüzden, yeni SEO stratejileri denemekten kaçınmamak gerekir.
  • SEO çalışmalarının karşılığını hemen görmek mümkün değildir. Haftalarca beklemek gerekir. Sabırlı olmak şarttır.
  • Bilhassa yeni sitelerin SEO ile üst sıralara çıkması daha uzun sürer. Uzun süredir internet ortamında bulunan siteler için uygulanan SEO çalışmalarından daha kısa sürede sonuç alınır. Ancak, aynı husus, yeni siteler için geçerli değildir. Google algoritmaları farklı çalışmaktadır.
  • SEO planı sürekli olarak güncellenmelidir. Bir web sitesinin bitmesi, tamamlanması mümkün değildir. İçeriklerden tutun da görsellere, tasarım detaylarına kadar her şeyin sürekli olarak güncelleneceği bir SEO planı hazırlanmalıdır.
  • Bu çalışmalar orta vadede yatırım geri dönüşü en yüksek olan dijital pazarlama türüdür, maliyetleri öğrenmek isterseniz şuraya göz atabilirsiniz: https://www.bilgesem.com/seo-fiyatlari/

Sonuç olarak SEO çalışmalarında yukarıda bahsettiğimiz tüm hususlarda başarılı olmak istiyorsanız Bilgesem Dijital Pazarlama Çözümleri gibi bir ajansı ile çalışabilirsiniz.

Bugüne kadar birçok Kobi’nin SEO konusunda hizmet aldığı Bilgesem müşteri memnuniyetine son derece önem vermesiyle biliniyor. Google arama sonuçlarında üst sıralarda olmak isteyen Kobi’lere sektörlerine uygun bir SEO planı hazırlayıp seo çalışmalarının her noktasında bilgilendirme yapıyorlar.

Eğer Kobi’niz için gerçekçi hedefler doğrultusunda planlı bir seo çalışması yaptırmayı düşünüyorsanız, Bilgesem’in hem SEO hem de dijital pazarlama konularındaki tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Photos by bantersnaps, Proxyclick on Unsplash

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir