Kocaeli’de, 42 Evler veya Sanayi Mahallesi muhitlerinde çok acil ev arıyorum

Kırk yılın başı erken uyuyayım dedim, hani çok istediğimden değil bünyem artık pes ettiği için. Bir iki saat sonra rüyama giren bu konu uykumu kaçırdı kalkıp yazayım dedim. Bunda karın ağrısının da etkisi oldu tabi. Len bir taneniz de çıkıp “Caner Eylül ayına girdik, öyle şortla pikeyle cam açık uyuma devri bitti.” diye uyarmadınız be. Ben ne bileyim mevsimlerin insan yapımı takvimlerle olan ilişkilerinde bu kadar tutarlı davranacaklarını. Arkadaş bir gün önce dibimde vantilatör dönmeden koltuğumda oturamıyordum, terliyordum, bir gün sonra uzun kollu kıyafetlerimi aramaya başladım. Tamam hava soğusun da az biraz kademeli soğusun, bu mesai bitirip topuklama heveslisi devlet memuru edası nedir böyle?

Neyse konumuza dönelim. Arkadaşlar bana ev lazım. Öyle böyle değil hem de çok lazım. Gördüğünüz üzere bu mevzu uykularımı kaçırmaya başladı. Ofisimizi şehir merkezinden Sanayi Mahallesi (mi 42 Evler mi ne deniyor oraya tam bilmiyorum) taraflarındaki Çarşı Yapı‘ya taşıdığımız günden beri yana yakıla ev arıyorum. An itibariyle oturduğum yerden bu muhite toplu taşıma aracı bulunmuyor. Memleketin konuyla ilgilenen birimlerini arayıp sorduk, “Ordan oraya gidilmez, gidilse de dönülmez, dönülse de o işten hayır beklenmez” yanıtını aldık. “E peki hep böyle mi olacak? Bu konuyla ilgili bir çalışma yapmayı düşünmüyor musunuz? Neticede yakın bir gelecekte bir sürü insan bu yeni iş merkezine taşınacak ve illaki şehir merkezindeki evlerine gidip gelmek isteyecekler?” diye sorduk, “İnan eeet eşimee yıldaaa… Ben hiç götürmemişem…” dediler.

Hakikaten çok saçma toplu taşıma güzergahları var. Örneğin gelirken tam olarak bizim ofis binasının bulunduğu bloğun kapısının önünden geçen bilmem kaç numaralı otobüs (aslında doğrusu “midibüs” de İzmit Halkı bu araçlara otobüs demeyi daha çok seviyor), dönüşte Irak sınırından dolaşarak merkeze “gitmemeyi” tercih ediyor. Bu işlerle ilgilenen amcalar ellerinde evraklarla kapı kapı dolaşıp vatandaşlara “Merhaba. Biz yeni bir otobüs güzergahı belirleyeceğiz de, gelirken Fizan’dan gelen otobüsümüz dönüşte nerelerden dolansın ki işiniz görülmesin?” diye sormuşlar sanki. “Sizin de yardımlarınızla öyle güzergahlar belirleyeceğiz ki, bırakın toplu taşımacılık kavramına lanet etmeyi, kısmetse İzmit’i terk etmeyi düşüneceksiniz. Bizim şehir planlama anlayışımız bu“.

Neyse, ev bulamamış olmamın da etkisiyle biraz abartıyorum, belki bizim ulaştığımız amcanın bilgisi dahilinde olmayan bir güzergah falan vardır ancak harbiden şu anda evimden işime adam akıllı gidecek bir yol bulamıyorum. Bu sorunu sadece ben değil, farklı yerlerde oturan hemen hemen bütün çalışma arkadaşlarım yaşıyor. Gerçi ulaşım konusu çözülse bile ben daha önce bir çok kez yakındığım gürültü, huzursuzluk gibi nedenlerle bu evden taşınmayı zaten kafaya koymuştum. Söylemez olaydım ev sahibine de söylemiş bulundum, adam kiralık sezonu bitmeden yeni kiracı bulma derdiyle sabah akşam beni “Ne zaman çıkacan? Bak şey ediyormuş gibi algılama sakın haaa… Ev buldun mu ev?” diye sıkıştırıp duruyor. Ev bulsam da bulmasam da ayın 20’si dedin mi beni kapının önüne koymaya niyetli.

Emlak sitelerini dolaştım, yerli esnafa, taksicilere danıştım, gidip bizzat arayıp araştırdım ancak malesef şöyle eli ayağı düzgün bir ev bulamadım. Hatta o taraflarda ev soran çok olacak ki adamlar boş evlerin camlarına özellikle kağıt asmışlar “Kiralık Değildir” diye. O da pis bir şey ya, uzaktan camdaki kağıdı görüp bir umutla gidiyorsunuz, hayal kırıklığına uğrayıp, alt dudağınızı büküp geri dönüyorsunuz.

Özetle dostlar 42 Evler ve Sanayi Mahallesi taraflarında en acil tarafından ev bakıyorum. Gebze’de bakıyor muyum? Hayır. Cumhuriyet Parkı? Nayır. Halk Evi dolayları, Doğu Kışla tarafları? Sermayesi kurtarmıyor. İllede 42 Evler, ille de Sanayi Mahallesi. Daha önce de benzer bir durum yaşadığım için bunu özellikle belirtme ihtiyacı hissettim. Bir önceki ev arama girişimimdeCaner hiç arama sana süper bir ev buldum. Doğalgazlı, kirası uygun, hem bekara da veriyorlarmış” diye arayanlar soranlar oldu, tam kiralamaya heveslendim ki ev Karamürsel’de çıktı. Allah gani gani razı olsun, gerçekten çok iyi niyetli, yardımsever insanlar var, şu veya bu şekilde yardımcı olmak istiyorlar ancak benim öncelikli amacım kısmetse işyerime yakın bir yerlerde ev bulmak. Eğer duyduğunuz, bildiğiniz bu tür bir kiralık ev varsa ve bana iletebilirseniz gerçekten çok makbule geçer.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir