Koçluk eğitimi

Koç, danışanın kişisel olarak en iyiyi başarmasına ve kişisel ve profesyonel yaşamlarında istediği sonuçları elde etmesine yardımcı olur. Koçluk, kişinin öğrenmesini ve istediği şekilde gelişmesini sağlar. Birine öğretmekle onun öğrenmesine yardımcı olmak arasında büyük bir fark vardır. Koçlukta temel olan becerilerin geliştirilmesidir. Koçun danışanlarının çalışma alanında uzman olması gerekmez.

Bazı araştırmacılar başarının önündeki engellerin dışsal değil içsel olduğunu öne sürmüşlerdir. Koçlar bu bakış açısıyla kişilerin hayatlarını tekrar değerlendirmelerine ve değişim yolunda adım atmalarına destek olur. Koçluk sistemi, bireyin sorunlarının cevabının da yine kendilerinde olduğu inancına dayanır. Odak noktası, birey ve kafasının içinde ne olduğudur. Koçluğun temel becerisi, kişinin sorunlarının çözümüne yardımcı olacak cevapları bulabilmek için doğru soruları sormaktır.

Nasıl Koç Olunur?

Profesyonel bir koç olarak kariyer geliştirmeyi istiyorsanız hedeflediğiniz alana yönelik sertifika almayı düşünebilirsiniz.

Araştırmalar, profesyonel bir koçluk eğitimi almanın yüksek profesyonel standartları, güçlü bir etik kurallarına bağlılığı ve yüksek bilgi ve beceri seviyesini gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle koçluk sertifikasının nereden alındığı oldukça önemlidir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), dünyanın en büyük profesyonel koçluk organizasyonudur ve profesyonel gelişiminize yardımcı olmak için çok çeşitli akredite koçluk eğitimi sunar. ICF unvanı, koçluk sertifikası alanında küresel olarak kabul görür.

Bir koçun sektörde titiz bir eğitim, öğretim ve deneyim kazandığının işaretlerini verir. Bir koçun çalışabileceği üç ICF sertifikası vardır: ACC, PCC ve MCC. Belli aşamalardan geçerek elde edeceğiniz bu unvanlar sizin koçluk kariyerinizdeki deneyim ve yetkinliğinizi gösterir.

Profesyonel koçluk için ICF onaylı eğitim programlarını inceleyebilirsiniz.

Photo by NeONBRAND on Unsplash

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.