Kod yazanlar için özel olarak geliştirilen bir font: Hack

Kod yazanlar, özellikle benim gibi takıntılı olanlar için font (yazıtipi); IDE kadar, renklendirme kadar önemli bir detay. Editörleri geliştiricilerin evlerine benzetecek olursak fontlar da çalışma masalarıdır diyebiliriz. Okunaklı, bir bakışta ne olduğu, ne işe yaradığı anlaşılabilen kodlar zamandan ve verimden tasarruf sağlar, çalışma şevkini arttırır, dişleri beyazlatır, kemikleri güçlendirir.

Böyle düşünen açık kaynak sever bazı dostlarımız sırf bu iş için Hack isimli özel bir font geliştirmişler, “Alın kodunuzu bununla yazın, şen olun” demişler. Üstelik bununla da yetinmemişler ve hem bilgisayarlarda hem de web projelerinde kullanabilsin diye TrueType ile WebFont sürümlerini ayrı ayrı yayınlamışlar. Eksik olmasınlar.

Ben alışkanlıklarını kolay kolay değiştiremeyen biri olarak uzun süredir PHPStorm’um ile Hack’e oldukça benzeyen Consolas fontunu kullanıyorum, yeri gelmişken onu da paylaşmış bulunayım. Bu fontun özellikle ufaktan müdahale ettiğim renkler ile aşağıdaki duruşundan vazgeçemiyorum:

consolas-font

Kod yazanlar için özel olarak geliştirilen Hack fontu hakkında daha detaylı bilgi almak, kullanım örneklerini incelemek ve indirip hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

 1. Can dedi ki:

  Caner , consolas fontu download ettiğinde chrome güvenli değil tehlikeli tarzında uyarı veriyor. incele istersen.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Evet bahsettiğin problemi şimdi ben de gördüm Can, bildirim için teşekkürler.

   Alt tarafı içinde fontlar, beni oku dosyası ve egonomik.com kısayolu olan bir zip. Chrome’un bu paranoyaklığını nasıl aşabileceğimi bilmiyorum açıkcası.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir