Kod yazarken gaza getiren bir iç savaş şarkısı: “When Johnny comes marching home”

Bu şarkının yıllar yıllar önce zihnime kazınmasının ve bugünlerde aklıma gelip dilime dolanmasının yegane sorumlusu Bruce Willis abimiz ve Zor Ölüm (Die Hard) serisidir. Serideki filmlerden birinde sarışın ve süper zeki bir eleman vardı, bizim Burus’u sağa sola koşturup maymun ediyor, o sırada da çaktırmadan kamyon kamyon merkez bankasının altınlarını araklıyordu. Ne zaman vurucu bir replikle ekrana gelse arkadan hep bu şarkının modern bir versiyonu çalıyordu. Sen tut nereden estiyse hatırla, git orjinalini bul dinleye dinleye gaza gelip kod yaz. İlginç tabi.

Şarkıya bir nevi Amerika Birleşik Devletleri’nin mehter marşı diyebiliriz. “Amerika Birleşik Devletleri” diye özellikle uzun uzun yazdım çünkü bu ifade zamanında memleketin bütününü ifade etmiyormuş. 1800’lü yıllarda Lincoln gibi bir iki eleman çıkıp köleliği kaldıracaklarını açıklayınca güneyden “Oha manyak mısınız lan? Köle dediğin beleş ırgattır. Bizim bütün tarımımız da bu kölelerin beleşliği ve ırgatlığı üzerine kurulu, kölelik kalkarsa tarım yapamayız, aç kalırız. Biz siyah adamı sömürmeye devam etmek istiyoruz.” diye çatlak sesler yükselmiş. İlginçtir bu çatlak sesler çok kısa bir sürede ciddi bir yancı kitlesini aynı çatı altında toplamış ve “Ne kaldıracaz kardeşim” diye düşünen bu herifçioğulları tutup ülkeyi bölüp, kendilerine “Konfederasyon” adıyla yeni bir devlet kurmuşlar.

Bunu gören Lincoln ve tayfası ekipçe toplanarak bunlara dalmışlar. İşte bu şarkıyı da o sıra (bizim Onuncu Yıl Marşı’nı arakladığımız gibi) bir İrlanda şarkısından araklayıp askere gaz vermek için kullanmışlar. Harbiden de şarkı gaz konusunda baya işe yaramış, Konfederasyonun ağzını yüzünü kırmışlar.

Kaderin bir cilvesi olarak “Bize ne, biz kölelük isterük!” diye kazan kaldıran güneyli Konfederasyoncular kölelik kalktığı için değil ve fakat Birleşik Devletler onlara çeşitli yaptırımlar uyguladığı için yine aç, yine sefil kalmışlar. Bir de olan asker zevatına olmuş. Memleketi bölenlerin başındaki dallama olsun, generalleri olsun idam cezası şöyle dursun, kötü davranılmak haricinde neredeyse hiçbir cezaya tabi tutulmamışlar. Çoğu “Ulan o kadar da şey yaptık ama kölelik kalktı ya la. Neyse kısmet kanka, önümüzdeki maçlara bakalım.” deyip orada burada işe girip çalışmışlar, doğal nedenlerle ölünceye kadar yaşayıp gitmişler. Lincoln ise garibim savaşı kazandıktan üç beş gün sonra bu denyo güneylilerden birinin suikast eylemesi neticesinde bu diyarlardan göçüp gitmiş. Yepisyeni memleketin meydanına döner kavşak, saat kulesi, çeşme yapıldığını bile görememiş.

Şarkıyla ilgili ilginç bir nokta da şu ki “Aslan Coni eve döndüğünde çiçekler açacak böcekler uçacak ve hepimiz “gey” gibi hissedeceğiz” türü sözler içeriyor olması. Evet, baya böyle bıyıklı yahşi askerlerin hep bir ağızdan geyli meyli marş söylediklerini öğrenince ben de şaşırmıştım. Sonra gittim has gavur elemanlara sordum nedir bunun esas anlamı diye “Gey eskiden mutlu demek idi, bu yüzyılda anlamı değişti” dediler. Tıpkı bizdeki “top” ifadesi gibi yani. Bundan yüz yıl önce birine “Top gibi eleman Maşallah” deseydiniz, “Gülleleriyle kale surlarını döven, ateş kusan çelik gibi kişi” falan anlarlardı herhal, o hesap.

Ven Cani kams marçin hom egen huraaa huraaa!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. cansın dedi ki:

  caner konuyla alakası yok ama hatırladığım kadarıyla eski reklamlarla ilgiliydin hatta bir kaç domain ‘i takip ediyordun. Ben ve bir kaç arkadaş uzun zaman önce tvde yayınlanan bir ford mustang reklamı arıyoruz , bir bilgin var mı acaba :) Reklamda çalan şarkı show must go on olabilir emin değilim.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Evet sitem vardı sattım hatta :) Ama bahsettiğin türden bir reklamı malesef hatırlamıyorum yav. Bakayım yine denk gelirsem iletirim muhakkak.

   • cansın dedi ki:

    teşekkürler caner , bu arada yeni yazılarını bekliyorum boşlama buraları :) . Gerçi yeni tasarım pek yaramadı benden demesi , hepinizi döverim ulanlı , panik düğmeli ve fare hareketiyle değişen istanbul büstlü tasarımın bir ruhu vardı sanki ;)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir