Kombiden tasarruf etmenizi sağlayacak 8 ipucu

Kışın gelmesiyle birlikte kombiler hem sıcak su sağlamak hem de evinizi ısıtmak için sürekli olarak çalışmaya başlıyor. Haliyle yakıt tasarrufu ve kabarık faturaları önleme konuları da gündeme geliyor. ‌Ancak endişelenmenize gerek yok. Birkaç püf noktası ile kolayca tasarruf yapabilirsiniz.

Yalıtım Isı Kaybını Önlüyor

Etkili bir ısınma için, üretilen ısının içeride muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu konuda yalıtım büyük fark yaratıyor. Yalıtımsız evlerde ısı kaybı % 50 civarına ulaşırken, ısınmak için harcanan doğalgaz miktarı da buna paralel olarak artıyor. Yalıtımlı duvarlar, dışarıdan soğuk havanın içeriye girmesini engellerken, aynı zamanda iç ortamdaki ısının da dışarıya kaçmasını önlüyor. Etkili bir ısınma için duvarlara, pencerelere ve kapı pervazlarına yapılacak doğru yalıtım bütçeye yüksek miktarda katkı sağlıyor.

Periyodik Bakım Kombinin Ömrünü Uzatıyor

Kışa hazırlıklı bir giriş yapmak için kombi bakımı, önemli bir adım. Bakımı aksatılan kombi, çok sık arıza yaşanmasına neden oluyor. Kombi içerisindeki kanallarda biriken atıklar, periyodik bakım sayesinde temizlenerek daha sonra oluşabilecek arızaların önüne geçiliyor. Kombinizin bakımını düzenli bir şekilde yaptırarak kışın ortasında soğuğa maruz kalmaktan ve beklenmedik maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

Kombiyi Açık Tutmak Enerji Sarfiyatını Azaltıyor

Kombi kullanımında en sık hatalardan biri, kombinin sürekli açılıp kapatılması. Evde olmadığınız zamanlarda dahi kombinizi düşük ayarda çalıştırmanız gerekiyor. Eve dönülünce açılan kombi, soğuyan evin sıcaklığı yükseltmek için çok daha fazla enerji harcayarak daha fazla yakıt tüketiyor.

Pencere ve Kapılar Isı Kaybına Yol Açıyor

Dışarıdan hava akışının kesilmediği kapı ve pencereler, ev içinde ciddi miktarda ısı kaybına yol açıyor. Pencere ve kapılara izolasyon bandı yardımıyla ek koruma yapılması, özellikle rüzgarın evin içine doğru soğuk hava akışı oluşturmasını engelliyor. İzolasyon bandı makul fiyatı ve pratik uygulama imkanıyla ısı kaybı açısından kolay bir çözüm sunuyor.

Yansıtıcı Paneller Isıyı Oda İçerisinde Tutuyor

Radyatörlerin arkasına yerleştirilen yansıtıcı yüzeyli paneller, kalorifer peteklerinin oluşturduğu ısının dış duvarlardan dışarı atılmasını önlüyor. Yansıtıcı paneller sayesinde radyatörlerin diğer yüzünden de faydalanmak mümkün oluyor, ısı direkt olarak odanın içine gönderiliyor.

Nem Sıcaklığın Daha İyi Hissedilmesini Sağlıyor

Ortamdaki nem, sıcaklığın daha iyi hissedilmesini sağlıyor. Kuru ortamlar hem kişileri rahatsız ediyor hem de yetersiz sıcaklık hissi verdiğinden kombi derecesinin artırılmasına sebep oluyor. Radyatörlerin üstüne asılabilen özel tasarımlı suluklar ya da hava nemlendirici cihazlarla kuruluk sorununun üstesinden gelebilirsiniz.

Yüksek Dereceler Enerji Sarfiyatını Artırıyor

Kombi kullanırken cihazınızı çok yüksek derecelere ayarlamaktan kaçınmanız gerekiyor. Evin gereğinden fazla ısıtılması için kombinin yüksek sıcaklıklara ayarlanması, doğalgaz faturasına derece başına yaklaşık %6 daha fazla yük bindiriyor.

Radyatör Çıkışlarının Tıkanması Isı Yayılımını Engelliyor

Radyatörlerin üst hazne çıkışlarının kapatılması, ısınan havanın ortama yayılmasını önemli oranda yavaşlatıyor. Genelde kış aylarında nemli çamaşırların asıldığı bu yüzeyler, her ne kadar hızlı bir kurutma işlemi sağlasa da ürettikleri ısıyı bu yönde harcadıklarından ortamın sıcaklığına katkıda bulunamıyor. Soğuyan odayı ısıtmak için kombi derecesi artırmak, fazladan yakıt tüketimine sebep oluyor.

Etkili bir enerji ve ısı tasarrufu için kombi markaları arasında dayanıklı, güçlü ve güvenilir bir model bulmak önem kazanıyor. Buderus kombi, köklü geçmişiyle iklimlendirme alanında öncü firmalardan biri. Kaliteli ve uzun kullanım ömrü ile dayanıklı modeller sunan Buderus kombi ile de dikkatleri üzerine çeken firma, kullanıcıların beklentilerini başarıyla karşılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.