Konya Meram’da başlayan Orkut macerası


Orkut.com isimli, Facebook benzeri popüler bir sosyal network sitesi var ve bu sitenin sahibi Orkut Büyükkökten isimli bir Türk. Bu site her ne kadar Türkiye’de pek bilinmiyor olsa da Brezilya ve Hindistan gibi bir çok ecnebi memleketinde Facebook’tan daha popüler.

Orkut Büyükkökten Konya doğumlu ve Konya Meram Anadolu Lisesini bitirmiş. Ordan Bilkent Üniversitesine, bir süre sonra da ABD’ye, Stanford Üniversitesine transfer olarak bilgisayar bilimleri üzerine doktora yapmaya başlamış. Tam o esnada aynı üniversitede bulunan Google’ın kurucularıyla ahbap olmuş ve bu vesileyle kişisel projesi olan Orkut.com’un arkasına Google gibi bir devin gücünü alarak paranın, şanın şöhretin gözüne vurma şansı elde etmiş.

(Bu paragraftan sonra yorum katarak devam ediyorum)

Tabi iş bu kadarla bitmemiş, Konyalıların deyimiyle “bizim oğlan“, paranın gözüne vurup zevkü sefa içinde bir müddet yüzdükten sonra “baba ne yapsam boş, hayattan zevk alamıyorum” gibi bir düşünceyle olsa gerek cinsel tercihini değiştirme kararı almış. Tercihi değiştirdikten sonra da gay evliliklerinin yasal olduğu Kaliforniya’da Derek Holbrook isimli bir amcayla davullu zurnalı düğün yapmış. Konya’nın meşhur düğün pilavından* döktürdü mü bilinmez ancak “Anadolu Kaplanı” vasfını bana göre tam bu noktada kaybetmiş, süt dökmüş kedi olmuş.

Şimdi Allah aşkına olacak iş mi? Sen tut Selçuklu’nun kurulduğu topraklardan, Anadolu’nun bösböğründen yola çık, silikon vadisine imzanı bas ama milletin senle “İmrenilesi, süper çılgın Türk!” başlıklarıyla gurur duyamasın. Ben de bundan korkuyorum işte. Hani böyle çok süper işler başaran kimseler Anadolu çocuğu olsalar bile neticede bu hale geliyorlarsa, yani olayın sonunda Kaliforniyalı Derek’e göz kırpmak varsa aman uzak dursun parası, şanı şöhreti…

*Düğün pilavı: Konya’nın en sevilen adetlerindendir. Genellikle bamya çorbası ve yoğurt/ayran ile birlikte servis edilir. Kazan kazan pirinç pilavının (tercihen nohutlu) üzerine kepçe kepçe kuşbaşı et dökülerek dağıtılır, yemesi sevaptır. Konya’da öğrencilik yapan gençlerin Pazar günlerini iple çekmelerine vesiledir zira düğün pilavları genellikle Pazar günleri dökülür. Yemeğe iştirak etmek için de düğün sahiplerini tanıyor olmak gibi bir zorunluluk yoktur.

Gerçek kesit:
Profesyonel olarak düğün pilavlarına giden bir grup öğrenci gence bu sefer yeni yetme bir arkadaş eşlik etmektedir velhasıl bu yeni arkadaş et yememektedir. Topluca yenilen yemekte vatandaşın özellikle etleri ayıkladığını ve sade pilava yumulduğunu gören düğün sahibi acaba etlerde mi bir problem var diye vatandaşa neden etleri ayıkladığını sorar, genç kendisinin et yemediğini söyleyince yarı sinirlenerek ortamı koparır (affınıza sığınarak):
-Et yenmez mi len! Et olsun da g*tüme girsin!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

17 Yorum

 1. sinan dedi ki:

  İnsan kendine bu işkenceyi neden yapar allahım valla üye olmayı düşünüyorum ama şu herif hakkındaki gerçekleri öğrendikten sonra nasıl dolaşacağımı bilemiyorum o sitede :D

 2. serk002 dedi ki:

  siteye üyeyim ama kullanmıyorum sahibininde Türkiye’de doğduğunu bilmiyordum. güzel bilgi. bu arada bende et yemiyorum. İnsan et yemedende yaşayabilir. :D

 3. uğur dedi ki:

  yazının başında gördüm türk ün yaptıgını kayıt oldum siteye.devamını okudum şimdi üyeliğimi iptal ettiriyorum :D

 4. İnsan dedi ki:

  Milletin seninle “İmrenilesi, süper çılgın Türk!” diye gayet de gurur duyuyor Anadolu Kaplanı Orkun Büyükkökten. Tüm vasıflarını barındırıyor olduğunuza göre muhtemelen “tipik” bir Konyalısınız Caner Bey. Aslında size verseler en iyi doktorları tutup hasta diye tedavi ettirmeye çalışırsınız bu insanları, öyle değil mi? Aymazlığa bakın ki sade ve sadece cinsel tercihi nedeniyle; zeki, çalışkan, çok başarılı biri olması ve dahası çok iyi biri olabilmesi bile umurlarınız dışı. Aslında sorun, modemlerin ucuz olması; klavyesi olan yeni yetme yazıyor da yazıyor şakirtliklerini… İlaveten, eşcinsel değilim. Yayınlama yüreğinizin olmadığını da biliyorum. Sadece bir insan olarak ve bunu kendime insani bir görev addeterek ve belki “kafalarınızla” düşünmeye başlarsınız siz gençler diye yazıyorum.

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Evet ben gayleri hasta olarak görüyorum, hatta onları savunmak pahasına kendi memleketinin insanlarını aşağılayan “modern” ve “aydın” kimseleri de aynı kefeye koyuyorum. İş ki ben bu insanları sevmediğimi kendi ağzımdan söylüyorken nedense her defasında onların yılmaz savunucularının kimliklerini gizleme ihtiyacı hissettiklerini görüyorum, hatta yorum kısmında görmezden geldiğiniz “anonim yorum kabul edilmez” ifadesi de sadece sizin gibiler yüzünden eklendi. Demekki ortada gerçekten utanılacak bir durum var.

   

  Savunduğu konu hakkında fikir beyan ederken kimliğini bile ifade etmekten korkan biri “biz gençlere” ahkam kesemez, kusura bakmayın.

 6. fuat dedi ki:

  E tabi hastalıktır:) Normal mi yani:) O zaman tüm toplumların % 90 dan fazlası anormal olur demi:)

 7. fuat dedi ki:

  Bu arada bu o kişinin başarısını gölgelemez ama yinede hastadır:)

 8. tuğçe dedi ki:

  “insan” nickli insana katılmakla birlikte,
  “gençler siz iyi misiniz? ” sorusunu yöneltmek istiyorum. “başta kaydoldum, ne olduğunu öğrendim şimdi üyeliğimi iptal ettiriyorum”, “üye oldum ama o sitede nasıl dolaşacağımı bilemiyorum”  vs. vs. laflarınızdır hastalıklı olan. kendinize gelin, dimağınız geniş düşünsün, gözleriniz geniş görsün biraz. cinsel tercihi kimseyi ilgilendirmemekle beraber, böyle bir insanın sitesine üye olununca homoseksüelliğin size de bulaşacağını mı düşünüyorsunuz… bu ne bağnazlıktır. başarılı birini bu şekilde karalamaya kimsenin hakkı yoktur. daha  özgür bir dünya için herkesin özgürlükçü düşünmesi gerektiğini paylaşmak isterim.
  ayrıca buraya illaki isim verip comment girmek demek değildir ki kimliğimizi afişe ediyoruz. benim adımın tuğçe olduğunu kim teyit edebilir caner bey. hal böyleyken,  “insan” nickli şahısa ithafen sarf ettiğiniz şu ” … kimliklerini gizleme ihtiyacı hissettiklerini görüyorum” cümleniz ne kadar lafügüzaf kalıyor değil mi?
   
   

 9. tuğçe dedi ki:

  @caner: bugün sitenizi ilk defa keşfediyorum. karasinek canlısını google larken tesadüfen girmiş olduğum sitenizden hoşlanmaya başlamıştım, o karasinek katletme yazınız harikaydı doğrusu. süpermiş site falan diye söylenirken ve  tam bir özgürlükçü, matrak, yaratıcı, insancıl gibi sıfatları caner isminin önüne ek yaparken o da ne? buradaki orkut b. ile ilgili yorumunuzu okuyunca şok oldum. beklenir mi efendim sizin gibi birinden, olmadı caner…
  özgürce yaşayabilme ortamı nasıl gerçekleşir bilir misiniz? sır değil, çok basit. insanın insandan beklendiği gibi yaşayabildiği yerlerde özgürlük kendiliğinden doğar.

 10. Caner Öncel dedi ki:

  @tuğçe işte esas problem de burda. Sizler düşünce / ifade ve insan özgürlüklerinden yana değilsiniz, farkında olarak veya olmayarak özgürlük kisvesi altında gay savunuculuğu yapıyorsunuz. Bu gibi insanların cinsel tercihlerini değiştirebilme hakkı varsa benim de onları sevmeme hakkım olduğunu gözardı ediyorsunuz. Sırf onlar üzülmesin diye ikiyüzlülük mü yapayım? Sevmiyorum ve gönül rahatlığıyla sevmediğimi söyleyebilmek istiyorum, peki nerde benim ifade özgürlüğüm? Ayrıca sapla samanı karıştırmayalım, yazı benim yazım ancak altındaki yorumlar bana ait değil.

 11. fuat dedi ki:

  Ne Orkutmuş arkadaş:)

 12. hakan alaop dedi ki:

  yaşa caner gözümsün ,yine harika yazı ,gayleri sevmem , ama kafası çalışan adamı severim ,haa bana sorsanız firmanda gay çalıştırırmısın hayır ,şöyle düşün o koltuğa gerekli nitelikde biri mutlaka oturacak o geleseye kadar boş kalsın ,ama gaya hayır ,dini farklı olablir, mlliyeti farklı olablilr vss vsss ama Gay olmaz.
   

 13. emin dedi ki:

  bilirsiniz ünlü bir deney vardır. kurbağayı sıcak suya atmışlar fırlamış ve çıkmış, ikinci seferde suyun altını yavaşça yakmışlar ve kurbağa yavaşça ısınan suda haşlanmış da farkına bile varmamış… toplumsal değerler hergeçen gün bu örnekteki gibi yavaş yavaş yok olup gidiyor da farkına bile varmıyoruz.
  sözün özü… gayliği ve bilumum hastalığı normalleştirmeyin ve savunmayın… özgürlük kisvesi altında yanlışı savunmayın

 14. Replik dedi ki:

  ben biliyordum zaten bu googlede bir ibnelik olduğunu :)

 15. kapsin dedi ki:

  hani derler ya, beni bir sen anladın sen de yanlış anladın. onun gibi de bizden bir orkut çıktı oda … çıktı.

 16. musa dedi ki:

  usta üye olmuştum makeleyi okurken sonunu okumadım şimdi nasıl silecem :D

 17. TOPRAK dedi ki:

  hakikatten caner bir yorum yapmış ve özgür irade gereği düşüncesini açık yüreklilikle paylaşmış ellerine göynüne sağlık çokda iyi yapmış.insan haklarından yobazlıkda ondan bundan şundan hakdan hukukdan bahseden kişilerde kalkmış ..olmaz efendim bu ne dir şudur budurr değip özgür fikri susturmak için yazılar döşenmiş..bırakın efendimmm bunları..isteyen istediğini söylesin herkes kendi yaşamına baksın…Yaradanımız bilmiyomuydu sanki erkekle erkeği dişiyle dişiyi çiftleştirmeyi…imalat hatası arada bir olur böyle orkut gibiler :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir