Kopyalama panosunu (clipboard) yönetmek için ihtiyacınız olan mükemmel program: CopyQ

copyq-download
Bilgisayar kullanmaya başladığım günden beri düşünür dururum, bu Windows’ta neden adam akıllı bir clipboard manager (pano yöneticisi) yok diye. Yani adamlar tutmuşlar milyonlarca dolar harcamışlar, işletim sistemi geliştireceğiz diye yıllarca saçlarını ağartmışlar ve fakat bir tanesinin de aklına şu kopyalama geçmişini yönetecek basit bir çözüm üretmek gelmemiş mi? Ofis yazılımları için bile bu olayı yaptılar ancak işletim sisteminin genel clipboarduna hiç el atmadılar mübarekler.

Hani çok önemli bir sayfadan çok önemli bir metin kopyalamışsınızdır, derken dalgınlıkla başka bir yerden başka bir metin kopyalarsınız ve iş yapıştırmaya gelince “Güldür Güldür Şov 28. Bölüm Full İzle” gibi saçma sapan bir şeyle karşılaşır sinir olursunuz. Heh işte tam olarak bundan bahsediyorum. Sizi bu saçmalıktan kurtaracak nitelikte; şöyle kopyaladığınız her şeyi depolayacak, sırasına göre hafızada tutacak, metinler olsun resimler olsun dilediğiniz her şeyi paşa gönlünüz istediği zaman tekrar yapıştırabilmenize olanak sağlayacak bir program olsa fena mı olur?

Elbette süper olur ve çok şükür bu düşünceyi paylaşan amcalar zaten böyle bir program yapmışlar. Clipboardu tek atımlık tabancadan mitralyöze çeviren harika bir açık kaynaklı yazılım geliştirmişler ve ismini de CopyQ koymuşlar.

Tüm kopyalama geçmişinizi yönetebilmenize olanak sağlayan bu mucizevi kurtarıcı, size gözünüz arkada kalmadan otu çöpü istediğiniz gibi clipboarda atabileceğiniz bir konfor vaad ediyor. Dahası yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlayabileceğiniz üzere zengin metinleri şekillerini şemallerini bozmadan saklayabilmek gibi kabiliyetleri de var. Tab desteği, kopyalanan metinlerin düzenlenebilmesine / silinebilmesine imkan sağlaması, komut satırı gibi daha onlarca özellik ile CopyQ Linux ve Windows işletim sistemli bilgisayarınızı daha konforlu bir ortam haline dönüştürmek üzere sizleri bekliyor.

Valla programı kendim yazsaydım bu kadar içten reklamını yapmazdım, helal olsun elemanlara. Bu arada önemli yerlerin (FTP, SSH vb.) şifrelerini kopyalarken dikkatli olmak gerektiğinin de altını çizmekte fayda var, zira açık kaynaklı bir yazılım olan CopyQ ile ilgili herhangi bir endişe taşımıyorum ancak bilgisayarınızda sinsice pusuya yatmış olma ihtimali bulunan olası casus yazılımlar canınızı yakabilir.

Detaylı Bilgi & Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. yılmaz tek dedi ki:

    ben böyle programı yalarım.

  2. yılmaz tek dedi ki:

    ben böyle programı ıstırırım. olmazsa kıstırırım. yalarım yalar.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir