Korku filminden fırlamış gibi görünen gerçek bir ada ve içinde yaşayan insanlar

izu-adasi
Okyanus üzerinde uçakla seyahat ediyorsunuz, derken uçağınız arızalanıyor, tam düşmek üzereyken bir şekilde paraşütle atlama imkanı buluyorsunuz. Bir müddet havada süzüldükten sonra bir adaya düşüyorsunuz ve hayatta kalıyorsunuz. İlk şoku atlattıktan sonra çevreye şöyle bir göz gezdiriyorsunuz ve etrafınızda yukarıdaki gibi çoluklu çocuklu insanların gaz maskeleriyle toplandığını görüyorsunuz. Ne yaparsınız? Ne düşünürsünüz? Valla benim ilk işim kelime-i şahadet getirmek olur herhalde, sonra da “Vay ben o uçakla birlikte yere çakılaydım da dünya gözüyle bir korku filminin tam ortasına düşmeyeydim” diye hayıflanırım.

Japonya’ya bağlı olan bu adanın, daha doğrusu yarımadanın ismi Izu Adası imiş. Adada yoğun bir volkanik hareketlilik olduğu için dünya üzerinde yaşanılabilecek en tehlikeli yerlerden biri olarak kabul ediliyormuş. İnsanların Silent Hill karakterleri gibi sürekli gaz maskeleriyle dolaşmalarının nedeni de bu volkanik hareketler neticesinde etrafa salınan ölümcül derecede tehlikeli olan sülfür gazlarıymış.

Böyle yaşam mı olur lan? Düşünsenize bütün gün adada bir o yana bir bu yana dolaşıp ölmemişsiniz, gece, bir gün daha hayatta kalmış olmanın sevinciyle yatağa giriyorsunuz ve uykuya daldıktan yarım saat sonra ölümcül düzeyde gaz salınımı olduğunu, kalkıp gaz maskesi takmanız gerektiğini haber veren sirenlerin çaldığını duyup uyanıyorsunuz (bu gerçek). Valla isterse atalarımın toprakları olsun “Atalarım salaksa ceremesini ben niye çekiyorum kardeşim” der, çıkınımı topladığım gibi Ekvator yöresinde sessiz sakin bir memlekete göç ederdim. Bana ne lan.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

3 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir