Kredi kartı kullanımına dair pratik bilgiler

Günümüzde hemen herkesin kullandığı bir ödeme aracı olan kredi kartlarının
birçok avantajı var. Kredi kartını sorunsuz bir şekilde kullanıp avantajlarından yararlanmak hiç zor değil. Bunun için bazı konulara hakim olup onları uygulamanız yeterli.

Sizler için kredi kartına yönelik temel bilgilerden doğru kullanımına kadar birkaç bilgiyi bir araya getirdik.

Günümüzde kredi kartı sahibi olmayan yok denebilir. Peki kredi kartına gerçekten ihtiyacınız var mı? Kredi kartı başvurusu yapmadan önce ilk düşünmeniz gereken konu bu olmalı. Bunun yanı sıra kredi kartını doğru kullanmanız da önemli. Yüksek limitli bir kredi kartı çıkarıp bilinçsiz kullanmanız halinde, büyük borçların altına girerek bütçenizi zor duruma sokabilirsiniz.

Kredi kartı doğru kullanıldığı takdirde tüketicilere büyük avantajlar sağlıyor. Alışverişlerinizde çeşitli indirimler ve taksit fırsatlarından yararlanarak ödeme kolaylığı yaşayabilir, kredi kartlarının sunmuş olduğu finansal çözümlerle harcamalarınızı uzun vadede ödeyebilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınız olduğu anlarda nakit avans da çekebilirsiniz. Kredi kartları çeşitlerine ve özelliklerine göre farklı imkanlar da sunabiliyor.

Sizin de pratik ve avantajlı bir ödeme aracına ihtiyacınız varsa, dilediğiniz bankanın şubesinden veya internet üzerinden kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Başvuruyu şubeden yapıyorsanız sözleşmeye mutlaka göz atın.

Başvuru onayı

Başvurunuzun onaylanması birkaç günü bulabilir. Başvurunuzun sonucu hakkında ilgili bankanın şubelerinden veya çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. Başvuru onayı sonrasında kredi kartınız adresinize gönderilmek üzere hazırlanır. İnternetten veya telefonla yapılan başvurularda ise kredi kartının yanında sözleşme de kuryeyle gönderilir.

Şifre belirleme

Kredi kartı aldığınızda ilk olarak kartınıza ait bir şifre belirlemeniz gerek. Kartınıza şifre oluşturmak oldukça kolay. Telefon bankacılığından sesli yanıt sistemi ile şifrenizi kısa sürede belirleyebilirsiniz. Güvenli bir kullanım için şifrenizi kimseyle paylaşmamaya özen gösterin, mümkünse ezberleyin.

Ayrıca son kullanım tarihini ve kartın arka yüzündeki güvenlik kodunu da kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi herhangi bir yere not etmeyin.

Kredi Kartı kullanımı

Şifreyi belirledikten sonra kartınız kullanıma hazır hale gelir. Kredi kartınızı her türlü alışverişlerinizde rahatça kullanabilirsiniz. Alışverişlerinizde ödemelerinizi kredi kartıyla yaptığınızda harcamanızın ödemesini otomatik olarak bir ay sonraya devretmiş olursunuz. Harcama tutarınız aylık ekstrenize yansıyıp limitinizden düşer.

Kartınızı alışverişlerin yanı sıra nakit para çekme amaçlı da kullanabilirsiniz. Acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda kredi kartından nakit avans çekebilirsiniz. Ancak bunun için borcunuza aylık faiz işleyeceğini belirtelim. Çektiğiniz nakit avans veya harcamalarınız limitinizden düşer ve kalan limit tutarınız kadar alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartını doğru kullanmanın birinci altın kuralı bütçenize uygun harcama yapmaktır. Gelirinizin üzerinde bir harcama yaptığınız takdirde borçlarınızı ödemekte zorlanıp, büyük bir yükün altına girebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kredi kartı borcunuzu ayda bir düzenli olarak yatırmanız gerekmektedir. Ekstreniz her ay belirlediğiniz hesap kesim tarihinde kesilir. Size düşen ise son ödeme tarihine kadar dönem borcunuzu ödemektir. Hesap ekstrenizi e-mail yoluyla veya adresinize teslim şeklinde alabilirsiniz. Burada bir aylık dönem borcunuz, harcama detaylarınız, asgari ödeme tutarı, kalan taksit tutarı ve son ödeme tarihiniz yer alır.

Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için dönem borcunuzu gününü geciktirmeden tam olarak yatırmalısınız. Eğer sadece asgari tutarı yatırırsanız, kalan borcunuza faiz işlenebilir. Ancak borcun büyük bir kısmını ödeyip 100, 150 TL’lik bir borcu birkaç gün geciktirmeniz halinde bir sonraki aya yansıyacak faiz tutarı 1.5 TL civarında olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda birkaç gün ödemeyi geciktirmeniz problem değil.

Ancak kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ödememe gibi bir şansınız yok. Asgari ödeme tutarını her halükarda ödemek zorundasınız. Aksi halde gecikme faizine tabi olur, ayrıca bu durumu birkaç kez tekrarlamanız halinde bankaların size kullanacağı olumlu kredi notunu tehlikeye atmış olursunuz. Bankalar düzensiz ve gecikmeli ödemelerinizden dolayı bir dahaki kredi kartı veya olası kredi başvurunuza onay vermeyebilir.

Bu sebeple kredi kartı harcamalarınızı aylık olarak takip etmeli ve ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Kredi kartı ödemenizi şubelerden, ATM’lerden, internetten veya bankanızın mobil uygulamasından yapabilirsiniz. Dönem borcunuzu geciktirmeden yatırırsanız gereksiz yere faiz ödemek durumunda da kalmazsınız.

Harcamalarınızı uzun vadede ödemek için taksitli alışverişler yapabilirsiniz. Ancak bu harcamaların kart limitini etkilediğini unutmayın. Bu sebeple taksitli alışveriş yaparken önceki harcamalarınızı mutlaka göz önünde bulundurun.

Bazı kredi kartlarında yapmış olduğunuz alışverişlerinizden puan kazanabiliyorsunuz. Ödeme esnasında birikmiş puanınız olup olmadığı sorgulayın, puanınız varsa alışverişinizi daha hesaplı hale getirebilirsiniz.

Hayatınızı birçok anlamda kolaylaştıracak iyi bir kredi kartına ihtiyacınız varsa, tercihinizi Türkiye’nin en avantajlı kredi kartlarından biri olan Garanti Bonus’dan yana yapabilirsiniz. Garanti kredi kartı başvurusu için Garanti Bankası şubelerini ve internet şubesini ziyaret edebilir, 444 0 333 Alo Garanti’den işlem yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir