Küçük şeyler


Başladığı günden beri müdavimi olduğum dizi Scrubs’ta, doktor kahramanlarımız Elliot ve J.D. arasında şöyle bir dialog geçiyor:
– Bir an önce eve gidip Grey’s Anatomy dizisini izlemek istiyorum…
– Aaa o diziyi biliyorum çok güzel, sanki bizim hayatlarımızı izleyip dizi yapmışlar

Bir başka sahnede Baş Hekim Bob Kelso, alemin kralı Doktor Cox’a “House dizisindeki adam sana çok benziyor, tek farkınız senin topallamıyor olman…” diyor.

Jay Leno Show diğer televizyon kanalları dahil her türlü marka isminin imansızca dile getirilip belki de hiç bir dayanak olmadan çeşitli ithamlarla yargılandığı, Beyaz gibi bir çok şovmene ilham kaynağı olmuş, Amerika’nın en çok izlenen şov programlarından biri (ne var ki bu şovda adı geçen markalar isimleri “bok” sözcüğünün yanında anılsa bile olaya reklam gözüyle bakarlar o ayrı).

Hollywood yapımı, Times meydanından kareler içeren her filmde fondaki o ışıklı koca koca reklamlar nasıl çekilmişse hiç bir değişikliğe uğratılmadan yayınlanır, çünkü zaten o reklamı veren adamın amaçlarından biri de budur.

Bize gelince; bir televizyon programında televizyonculuk kültüründen bi’haber sade vatandaş ola ki rakip kanalın veya Mc Donald’s gibi herhangi bir markanın adını boş bulunup ağzından kaçırırsa anında kıyamet kopar, “itham, dayanaksız, reklam, zan altında kalmak…” sözcükleri havalarda uçuşur.

Metin AkpınarZeki Alasya’nın bin dokuz yüz üç yapımı filmlerinde açık havada çekilen bir sahnenin fonunda bir tekel bayii görünüyorsa tabelasındaki Efes yazısı anında sansürlenir – ki bu eylem izleyicinin daha çok dikkatini çeker.

Bu farklar milli kompleksimizden mi kaynaklanır yoksa hukuk sistemimiz Amerika’dakinden çok daha ileride olduğu için mi böyle davranılır bilemem. Ha belki yabancılar bize istinaden bazı konularda hem daha eleştiriye açık hem de daha esnektir. Belki onlarda “seni mahkemeye veririm” sözcüğü sadece gerekli durumlarda kullanılıyordur. Hatta ve hatta belki de adamlarda çakallık peşinde ve markasının ettiği değer kadar “ithamda” bulunduğu düşünülen kişiden tazminat talep etmeye tenezzül edecek çiğlikte firmalar/bireyler yoktur…

Yukarıdaki resim de Google’a “egonomik” yazdığınızda karşınıza çıkan sonuçları gösteriyor. Önce Egonomik, hemen ardından Egonomik’in “Aptal Google” etiketli başlıkları. Acaba bu sitede zirilyarlarca aptal Google tabiri geçiyor olması ve koskoca firmanın özellikle bu tabirleri önplana çıkarıyor olması gerçekten aptal olduğu anlamına mı gelir?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. zac_i_e dedi ki:

  Semih e katılmakla beraber, Google “sen ne dersen de yine de bana muhtaçsın” diyor bence :D

 2. Semih dedi ki:

  O DEĞİL DE PageRank’ının hala sıfır olması (ya da hiç olmaması :D ) sana cevap verdiklerinin bir işareti olabilir mi?

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Semih ben seni anlamıyorum ya benden yana mısın değil misin, psikopat mısın pekmez sever misin… Hasta :D

   

  Zekai zaten her site oldugu gibi bu site de “Sponsored by Google” :D

 4. zac_i_e dedi ki:

  insan sponsoruna aptal der mi hiç :D kulu köpeği olur :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir