Kumdan Atatürk Portreleri

kumdan-ataturk-portreleriÖyle aman aman bi sanat tutkum yoktur aslında veya her gördüğüm Picasso tablosuna şaheser gözüyle bakmam fakat bazen öyle şeyler denk geliyor ki kelimenin tam anlamıyla ruhumun okşandığını hissedebiliyorum. İşte bu tablolar da o kategoriye giriyor, tesadüf eseri bir haber sitesinde rastladım, her biri ressamın kendi geliştirdiği bir teknikle kumdan yapılmış haliyle çok uzun süre dayanmaları söz konusuymuş felan beni esas cezbeden tarafı ise yıllar süren bir uğraşın sonrasında ortaya böyle göz alıcı şeyler çıkmış olması. Özellikle turuncu fonlu çalışma bi hayli hoşuma gitti. Zonguldak’lı ressamı takdir ve tebrik ediyorum.

Konuyla ilgili haber ve söz konusu Atatürk Portreleri:
Kumdan Atatürk portresi – Zonguldak’ta bir ressam kendisinin bulduğu ve kullandığı yöntemle doğal kumlardan Atatürk portreleri yaptı. Ressam Harun Toksoy, muhteşem bir görüntü oluşturan portrelerin yıllarca, hatta asırlarca solmadan, renk atmadan, eskimeden saklanabildiğini söyledi.

kumdan-ataturk-portreleri

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda Müdür Yardımcı olarak görev yapan Harun Toksoy, Dekopaj tekniğinden yararlanarak, kumlama yöntemini geliştirdi. Kendisine has yöntemle ilk kez 2002 yılında tablo yapmaya başlayan Harun Toksoy, dekopaj tekniğinden yararlanarak, doğal kumlarla portreler yapmaya başladı.

kumdan-ataturk-portreleri2

Yaklaşık 2 yıllık çalışmayla ünlü portrelerini hazırlayıp sergileyen Toksoy, 2008 yılında MDF üzerine doğal taşlardan elde edilen renkli kum ve ahşap tutkalı yardımıyla Atarük portreleri yaptı.

kumdan-ataturk-portreleri3

Toksoy, 2009 yılında kumlama tekniğiyle 50x70cm ila 110x160cm ebatları arasında bulunan 24 adet eseri Milli Piyango Genel müdürlüğü Talih kuşu Sanat Galerisi’nde sergiledi 10 gün boyunca açık kalan sergiyi bazı millet vekillerin yanı sıra,

kumdan-ataturk-portreleri4

daire başkanları, müdürleri. sivil örgütü temsilcileri ve tanınmış ünlü ressamların da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi gezdi.

kumdan-ataturk-portreleri5

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Onur dedi ki:

    Çok güzeller gerçekten de.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir