Küresel ısınmanın neden olduğu korkutucu değişiklikler

Hepimiz dünyanın bizden çok uzaklardaki köşelerinde küresel ısınma (global warming) isimli, kötü olaylara neden olduğu söylenen bir şeyin var olduğunu biliyoruz. Ya da en azından kulak aşinalığımız var. Vikipedi‘ye göre bu küresel ısınma dedikleri şey “Atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artış” imiş. Gaz derken hani karbonmonoksitten, metandan falan söz ediliyor.

Kimileri bu olaydaki insan etkisinin çok az olduğunu savunurken bazıları da hepten yok sayıyor, gerçek olmadığını ileri sürüyor. Yani yoldan çevireceğiniz insanlar arasından “Yok aga, küreselmiş ısınmaymış öyle bir şey yok” diyecek olanlar çıkacaktır.

Çin'de Hava Kirliliği

Valla ben onu bunu bilmem ama koca dünya üzerindeki ufacık bir nokta olan İzmit’teki imansızca tüten fabrika bacalarından yola çıkacak olursam biz insanların gerçekten iyi şeyler yapmadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bilim adamları böyle devam edersek çok kısa bir süre sonra geri dönülemez bir noktaya geleceğimizi söylüyorlar. Yani o noktadan sonra artık dünyaya verdiğimiz zararı telafi edemeyecek durumda olacağız. Yarın nerede yaşayacağını, nereye sığınacağını zerre düşünmeden babadan kalan evin içine sıçan sorumsuz bekarlar gibiyiz.

Göz görmeyince gönül katlanır derler, gerçekten öyle. Bir yerlerde bir şeylerin ters gittiğini işitiyoruz fakat gerçekte ne olup bittiğini tam anlamıyla idrak edemiyor gibiyiz. Buzullar eriyor, sular yükseliyor, göller kuruyor, iklimler değişiyor ama tüm bu olayların bizleri esasen neyle karşı karşıya bıraktığını öyle sanıyorum ki çoğumuz bilmiyoruz.

Gelin fotoğraflar vesilesiyle son duruma hep birlikte bakalım.

Alaska 1890-2005

alaska-global-warming

Arizona (ABD) 1999-2014

kuresel-isinma-1

Quelccaya Buzulu (Peru) 1999-2014

kuresel-isinma-2

Mead Gölü (ABD)

kuresel-isinma-3
Su seviyesinin önceki ve sonraki halleri

Aral Gölü 2000-2014

aral-golu-kuresel-isinma

Alaska 1941-2004

kuresel-isinma-4

B31 Buzulu Güney (Antarktika) Okyanusu

iceberg-b31

Urmiye Gölü (İran) 2000-2013

iran-urmiye-golu-kuresel-isinma

Alaska 1945-2005

kuresel-isinma

Eriyen Buzullar (Şili)

kuresel-isinma-5

Elephant Butte Gölü (ABD)

elephant-butte-lake

Eriyen Buzullar (Grönland) 1985-2005

gronland-global-warming

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir