Kuzine soba ve sıcak ekmek kokusu


Soba üzerinde ısınmış sıcak ekmeğe halis tereyağı sürüp yiyebilmenin büyük bir keyif ve ayrıcalık olduğunu idrak edemeyecek kadar küçüktüm. TRT 1’deki şehirli çocuklar “kaloriferli apartman dairelerinde” ekmeklerine Sana yağ sürüp modern ve mutlu hayatlar yaşarlarken, dört yanı bağ bahçe bir evde kömürlü kuzine sobanın tavanı aydınlatan alevine eyvallah etmek gücüme giderdi. Çocukluk işte…

Şimdi doğalgaz var baba. Kömür falan taşımıyorum ama bu meret sadece dışını ısıtıyor insanın. Tavandaki o turuncu renge, o sıcak ekmek kokusuna değişilecek şey değil yeminle.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

19 Yorum

 1. ayhan kuru dedi ki:

  Hepimizin duyduğu bir özlem bu hocam :)

 2. İsimsizkahraman dedi ki:

  Bizim memlekette güzine soba derler ona hocam.

 3. Korhan dedi ki:

  maalesef sahip olduğumuz değerleri görmeme gibi “nankörlük” adı verilen bir hastalığımız var (kendimi farklı bir yerde göremiyorum maalesef). bu hep böyle olmuş. Hz. Musanın kavmi de “bıldırcın ve kudret helvası” gibi mahiyetini tam olarak bilmediğim iki nimetle rızıklandırılırken, “biz tek tip yiyecek istemiyoruz, soğan sarmısak kabak vs istiyoruz” demişler. bunun üzerine “daha iyiyi”, “kötüye tercih etme”leri yüzünden istedikleri verilmiş ancak kınanmışlar. (Ki olayın anlatılışını Bakara Suresi 61.ayet mealinden okuyabilirsiniz)

  Bana göre nankörlük yada buna yakın şeylerin tek bir hedefi var, “şükürsüzlük”… Yani şuandan bir türlü memnun olamama hali… Herşeye bir “ama” kulbu takmak.
  -Yemek güzel olmuş ama birazcık daha corcik olsa daha güzel olurmuş. Nankörlük 1-Şükür 0
  -Sıfır aracım var ama nerede o eski antika araçların tadı. Nankörlük 2-Şükür 0
  -İşler iyi ama ne kadar devam eder, bugünde aşımız var ama yarın olacak mı, yarın ne olacak?
  Yani çıkıp çıkmayacağımız belli olmayan yarın kaygısı ile nankör olduk, şükür edemedik. kesinlikle kınamak için filan yazmadım seni, ders filan da verecek değilim ama bende iyi niyetle (sobadan doğalgaza, sonra vilayet değişikliği ile sobaya dönmüş) kendimde bu hataları görmüş biri olarak, aman diyim dilini milini ısır… bi bakmışsın soba/kuzine tütüyor buram buram, tüm camlar açık, ev buz gibi… o zaman görürsün tavandaki turunculuğu :)))

 4. Korhan dedi ki:

  itiraf etmeliyim blog daki anahtar kelimeleri kullanarak bir alt blog edasında veri tabanını kullandım :) muhabbet etmiyor muyduk? konu konuyu açtı ama iyi denk geldi…

 5. Muhammet dedi ki:

  şu an feci şekilde üşüyorum ve feci şekilde kuzine istiyor canım.

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Muhammet öyle söyledin ya yeminle içimden bir şeyler koptu gitti bak. Git battaniye mattaniye bişeyler bul sarın hemen.

 7. suat dedi ki:

  Caner öyle bi konuya değinmişsin ki yorum yazmadan yapamıcam.

  Bende şu an iş değişikliği nedeni ile kırsal bir yerdeyim. Kırsal derken bir dağ köyü burası. rakım 2000 filan. Tabi yüksek olduğu için doğal olarak çok soğuk. Kiraz/Cevizli köyü
  Ben evimde genelde klima kullanıyorum ama burada yemez klima. o yüzden bir kuzine aldık. Birde bolca meşe odunu. Şimdi senin burda özledim dediğin şeyleri ben bu aralar her sabah yapıyorum.

  Her sabah kahvaltıda kızarmış köy ekmeği, üstüne komşudan aldığımız halis tereyağı. Zaten kestanenin cevizin bol olduğu bir yer burası. birde her akşam kestane kebap. Anlatamam nasıl güzel oluyor. Ha birde internet varya, değme keyfime.

  Al hatta knıtım da var. Yanındada cevizler ;)

  http://img23.imageshack.us/img23/2958/7bd16834968a4c74af50f2c.png

 8. Caner Öncel dedi ki:

  @suat of of off abi ne yaptın sen ya :) Ceviz olmayaydı iyiydi de ceviz çok ağır olmuş bak, olan var olmayan var ayıp yani :)

 9. suat dedi ki:

  @Caner öyle deme. cevizin harman olduğu yer burası. adı üstünde cevizli köyü. adresini mailime yolla ceviz göndereyim sana. şaka yapmıyorum.

  ha bu arada bak bu resimdekide evin arka bahçesi. ;) http://pics.lockerz.com/s/261293874

  büyükşehir iş değil hoca. hayat buralarda. hala soba var, kuzine var. insanlar hala insan. trafik yok, ses yok, toz yok, karmaşa yok. bırak ofisi mofisi. gel sana bi ev tutalım. nasılsa adsl var. burdandan işlerini yaparsın. üstelik ilçeye sadece 65 km ;)

 10. Mehmet Ali Köse dedi ki:

  Yok hocam o Kuzine Soba dır. @İsimsizkahraman

  Bizim rizede adamlar 30 senedir bunu imalat ediyorlar türkiyenin heryerine gönderiyorlar.
  www.kuzinesoba.com
  Bizim köyümüzde halen kuzine soba kullanılmaktadır.

 11. gevv dedi ki:

  ah caner kardeşim ah

  kuzine neymiş diyordum bugün gazetenin bahaus eki vardı baktım kuzine soba var 820tl :D one be bizim standart taşlı soba vardı birde boruya takılan fırını :)

  fırında bulama börek çörek :)

  sobanın üzerinde her zaman kazan ya da çaydanlık

  alt kül bölümünde 3 patates :D

  hey gidi…

 12. ismail nur dedi ki:

  Bu işin   uzmanları Rizede  adamlar gerçekten süper kuzineler yapıyorlar.  
  http://www.facebook.com/kuzine?fref=ts

 13. seda dedi ki:

  Çok güzel yazıyorsunuz. O kuzine, ekmek, tereyağına kavuşmayı o kadar istiyorum ki bu saçma sapan hayatı bırakıp.

 14. ahmettatar dedi ki:

  Caner sen varya sen tam borsacı mantığıyla yapıyorsun bu işi ha baktın kış geldi kışın kim reklam verir dedin soba reklamı olur dedin tuttun soba yazısı yazdın değil mi az değilsin varya koymuş google odun sobası reklamını hemen sayfana.. Reklamverenleri takip etmek iyiymiş bu taktik ya..

 15. Caner Öncel dedi ki:

  Ne alakası var Ahmet bu sitenin Google’dan para kazandığını falan mı sanıyorsun? Buyur öyleyse gizlimiz saklımız yok :) http://prntscr.com/kzqwu

 16. ahmettatar dedi ki:

  Caner hemen alınganlık yapma ya şaka yaptık sen de..:)

 17. mahmut akkuş dedi ki:

  merhaba arkadaşlar kuzineli sobaları kalorifere dönüştürüyoruz herzamanki yakıtınızdan daha az yakıtla bütün evi ısıtıyoruz  (altdan delikli) olursa daha iyi oluyor  yaptıgımız sistemle hem evi hemde kullanım suyunuzuda ısıtıyoruz ilginelenler www.bodrumtesisat.com

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir