Laptop soğutucusunda devrim vol.2


Evet sevgili okurlar gördüğünüz üzere HP kullanıcısı kuş misali, bir gün PC kasasından söktüğü fanları leptop soğutucusu olarak kullanırken bir başka gün annesinin kendisine “serinlesin yavrım” diye hediye ettiği portatif vantilatörü aynı amaçla kullanabiliyor. O yüzden ne oldum dememeli, HP marka leptop almadan önce bir kere daha düşünmeli.

Eğer o gün Vatan Bilgisayar’daki eleman bana “Abi bak şu elimde gördüğün Casio marka hesap makinası insanoğlunun aya çıkmak için kullandığı bilgisayardan çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Hem ısınma gibi bir sorunu da yok. Gel sen bu HP’yi alana kadar bunu al, belki mesleğini icra etmene yardımcı olmaz ama en azından evinde üzerinde ‘fan bakımı yapıldı’ yazılı yetkili servis kağıtlarından kule yapmak zorunda kalmazsın” deseydi bugün her şey çok daha farklı olabilirdi.

Evlerinde çocuklar ellerinde başka başka marka leptoplar, hiçbirinin leptopu ısınmıyor şakalaşıp oynuyorlar. O leptopları gören ben aklımdan geçiriyorum “benim de ısınmayan bir leptopum olsa” diyorum, “anne bana niye almıyorsunuz, bizde niye yok?” diyorum, karşımda belirip “al yavrım vantilatör, bununla serinlersin” diyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

20 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  buda güzel Caner kardeşim :) http://www.acousticpc.com/evercool_fairy_lt_cooler.html

  denemedim ama mantık olarak etkili olduğu kesin soğutucu falan alırsan aklında bulunsun

  aslıında bunlardan 2 tane alıp birini sola diğerini sağa takacaksın biri içeri üfleyecek diğeride çekecek :) ne biçim ceyran yapar :D

  • Caner Öncel dedi ki:

   Eheh kafa süper çalışıyor ya :)
   Abi benim anlamadığım bu leptopların ısınmadan çalışmak üzere üretilmeleri gerekmiyor mu? Neden insanları aparat kullanmak zorunda bırakıyorlar hayret bir şey.

 2. gevv dedi ki:

  kardeş teknoloji para rekabet para daha çok para :)

  bga çiplerde pin olayı kalktı mertlik bozuldu şuan en çok arıza vga yongasında çip arızalanmıyor bağlantıları kısa surede temassızlık sorunu yapıyor

  tenekeler maliyeti düşürdü çipleri küçülttükce küçülttü + bacak olayını iptal ettiler yerine direkt lehimlenen bağlantı noktaları yaptılar bu noktalarda harbiden nokta kadar olunca sorun çıkartıyorlar zamanla ısınında etkisiyle temassızlık oluyor

  eski sistem diken gibi pinler :) http://www.dansdata.com/images/i845s/p4pins440.jpg

  yeni sistem : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Kl_Intel_Pentium_MMX_embedded_BGA_Bottom.jpg

  eee birde rekabet maliyet işin içine girince oradan buradan kırpınca böyle oluyor yaz yaz bitmez zincirleme ya :) her şey birbirini tetikliyor

  kısacası makinenin hakkını veririm kasarım diyorsanız 2 fan alın ceyran yapın :D

 3. Muhammet dedi ki:

  Caner, hiç HP marka laptop kullanmadığım, HP marka laptoplar hakkında çevremden duyduğum tek şey ise, mutfağa gitmeye gerek kalmadan çay kaynatma imkanı oldu. Velhasıl diyeceğim şu ki, sanki fanı tersten tutuyormuşsun gibi geliyor? Hava çıkışından değil de alttaki hava girişinden tutsan, daha iyi olur. Ama dediğim gibi, hiç HP kullanmadım. Belki de hava girişi yandandır. :D

 4. yusuf dedi ki:

  ASUS, ASUS, ASUS. En son bütçeme uygun laptop almak zorunda olduğum için en makulü Samsung geldi. Yalnız eleman HP alayım diye çok diretti de almadım. O kadar methetti ki bir an HP olduğunu unutup, alacaktım. Çok şükür :D

 5. Kadir dedi ki:

  Laptopunun  ısınmasını önlemen için bence  en iyi  çözüm önce  git  bir  market 1  yada 1.5 litre dondurma  al bitirdikten sonra  su  doldur  buzluğa  at. Kutu  içindeki  su buz  tutunca laptopunun altına  koy ve  güle  oynaya kullan. Daha iyisini  bulana kadar bana göre en iyisi  bu :D
  Size  şaka gibi gelebilri belki. Ben windows 7 starter kullanıcısıydım belki aldığım  bilgisayar  bu  sistem daha ağır geliyordur  diye xp’ye  çevirdim ve  daha  bir  sürü  deneme  yaptım. İncelemediğim forum kalmadı. Cevap sıfır :D
  Baktım dert var  derman bulunmuyor ağır  işleyen programları kullanırken laptopu altına 1  litrelik buz  dolu dondurma  kutusu koydum. İşe yarıyor :D

 6. Tolga dedi ki:

  Ya caner git Allah aşkına tarihi eser laptop kullanıyosun ondan sonra vay ısınma vay bilmem ne. Benim evdeki laptop’ta HP İşteki Laptop’ta hep senin laptopu 4 ‘e katlar işyerindeki Laptop’um her bilgisayardaki olduğu kadar ısınma yapıyor sadece. Adam gibi fanları temizle termal macununu sür kullan rahat rahat çamur atmadan önce kendi üzerine düşeni yap.

 7. Caner Öncel dedi ki:

  1.5 senelik makina tarihi eser sayılıyorsa bu hesaba göre sanırım her 6 ayda bir yeni bir laptop almak gerekiyor. Kusura bakma valla ben o kadar zengin değilim.

 8. Korhan dedi ki:

  win7 sevmediğim için eski teknolojide kalan biri olarak, tarihi eser lazım olursa bana ulaşın, 166 mmx e kadar gideriz

  win95 – win98 – xp forever :p en büyük hayalim win95-98 i bu yeni makinalara yüklemekti, artan bellekle uzaya çıkacaktık, izin vermediler.. We came to the game. (Oyuna geldik by google translate) :D

 9. hasbaly dedi ki:

  Abiler bende bir tane laptop var biraz özellikleri sizinkinden düşüktür kesin fakat hiç durmadan bir gün çalıştırdım. Hiç sıcaklık yok. Buz gibi. Neden diye sorarsanız bilgisayarı pencerenin önüne yerleştirdim. Bizim pencerenin önündeki mermerde baya geniş. Tam laptop boyutunda. Zaten pencere baraja bakıyor. Öyle üfül üfül esiyorki :) Hem ben hem bilgisayar bayram ediyor yahu. :)

 10. nurkan dedi ki:

  vatan bilgisayarına gittiğinde oradaki satış temsilcisi mesleğini sorup sana
  böyle buyurun deseydi http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/products.aspx?L2=PC_POR&br=APPLE
  bunun gibi sorunların yanından bile geçmezdin emin ol :)

  mac kullanmak konusunda ilk başta çok zorlandım ama şu anda windows’a geri dönmem söz konusu bile değil

  • Caner Öncel dedi ki:

   Yok Nurkan şu hayatta yapmayacağım iki şey var (büyük konuşmuş olmayı göze alaraktan): İlki Mac almak ikincisi de iPhone almak :) Apple benim nezdimde %10 ürün %90 marka satan bir firma ve soba üzerinde PC kullanmayı göze alır yine de onların sattığı herhangi bir ürünü almam.

 11. nurkan dedi ki:

  ilginçmiş :) çok popüler olduğu için mi yoksa başka bir nedeni mi var?

  ben de bazı popüler ürünlere antipati duyarım mesela medyada çok reklamı yapılan bir filmi izlememek gibi ama bu biraz farklı sanırım.

  bazı markalarla tüketici arasında manevi bağlılık oluşuyor artık bu tür markalara ne dendiğini tam hatırlayamıyorum ama bu sadakatı kazanmak kolay değil. Marka ürün artık ürün üretmeyeceğinin söylediğinde sokaklara dökülen halk bunun en güzel örneği.

  Bmw, apple gibi firmalar bu ünlerini yaptıkları reklamların yanı sıra müşteri memnuniyetini marka stratejisinde merkezine koyarak kazanıyorlar. Örneğin iphone un arıza yaptığında servise götürdüğünde servis sana yenisini veriyorsa bu kulaktan kulağa yayılarak marka değerini arttırıyor.

  Galaxy dolayısıyla android kullandım. Google ın online araçlarını sürekli kullanmama rağmen android hiç bana göre değil. Bunun nedeni artık android in cidden bir çöplük gibi olması hiçbir düzen yok nedense bana ios çok düzenli görünüyor. Belkide ben ön yargılıyım bilemiyorum.

  son olarak Steve Jobs ?un Iphone 4?ün lansmanı sırasında söylediği gibi: “Her şey iyi güzel de müşteri bağlılığı yaratma konusunda ipin ucunu biraz kaçırdık. Iphone’un yaratıcısı olarak ben bile bazı kullanıcılarımız kadar markayı sahiplenemediğimi, şu elimdeki aletle onlar kadar gurur duyamadığımı itiraf etmek zorundayım. Ancak müşteri bağlılığı belli bir noktayı aşınca maalesef aşırı beklentiler de beraberinde ortaya çıkıyor. İnsanların Iphone’larından bahsederken gösterdikleri heyecandan ve Facebook benzeri sosyal platformlarda paylaştıkları mesajlardan ürküyoruz…?

 12. Caner Öncel dedi ki:

  Bahsettiğim şey tam olarak “markaya tapma”. Aynen çok popüler olan şeylerden uzak durmak gibi bir huyum var. Mesela herkesin Nokia kullandığı bir dönemde ben inadına Sony Ericsson, Panasonic, Motorola kullandım.

  Apple’da ise durum biraz daha farklı. Adamlar 1 TL’ye mal olan ürünü 10 TL’ye satsalar yine alıcı bulacaklar çünkü olay artık işlevselik arayışını geçmiş, insanlar bu markanın ürünlerini gösteriş için alıyorlar. Bir çok MAC kullanıcısının o makinayı kullanmak için özel çaba sarfettiğini, zorlanmasına rağmen bırakmadığını biliyorum, neden? İşte “ben mac kullanıyorum” diyebilmek için. Zamanında sitede “iphone ve taş”, “ipad ve taş” gibi benzetmeler yaptım bir çokları anlamadı, o zaman da bunu kastediyordum aslında.

 13. nurkan dedi ki:

  Tespitin tamamen doğru. bu kompleks yeni dünyanın bir hastalığı sosyal medyada
  zaten bu hastalıkla değer kazanmıyor.

  twitter, ben şu anda şunllarla şunları yapıyorum.
  facebook, ben şu fotoğraflarda şunlarlayım, şunu biliyorum, bunu yiyorum,
  foursquare, ben şu anda şuradayım buradyım,

  fakat mac kullananları pipo kullanan sanatçılarla bir tutmuyorum ben. Neden yalan söyliyim bazen ofisime müşteri çağırdığımda mac leri gördükleri için güven verdiğimi düşünüyorum. ben sadece adobe uygulamalarını mac de kullanmanın daha kolay olması nedeniyle mac tercih etmiyor olabilirim fakat bunda kötü birşey yok mesela müşteri ofisimdeki mac leri gördüğünde benim bu iş için ne kadar yatırım yaptığımı görüyor.

  Ya da müşterime gidip mac airi açıp orada sunum yaptığımda bu adam bu iş için para harcıyor demesi benim de itibar kazanmam demektir. Hava atmak özellikle pazarlama konusunda negatif değildir. :D hele hele rekabet arttıkça aldığımız şirket arabalarına marka stickerlarımızı yazarken bile iki kez düşünüyoruz.

 14. Muhammet dedi ki:

  iphone’u kullanışlı olduğu için değil de; uzun araştırmalar sonucu, uygulama bolluğu, hızı, tasarımı, kamerası, retina ekranı sebebiyle aldım.
  şimdi benim alma nedenim farklı olduğu için (hava atmak değil), android hakkaten ters geliyor. ios’dan yavaş, dağınık, marketi virüs kaynıyor çöplük gibi (google’ın market politikası yüzünden)… hem zaten adobe açıklama da yaptı “android 4,1 sürümünden sonra flash player çıkarmayacağız, çünkü flash’ı büyük zorluklarla android’e entegre ediyoruz” diye.. yani “keşke android alsaydım” dedirtebilecek tek nedenim olan flash da gitti. benim için sorun yok.

  ha mac vs windows dersen mac kullananlar hakkaten “mac kullanıyor” olmak için kullanıyor. tabi film yapımcıları gibi mac’e muhtaç meslek sahipleri mecburen kullanıyor onları saymıyorum (final cut pro programı gibi)

  (ha bu arada fiyatları apple belirlemiyor. abd’de falan iphone’lar yeni nesil galaxy’lerden ucuz)

 15. Tahir Hasan dedi ki:

  2 yıldır HP kullanıyorum bende.. Sahanda yumurta yapabilecek kıvamda bir ısı yayıyor masaya :) Ama Zalman NC2000 aldıktan sonra bu sorun iyiden iyiye düzelmeye başladı. Soğutucu fiyatlarına bakılınca en pahalısı gibi duruyor ama gerçekten oldukça başarılı..

 16. nurkan bilmis dedi ki:

  şunu açıklağa kavuşturalım tüm mac kullanıcıları hava atmak için mac kulanmaz.
  ben size prestij haricinde ( tamam hava atılmadığını idda etmiyorum ) neden mac kullanmak isteyebileceğinizi yaziyim

  şu anda bu mesajı 3 sene önce aldığım windows 7 lisanslı bir pc den yazıyorum.
  1 –  Lisans için verdiğim rakam  145 dolardı o da bilgisayarla bilrlikte aldığım için. windows 8 çıktığında ödemem gereken upgrade ücreti 100 usd dan daha ucuz olmayacak. Fakat Mac yeni işetim sistemi mountain leon için app storedan 20usd ödedim ve hemen yükselttim

  2 – Pc için kurduğum windows sayısını hatırlamıyorum o yüzden sadece internete girmek ve video müzik arşivi yapmak için kullanabiliyorum. Yüklediğim programlar program ekle kaldırdan kaldırsam bile bıraktıklar regedit vs. atıkları yüzünden işletim sistemini şişiriyor ve sürekli işletim sistemini yenilemek zorunda kalıyorum.  Mac e gellelim 3 senedir tüm macler adobe ürünleri yüklü tasarım işlerinde kullanıyorlar ve 1 kez bile işletim sistemi kurulmadı recovery yapılmadı 
  nasıl yapıldığını bile henüz bilmiyoruz.

  3 –  Her sene Pc için kaspersky lisans ücreti ödüyoruz ki casus yazılım vs. bulaşmasın. Mac de şu ana kadar bize virüs bulaşmadı.

  4 – Mac bilgisayarınızı televizyon gibi açıp çalışmaya hemen başlayabilirsiniz. 

  5 – Mac colorsync sayesinde pc den daha gerçekçi renklere sahiptir ki eski matbaalara gittiğinizde kocaman iMacleri görürsünüz bunun nedeni matbaaların müşterilerine hava atması değildir. Müşteriler o zamnalarda  zaten cnc tezgahlarla iMac farkını bile  anlayamazdı

  Daha hızlı daha güvenli ve güncellemelerinin daha kolay olması da belki mac için tercih sebebi olabilir. Tabi windows alışkanlıklarından kurtulmak zaman alabiliri.
   

 17. Bandonio Anderas dedi ki:

  Bende kral bir makina var kesinlikle ısınmıyor herkese tavsiye ederim. Ama ne yaptıysam win 7 yükleyemedim. O kadar aradım taradım ama nafile. Isınma sorun oluyorsa benim makineden al, ısınma sıfır, saati de kesinlikle şaşmıyor. Markası toshiba, 20 gb harddisk, 64 mb ekran kartı, 900 mhz işlemci (işlemci pinlerinin arasına birkaç çekirdek sıkıştırdım artık daha hızlı), 128 mb ram. Lpt girişine ide dönüştürücü onunda üzerine usb dönüştürücü onunda üzerine usb hub taktım, usb girişi sorunum kalmadı.. Takas etmek istersen bana ulaş. Makineye istediğin kadar yüklenebilirsin, mspaint açıkken 5 tane notepad açabilir, bir yandan da hiçbir sıkıntı yaşamadan kart oyunu oynayabilirsin, kesinlikle ısınmıyor.

 18. Kenan dedi ki:

  HP marka bir laptop alacaksanız, aldıktan hemen sonra gidip fanını değiştirin. Hp makinem ilk aldığım günden beri ısınır dururdu, aradan 4 yıl geçtikten sonra fandan acayip sesler gelmeye başlayınca gittim fanını değiştirdim. Şimdi ses kesildi ama enteresan tarafı ısınma da kesildi :)) 

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir