Lütfen araçlarınızı yaya yolunda bırakmayın, engel olmayın!

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği isimli, pek çoklarımızın varlığından bile haberdar olmadığı bir merkez yeni bir uygulama başlatmış. Kaldırımlara veya engelli vatandaşlarımızın kullandıkları rampaların bulunduğu yerlere fütursuzca park eden araçların camlarına, üzerinde “Lütfen araçlarınızı yaya yolunda ve rampa önünde bırakmayın! Engel olma!” yazan etiketler yapıştırıyorlar. Bu etiketlerde ayrıca “Hayata katılabilmemiz için” şeklinde bir ifade de bulunuyor. Onca zorluğa, onca duyarsızlığa karşı ne kadar naif bir protesto biçimi değil mi?

Yapmayın arkadaşlar, araçlarınızı engelli vatandaşlarımıza engel olacak şekilde park etmeyin. Aceleniz olabilir, beş dakikalığına markete uğrayacak, birine bakıp çıkacak olabilirsiniz fakat sizin için son derece basit olan bu tür eylemlerin bir başkasının hayatını ciddi biçimde etkileyebileceğini lütfen unutmayın. “Bi’şey olmaz” demeyin, ülkemizdeki 12 milyon engelli insandan birinin hayatını hiç yok yere zorlaştırıyor olabilirsiniz.

Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorluklar, gerçekleştirdikleri aktiviteler ve diğer pek çok konu hakkında bilgi almak için Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği’nin, içerisinde “… aidat almıyoruz, kişi ve kurumlardan maddi yardım toplamıyoruz, engellilerin acındırılarak kullanılmasına kesinlikle karşıyız ve bunun için mücadele ediyoruz” türü ifadeler bulunan web sitesini http://www.engelsizhayatmerkezi.com/ adresi aracılığıyla ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak güzel bir şeylerin parçası olmak istediğiniz günlerinizden birindeyseniz aşağıdaki kampanyaya da katılım gösterebilirsiniz:

Mimari engeller ve toplumun engel yaratan zihniyeti nedeniyle ev hapsinde yaşamak zorunda kalıyoruz.

Biz engelliler çoğunlukla tek başımıza sokağa çıkamıyor, okula gidemiyor, çalışamıyor, sosyal mekanlara giremiyoruz. Engelli bireye bakan kişi de evde hapis altında. Yaşlılar, bebeği olan anneler / ebeveynler de mimari engeller nedeniyle zorluklar yaşıyor.

Kampanyayı imzalamak için:
http://www.change.org/engelolmadestekol

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir