Mahallemizdeki güler yüzlü temizlik görevlisi abinin bana öğrettikleri

Aslında “temizlik görevlisi” değil “çöpçü” denir de biz insanları meslekleri ve hatta fiziki kusurları vesilesiyle aşağılamayı çok seven bir toplum olduğumuz için kendi kendimize bu tür zorluklar çıkarıyoruz işte. Kulağı duymayan insanlara işitme engelli, gözü görmeyenlere de görme engelli diyoruz, kontrolsüz geçmişimizde sağır ve kör ifadelerini hakaret amaçlı kullanacak kadar dingil olmasaydık bugün böyle jargonlarla uğraşmak zorunda kalmazdık. Çöpçü de öyle bir şey, “Okumayacaksın da çöpçü mü olacaksın?” diye soran anneler, “Kızım seni çöpçüye veririm” diyen babalar sağolsunlar bütün topluma çöpleri temizleyen insanların örnek alınmaması gereken kimseler olduklarını öğrettiler. Çok değil, iki gün mahallelerindeki çöpler temizlenmese ortalığı velveleye verecek olanlar yine onlardır oysa, nihayetinde kendi çocukları yapmasa bile birilerinin muhakkak temizlik işlerini üstlenmesini beklerler.

Neyse, fotoğrafını bilgisi olmadan çektiğim için yüzünü göstermenin doğru olmayacağını düşündüğüm bu güzel abimiz bizim mahallemizin temizlik görevlisi. Yani her sabah kaldırımları yolları aşındırıp çeri çöpü temizliyor, belediyenin daha temiz bir Kocaeli misyonuna varlığı ve emeğiyle katkı sağlıyor. 1.5 küsür senedir bazı sabahlar işe giderken kendisiyle karşılaşıyorum.

Ben sabahları, özellikle yataktan kalkmamın üzerinden çok fazla zaman geçmemişse lanet bir bir herif oluyorum. Hayattan, kuşlardan, böceklerden nefret ediyorum, işyerine varıp ofisimizin açık gökyüzüne bakan terasında çayımı yudumlayana kadar şehir hayatını terk edip, sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar kesintisiz biçimde uyuyabileceğim ahşap bir dağ evine yerleşme kararını bin kere vermiş oluyorum. Bir seferinde duraktan hemen kaçma derdindeki otobüsün kaportasına vurup durdurmuşluğum, tam kartımı basarken “Öndeki arabaya niye binmedin birader?” diye artizlik yapan şöföre “Sana ne lan hangi arabaya bineceğimi sana mı soracam?” diye çıkışmışlığım var. Toplu taşıma aracı şöförleri böyle durumlarda adamı çok pis döverler, o eleman ise hiç ses çıkarmamıştı. Pek iç açıcı bir yüz ifadesine sahip değildim sanırım.

Bu yeni mahalledeki hayattan nefret ettiğim ilk sabahımı yaşarken bir yerlerden “Günaydın” diye bir ses duydum. Bakınca temizlikçiyi gördüm, böyle yüzünde kocaman bir gülümsemeyle bana sesleniyordu. Birine benzetti herhalde diye düşündüm, yarım ağızla “Günahy…” diye cevap verdim. Birkaç gün sonra yine rastladım “Kolay gelsin, hayırlı işler” dedi. Hani kurumların belli bir özürlü çalıştırma kotaları falan olur ya, kendimden utanarak itiraf ediyorum ki bu abinin belediyenin öyle bir kadrosunda falan çalıştığını düşündüm. “Meczup herhal” dedim, “Sağol sana da hayırlı işler” diye karşılık verdim.

Gel zaman git zaman durakta beklediğim süre zarfında bu abiyi gözlemlemeye başladım, baktım ki bir yandan yerleri temizliyor bir yandan da başını kaldırıp gelip geçen insanlara “Günaydın, iyi haftalar, iyi günler” diyor. Esnafa hayırlı işler diliyor, yüzündeki o içten gülümseme de hiç eksik olmuyor. Sonra anladım ki esas sorun bu güzel abide değil bendeymiş.

Ben işe giderken yolda gördüğüm herkesi boğazlamayı düşünüyorum. Ofise adımımı atınca departmandaki arkadaşlara ağız ucuyla bir “Selamunaleykhm…” diyorum -ki onlar da zaten adam akıllı karşılık vermek yerine “Mhhm…” türü sesler çıkarıyorlar. Bu halde bizim temizlikçi abinin çöpleri temizlerken çevresine iyi dilekler, gülücükler, pozitif enerjiler dağıtıyor olması benim devrelerimi yaktı sevgili dostlar. Ne bileyim bizler çöp toplayan insanların asık bir suratla yere bakmalarını, ara sıra yerlere izmarit atanlara söylenmelerini ve genel olarak hayata küsmüş bir ruh hali içerisinde bulunmalarını bekleriz, onlar öyle olmalıdırlar ki çocuklarımıza “Bak okula gitmezsen bu adam gibi olursun haa” diyebilelim.

Eğer bir çocuğum olsaydı ona bu abiyi örnek göstermekten hiç çekinmezdim. “Evladım bak olacaksan bu amca gibi ol. İnsanları meslekleriyle kategorize eden kimselere kulak asma, gerçek statünü belirleyen şeyin yaptığın işle değil o işi yaparken nasıl bir insan olduğunla alakalı olduğunu unutma” derdim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

8 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir