Mark Zuckerberg Canlı Yayında Amerikan Senatosuna İfade Verdi

Facebook son günlerde kullanıcı verilerinin Cambridge Analytica firması tarafından kullanılması ve durumun açığa çıkması ile ciddi bir sorun yaşıyor. Öyle ki şirket hisse senetlerindeki düşüşün ardından milyarlarca dolar değer kaybına uğradı. Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg, olayın açığa çıkmasının ardından peşi sıra açıklamalar yapıp, kullanıcılarından özür dilese de konu ile ilgili Amerika Senatosuna “hesap vermekten” kaçamadı.

10 Nisan 2018 tarihinde 44 senatörün karşından, 5 saat boyunca ifade veren Facebook’un Kurucusu Zuckerberg, 87 milyon kullanıcının kişisel verilerinin Cambridge Analytica firması tarafından kullanılmasında kendisinin suçlu olduğu, yeteri kadar önlem almadıklarını belirtti ve özür diledi. Soğuk kanlılığını korumaya çalışan ve kendisine yöneltilen her soruya oldukça sakin şekilde cevap vermeye çalışan Mark Zuckerberg, şirketin kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı almadığını belirtti ve “Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim” dedi.

Mark Zuckerberg Canlı Yayında İfade Verdi

Zuckerberg, Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini kullanmasında korumakta başarısız olduklarını kabul ederek Facebook’un şu anda büyük verilere erişimi olan bütün uygulamaları inceleyen bir soruşturma yürüttüğünü vurguladı.

Kullanıcılara Facebook’ta paylaştıkları kişisel bilgilerin tam olarak nasıl kullanıldığını açıklamanın önemli olduğunu düşündüğüne belirten Zuckerberg, “Cambridge Analytica 2015’te verileri sildiğini söylediğinde, bu durumu kapandı sandık. Ama onların sözüne güvenmemeliydik. Bu yüzden Federal Ticaret Komisyonuna bu konuda haber vermedik” açıklamasında bulundu.

Bu yıl Facebook’ta 20 bin çalışanın güvenlik ve içerik görünümü için Facebook’ta görev alacağı bilgisini paylaşan Zuckerberg, “2016’da Rusların bilgi operasyonlarını tanımlamakta yavaştık. Seçimlere müdahale etmeye çalışacak ve yanlış bilgi yaymaya çalışacak sahte hesapları daha iyi tespit edecek yapay zeka aletleri oluşturduk” ifadelerini kullandı.

Veri skandalı sonrası hisse senetlerinde büyük bir düşüş yaşayan Facebook, Amerika Senatosu tarafından görülen dava sonrasında hisse senetlerinde %5 artış oldu.

Kim Demiş Facebook Kaybeder Diye?

Bu denli büyük bir verinin Facebook’tan habersiz olarak kullanılması, bu veriler ile ABD seçimlerinin manüpile edilmesi kadar, davanın canlı olarak yayınlanması da ayrıca incelenmesi gereken bir konu. Tamamen şahsi fikrim şudur ki; Amerika Senatosu, Facebook’u aklamak, yaşanan skandaldan bir an önce kurtulmasını sağlamak amacı ile böyle bir yol izledi. Amaçlarının kesinlikle Facebook’u ya da Zuckerberg’i yargılamak ve cezalandırmak olmadığını düşünüyorum ki bu konuda başarılı da olduklarını düşünüyorum. Yargılamanın ardından Facebook hisselerinin %5 değer kazanması bunun en basit örneklerinden biri.

Mark Zuckenberg’in Canlı Yayınlanan Davasını Videodan İzleyebilirsiniz

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir