Markafoni.com’da kol saati 982TL değil, sadece 299TL imiş!


Üç beş kişinin takip ettiği bir blogunuz olunca bir süre sonra posta kutunuza her gün çeşitli basın bültenleri, davetiyeler ve “nolur bizden bahset” temalı mailler gelmesine alışıyorsunuz. Markafoni.com isimli siteyle de buna benzer bir vesileyle tanıştım. Site, şu son zamanlarda iyice popüler olmaya başlayan “referans ile üyelik” sistemiyle çalışan, üyelerine piyasadaki ürünleri fiyatlarının çok altında sattığını söyleyen yeni nesil e-ticaret sitelerinden biri.

Vatandaşın biri ucuz ürünlere olan düşkünlüğümü bir vesile sezmiş olacak ki Egonomik adına bir davetiye göndermiş. Hazır davetiye gelmişken girip incelememek ayıp olur diye sisteme balıklama bir dalış gerçekleştirdim. Tasarım gerçekten çok hoş, her şey olması gerektiği gibi yerli yerinde ama satışta öyle aman aman ürünler olduğunu söyleyemeyeceğim. İşin aslı sitedeki ürünlerin nasıl olupta “uygun fiyatlı” sayıldıklarını hiç mi hiç anlamadım. Tamam birilerine göre ucuzdurlar da ben ve benim sınıfımdaki insanlar için on kaplan gücünde pahalı olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Mesela alelade bir kol saatinin fiyatı 982.80TL değilmişte sadece 299.90TL imiş.

Ben hayatımın herhangi bir aşamasında bir satış stratejisi olarak 1 milyar olduğu iddia edilen ve sanki gerçekten 300 liraya indirilmiş gibi gösterilen bir saati satın almadım, almam da, alan delikanlı varsa iki gözünün ortasından öperim ne diyim.

Şimdi Hepsiburada.com gibi firmalardan alışık olduğumuz üzere, kampanya denince akla, normalde fiyatı 3 lira olan bir ürünün sözde kampanya ile fiyatının sanki 10 lira gibi lanse edilip, indirim kisvesiyle 4 liraya kakalanmaya çalışılması gelir. Bir çok elektronik mağaza da bu gibi kampanyamsıları uygular, sizin 2 ay önce oturup incelediğiniz ürünün fiyatı 100 liradır ve 2 ay sonra aynı ürünün “%20 indirimli” gibi bir başlıkla 120 liraya satılmaya çalışıldığını görür, gülüp geçersiniz. Günümüzde bu olay artık “insanları göz göre göre dolandırmaya çalışmak” gibi değil de daha çok “satış stratejisi” olarak anılmaya başlanmıştır.

İstemeye istemeye bir vesile reklamını yaptığım Markafoni isimli siteyi kesinlikle dolandırıcılık gibi bir olayla ithaf etmiyorum, aman diyeyim yanlış anlaşılmasın da ben sanki normal fiyatlar şişirildikten sonra sanki ortada gerçekten bir indirim varmış gibi davranıldığını sezdim (“sezdim” kelimesinin altını çiziyorum, tamamen sezgisel bi söylem).

Sen çık aradan kardeşim, parazit yapma. Biz kendimiz bakarız fiyatlara” diyenler için Ankaralı Namık’tan geliyor: www.markafoni.com. Tabi sisteme giriş için davetiye gerektiğini unutmamak gerek.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. Latif dedi ki:

  Fiatlar Piyasaya Göre Hemen Hemen Aynı … Birde Çeşit Yok Zaten.

 2. kamil dedi ki:

  aynen, çok doğru bir düşünce.

 3. Yunus dedi ki:

  ben 3 aydır üyeyim 1-2 alışveriş yaptım. Dikkatli kullanılırsa kazıklanma olasılığınız yok. Şişirme fiyatlar çok var ama gerçekten indirimlerde  var.

 4. Tayfun dedi ki:

  Yunus sanki markafoniden geliomuş gibime geldi :$

 5. Yunus dedi ki:

  markofoniyi her savunuşumda 10 TL veriyorlar

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Böyle ithamlara gerek yok arkadaşlar. Bence Yunus gayet tarafsızca kendi görüşünü belirtmiş.

 7. Tayfun dedi ki:

  İtham değil yaa kusura bakmayın öyle espri olsun diye dedim yunus kardeşim.. Hatamız varsa affola..

 8. Pesimist dedi ki:

  Beni de bir buçuk yıl önce bir arkadaşım davet etmişti. tabi davet edilmenin verdiği özel egoyLa bizde balıklama atladık lakin kazın ayağı öyle değilmiş. yani pekte eGonomik olduğu söylenemez.

 9. ErcanSss dedi ki:

  saat pazarlamasında avrupada şöyle bi taktik yaygınca kullanılıyor..
  Ecnebi milleti biz türkler gibi değil. Genelde çok sayıda saat kullanıyorlar, bizim nasılki 3-5 tane mevsimlik giyisimiz olur, onlarda hergün farklı bi saat takarlar..
  bu yüzden saatin sürümü oluyor.. gelelim taktiğe..
  Bir girişimci X adında bi marka çıkarıyor. gerçekten güzel tasarımlı saatler üretiyor. tabi fiyatlar astronomik.. sonra bir web sitesi açıyor, piyasa fiyatı 999$ olan saat bizde 299$ diyor..
  Sonuç, müthiç kazanç.. kapış kapış ucuz mala saldırıyorlar.. Mal aynı mal. Tabi alanlarda mal.
  Türkiyede bu pek yemiyor.. Mesela ben ve arkadaş çevrem genelde cep telefonun saatiyle gecinir gideriz.. Alarmıda var :) e daha ne olsun..
  Hem mevzu çıkarsa saat ağırlık yapar, telefon duruma göre fırlatmalık olarak işe yarayabilir :) Eliniz çabuksa bataryayı fırlatmanız daha mantıklı , Hem ucuz hemde belki sarsıntıdan kaynaklı ufak bi patlama oluşabilir..
  Hayal gücüm patlama yapmadan ben kaçar..

 10. Mert dedi ki:

  Aaa, vatandaşın biri falan ne oluyoruz? :). Neyse şaka bir yanda dursun, aslına bakarsan banada senin tabirinle ‘vatandaşın biri’ davetiye yollamıştı. Davetiyeyi kabul ettim etmesinede pek alışveriş yapacağımı falan zannetmiyorum ki çok fazla girdiğim falan da olmuyor. Hatta mail geliyor markafoni’den direk siliyorum. Üye olduktan sonra mail listemdekilere de davetiye yolladım belki işlerine yarar diye. Sende davetiyeye icabet etmişsin :). Umarım faydalı olur, kal sağlıcakla..

 11. Caner Öncel dedi ki:

  @Mert sen mi yollamıştın davetiyeyi, hiç yollayana bile bakmadan yazmıştım kusura bakma :)

 12. Mert dedi ki:

  Ne kusuru yav, bak rahatına :).

 13. selin taşlan dedi ki:

  Private Shopping uygulamaları o kadar ilerledi ki artık yok satıyorlar arkadaşlar geçende bir alışveriş sitesinde gezinirken farklı bir uygulamaya rastladım adamlar kelime avı diye bir uygulama yapmış kazanan üyelere ipod suffle ve yanı sıra 50 tl’lik hediye çeki dağıtıyorlar bunun yanı sıra iphone 4 kazanma şansı ve her geçen gün farklı uygulamalar ile karşımıza çıkıyorlar yanlız bununla kalmıyor dekorasyondan kozmetiğe ayakkabıdan çantaya bebek kıyafetlerine ve butik kısmında çok ünlü ve büyük firmaların ürünlerini oldukça indirimli fiyatlar ile kampanya adı altında satışa sunuyorlar. Üstelik alışveriş yaptıkça biriken hediye çekleriniz ile istediğiniz bir ürünü alma şansınız var sizde istediğiniz ürünü %85’e varan indirimler ile satın alın ürününüz 3 gün içinde elinizde olsun … AlaMarka.com da keyifli alışverişler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.