Mavi tur tatillerinde ziyaret edilebilecek antik kentler

Ülkemizde mavi tur tatilleri genellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında gulet Tekneler aracılığı ile yapılmaktadır. Deniz tatili sevenler ve tatilinde dinamizm arayanların sıklıkla tercih ettiği mavi turlar verimli bir tatilden bekleneni fazlasıyla karşılar. Mavi tur gezileri belirli rotalar ekseninde yapılır ve her rotada düzenlenen plan çerçevesinde molalar verilerek ya da konaklayarak bu rotalarda gezilebilir.

Bazı yerler doğal güzellikleri, denizi, plajları, su sporları ile ön plana çıkarken bazı yerler de tarihi yapıları ile ön plana çıkar. Mavi tur tatilleri genellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında guletler aracılığı ile dikkat çeker. Tarihi dokuları ile dikkat çeken rotalar, antik kentlerin bulunduğu bölgelerdir.

Mavi Tur Tatilinizde Ziyaret Edebileceğiniz Antik Kentler

Mavi tur tatillerinde Ege ve Akdeniz kıyılarında ziyaret edilecek bazı antik kentler bulunmaktadır. Bu tarihi zenginlikler mavi yolculuktan alınacak keyfi maksimum düzeye çıkarmakla beraber mavi turu da unutulmaz kılan detaylar arasındadır.

Xanthos Antik Kenti

Antalya Kaş’ta yer alan Xanthos Antik Kenti’nin tarihi bir hayli eskilere dayanıyor. M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilen kent Likya’nın en büyük ve en eski yerleşim yeridir. Ayrıca tarihin bir döneminde idari merkez olarak da hizmet vermiştir. Bu kent altı çağını ise M.Ö. 1200’den M.S. 540 yılına kadar yaşamıştır. Mavi yolculularınız esnasında mutlaka görmeniz gereken bir kenttir. Bu kenti ziyaret ettiğinizde birçok tarihi kalıntıyı görebileceksiniz. Bu kentte çok sayıda lahit, antik tiyatro ve kilise görebilirsiniz.

Antik Telmessos

Telmossos, M.Ö. 5. yüzyılda Fethiye’nin Likya ve Karya uygarlıklarının sınırında kurulan bir antik kenttir. Bu kentten günümüze kalan eserlerin birçoğu Helenistik dönemden ve Roma döneminden kalan eserlerdir. Bu bölge kaya mezarları, kale, lahitler ve tiyatrosu ile ünlüdür. 1993 yılında yapılan arkeolojik kazılar ile ortaya çıkarılan Telmossos Antik Tiyatrosu Fethiye merkezde bulunur ve günümüzde restore edilerek bir açık hava müzesine dönüştürülmüştür.

Ayrıca bu kentin en önemli eserlerinden biri de Roma döneminden kalan ve Tanrı Apollon’a adanmış ünlü bir kehanet merkezi bulunur. Fethiye’de yapacağınız mavi turunuzda bu antik kenti ziyaret ederek tarihin bir dönemine tanıklık edebilirsiniz.

Kadyanda Antik Kenti

Göcek ve Fethiye dolaylarında mavi tura çıkmayı düşünüyorsanız ve turunuza bir antik kent gezisi yaparak tarihi bir dokumuş yapmak istiyorsanız o zaman Kadyanda Antik Kenti’ni gezebilirsiniz. Kadyanda Antik Kenti, konum olarak Fethiye yakınlarında bulunur. Fethiye’den 18 km uzaklıkta bulunan Üzümlü Köyü’nde yer alan bu antik kent, bir tepe üzerinde bulunuyor. Antik dönemlerdeki adı “Kada wandi” olan bu kente ait yazıtlardan yola çıkılarak kentin en erken M.Ö. 5. yüzyıla ait olduğu çıkarımında bulunulmuştur. Roma İmparatorluğu döneminden birçok eseri görebileceğiniz antik kent yine bu döneme ait tüm ihtişamı gözler önüne seriyor.

Çevresi iri taşlarla çevrili olan surların birçoğu yıkılmış olsa da bazıları günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu surların etrafında bir de antik tiyatro bulunur. Bu tiyatronun da bazı kısımları zamana yenik düşerek kırılmış bazı kısımları ise hala dimdik ayaktadır. Bu tiyatronun biraz uzağında bir orman yer alır ve bu ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca bu ormanın içerisinde büyük kayalar ve ev tipi mezarları da görebilmeniz mümkün olacaktır. Kadyanda Antik Kenti, hâkim bir tepe üzerinde yer aldığı için bu bölgeden Fethiye Ovasını ve Xanthos Vadisinin manzarasını izleyebilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti

Antik çağda bir ticaret merkezi olarak kullanılan Kaunos Antik Kenti, 1842 yılında İngiliz bir arkeolog tarafından keşfedilmiştir. Büyük bir limana sahip olan bu kent o zamanlar ticaret ve liman kenti olarak kullanılmıştır. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda birçok yazı kalıntıları bulunmuş ve yine bu yazılardan yola çıkılarak bölgenin Kaunos Antik Kenti olduğu anlaşılmıştır. Bölgede ilk yerleşimin 2800 yıl önceye dayandığı belgelenmiştir.

Antik çağda önemli bir liman kenti olan Kaunos günümüzde Dalyan deltasının oluşması nedeniyle deniz kıyısından uzaklaşmıştır. Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıları burada görebilirsiniz. Bu bölgede görebileceğiniz en ilginç yapı 3 bölümden oluşan antik tiyatrodur. Ayrıca burada Roma hamamı, kilise ve tapınak ziyareti de gerçekleştirebilirsiniz. Ege ve Akdeniz çıkışlı mavi turunuza bu antik kenti ekleyerek tarihin bir dönemine tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca bu kentin antik tiyatrosunda günbatımı manzarasını izlemek harika bir deneyim olacaktır.

Letoon Antik Kenti

Likya yolu üzerinde bulunan Letoon Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Antik dönemde din merkezi olarak kullanılmıştır ve bu yüzden burada birçok tapınakla karşılaşabilirsiniz. Antik çağda kutsal bir kent olarak kabul edilen Letoon’da Apollon, Artemis ve Leto tapınakları bulunur. Antik kentin en meşhur yapısı Apollon ve Artemis’in annesi olan Leto’ya ait Leto Tapınağıdır.

Bu tapınağın üzerinde bir de kitabe yer alır. Bu kitabeyi önemli kılan en önemli özellik ise kitabenin 3 dilde yazılmış olmasıdır. Bu kitabe günümüzde Fethiye Müzesinde sergileniyor. Bu nedenle kitabeyi görmek isteyen kişiler Fethiye Müzesini gezebilir. Tapınak gezileri haricinde Letoon’da demirleyen tekneleri, kiliseyi ve antik tiyatroyu da gezebilirsiniz.

Antik Kent Patara

Tertemiz denizi ve muhteşem doğası ile öne çıkan Patara, mavi yolculukların en popüler rotalarından biridir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri bir arada bulabileceğiniz Patara Antik Kentini zaman ayırarak etraflıca gezmenizi öneririz. Antik Kent Patara, Kalkan ile Fethiye arasında yer alır. Antik dönemde Likya Uygarlığına başkentlik yapmış olan kent, 2000 yıl önce önemli bir liman kenti olarak da kullanılmıştır.

Yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ziyaret edilen Patara, plajı ile birlikte koruma altına alınmıştır. Tarihin birçok döneminde farklı şekillerde kullanıldığı bilinen Patara, Helenistik Dönemde kutsal toprak ve Tanrı Apollon’un kehanet merkezi olarak kullanılmıştır. Ayrıca bu bölgenin bir başka önemli özelliği de Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın burada doğduğu düşünülür.

Bu antik kenti ziyaret ettiğinizde ilk göreceğiniz şey anıt mezarlar olacaktır. Anıt mezarlardan sonra yol üzerinde Likya tipinde Roma mezar anıtları, Üçgözlü Zafer Takı ve sular altında kalmış olan Liman Kilisesi ve Hamamını ziyaret edebilirsiniz. Bu yerleri ziyaret ettikten sonra kentin en uç kısmında yer alan bir yamaç üstünde kurulu Patara Tiyatrosu’nu da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mavi Tur Tatil Rezervasyonu

Mavi tur tatilleri deniz, doğa, tarih ve spor gibi bir tatilin olmazsa olmaz elementlerini bir araya getirmesi bakımından önemli tatil konseptlerinden biridir.
Akdeniz ve Ege kıyılarında çıkacağınız Gulet Charter bir tatilden beklentilerinizi fazlasıyla karşılamaya yetecektir. Muhteşem bir deniz tatili yapmayı planlıyorsanız ve tatiliniz esnasında birçok yeni yerler görmek ve buraları keşfetmek istiyorsanız mavi tur tatiline çıkmayı düşünebilirsiniz. Eğer mavi tur tatilleri kafanıza yattıysa erken dönemde rezervasyon yaptırarak tatilinizi planlayabilirsiniz. Sizlere eşsiz deneyimler yaşatacak olan mavi yolculukta denize, doğaya ve tarihe doyacaksınız. Tarih denildiğinde birçok insan bunu mavi yolculukla bağdaştıramıyor olabilir. Ancak gezi rotaları üzerinde yer alan antik kentler sizlere eşsiz bir tarih deneyimi yaşatacaktır.

Anadolu coğrafyası geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi oldukça eskilere dayanan bir coğrafya. Bu nedenle Anadolu topraklarının birçok yerinde ve özellikle kıyı bölgelerde birçok antik kent ile karşılaşılır. Bu durumunun temel sebebi ise kıyı bölgelerin liman ve ticaret kenti olarak kullanılması ve etkileşme açık bir halde olmasıdır.

Ege ve Akdeniz kıyılarında yapacağınız Yacht Charter Gezilerinizde antik kent gezileri de ekleyerek gezilerinize renk katabilirsiniz.

Photos by redcharlie, Mohamed Masaau, Nafi Durmuş, Ray Harrington, Mert Kahveci on Unsplash

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. mobilchat dedi ki:

    tesekurler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir