MC Ender – Param Olacak [1998]

mc-ender-param-olacak
Sene 1998… Magandalar tüm Türkiye’yi istila etmişti! Para onlarda, araba onlarda, tüm kızlar onlardaydı! Bu ne kadar daha böyle sürecekti ha? Ne kadar daha böyle sürecekti?.. Tam bu sırada Anakara’dan çıkagelen bir ses: MC Ender

MC Ender‘le (Ender Çabuker) tanışmam 98-99 dönemlerinde esen “gazete ile promosyon kaset verme” furyası sayesinde olmuştu. 14-15 yaşlarında rap müzik olaylarına inceden gönül vermiş bir lise öğrencisi olarak Cartel‘den sonra yeni keşfettiğim bu gencin yaptığı “Will Smith” tarzı müzik (ki Will Smith o zamanlar sağlam müzik yapardı bkz. Miami – aşırı derecede başarılı bir kliptir) beni fazlasıyla şoke etmişti, çünkü biz veletler o dönem Türkçe sözlü rap müziği daha çok “ezilenlerin silahı” olarak görüyor, bu müzik türünün sadece ve sadece isyan etme amaçlı icra edilebileceğini düşünüyorduk. Sonra sonra öğrendim ki bu elemanınki genel olarak rap’ten çok hip-hop/rnb tarzları dahilinde değerlendirilmeliydi.

MC Ender -Öss Öys
[audio:http://www.egonomik.com/mp3/rap/Mc_Ender-Oss-Oys.mp3]

Bugün MC Ender denildiği zaman genelde akıllara hep o dönem gençlere kötü örnek olduğu düşüncesiyle yasaklanan Öss Öys klibi ve kötü imajı üzerine gazetelerde yayınlanan röportajları gelir, ben ise onu bambaşka bir boyutta hatırlıyorum; müzik olaylarına hastalık derecesinde gönül vermiş bir çocuk olarak şarkılarıyla kısa zamanda idolüm haline gelen bu adamla bir şekilde iletişim kurmayı başarmıştım, hatta bir dönem ciddi ciddi muhabbet etmiştim, o muhabbetlerden hatırladığım en can alıcı kelam ise “Caner, seni Bergama’nın rap lordu ilan ediyorum!” cümlesi :) Şarkılarına bakıp serserilik üzerine master yapmış olduğunu kolaylıkla düşünebileceğiniz bu gencin çocuk ruhundan bu denli anlıyor oluşu ve hayranı olan bir çocuğa hem zaman ayırıp hem de olabilecek en güzel şekilde onore etmesi beni halen şaşırtmaktadır (konuyu çocukluk hayaliniz olan sanatçı ile kendi aranızda geçmiş gibi düşünün). Netice itibariyle eğer şahsen sonraki dönemlerde müzik adına kendi çapımda başarılı işlere imza atabildiysem bunda MC Ender’in çocukken verdiği şevkin hatrı sayılır bir etkisi vardır.

MC Ender -Param Olacak Klip

Param Olacak albümü 11 küsür senedir kendi alanında hala yakalanamamış bir müzikaliteye sahip. Aslında cümleyi “MC Ender’den sonra bu tür müzik yapan olmamıştır” şeklinde rahatlıkla genişletebiliriz. Her şeyden önce Ender’i Twista gibi hız rekoru kırmış sanatçıları taklit ederek prim yapmaya çalışan veya yaptığı müziğin rap’ten çok “hızlı sözlü arabesk” olduğundan habersiz kimselerle karıştırmamak gerek, en azından müzikal yapı itibariyle.

Hakkında aldığım son duyumlara göre hip-hop türü müziklerden elini eteğini çekmiş, son dönemlerde bir müzik şirketine ortak olmuş ve bazı pop sanatçılarının aranjörlüğünü yapıyormuş (hatta işlerinden bazıları piyasada bilinen popüler müzikler). Aslında şöyle sağlam bir albümle yeşil sahalara dönmeyi düşünse hiç fena olmazdı.

Son olarak, birileri Mc Ender’in o unutulmaz Param Olacak albümünü paylaşım sitesi RapidShare’a (herhalde Raks Müzik’in iflas etmesi ve haliyle albümünün artık müzik marketlerde bulunmadığı düşüncesiyle) yüklemiş ve downloada sunmuş. Ben de gerek yasal sorumluluğumu yerine getirip konunun gerekli mercilere ulaşmasına yardımcı olmak, gerekse yapılan terbiyesizliği somut verilerle gözler önüne sermek için tesadüfen karşılaştığım söz konusu paylaşım linkini kopyalayıp kamuoyuna duyurmayı uygun buldum; bakınız şu adres.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Mustafa Tüzün dedi ki:

    Islak ve Seksi, ÖYS ÖSS ve birde Bu Gece varki… Ben neye uğradığımı şaşırmıştım o dönem kaseti aldığımda, müzikleri yabancı cover sanmıştım. Sözleride seviyordum ama müziklere bayılıyordum. Bencede böyle müzik yapan başka gelmedi. ÖYS ÖSS biri cevapları Söylese :)

  2. kaco dedi ki:

    Zamaninda Mc Enderin klibinde kullandigi gibi walkmanim vardi…kasedi kalem cubuk agac dali parmak vb gibi aletlerle geri sarardim…pil cabuk bitmesin diye..her gun her yerde tuvalette odada sokakta Mc Ender vardi…ve Arkadaslara Kaseti Kayit Ederdim…30 luk 60 lik 90 lik TDK kasetleri kullanirdik dobly surround olsun diye..:D BreakDance Yaptigimiz Pist cok sahit olmustur…Araba Torpido cilasi sikip sonra kafa ustunde dondugumuzde yine MC ENDER dedik…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir