Michael Moore ve belgesellerini seviyorum


Michael Moore Amerikalı bir belgesel yapımcısı, Amerika’nın yaramaz çocuğu olarak da biliniyor. Capitalism: A Love Story ve Sicko gibi şahsen hastası olduğum, son derece tartışmalı yapımlara imza atmış bir eylem adamı.

Güldüren, düşündüren, yer yer soğuk duş etkisi yaratan etkileyici bir üslubu var. Çürümüş devlet sistemlerinden Wall Street’e, soyguncu dev şirketlerden devlet başkanlarına kadar, dünyanın %99’unu oluşturan alt tabakanın canını çıkaran tüm oluşumları yerden yere vuruyor. Günün birinde toplumumuzun ve insanlığın kanayan yaralarına parmak basacak belgeseller çekecek olursam (ki geleceğe dair planlarım arasında film yapmak da yer alıyor) mutlaka onun tekniklerinden faydalanır, bitiş jeneriğinde de kendisine selam çakarım.

Öte yandan şüpheyle yaklaştığım bazı noktaları da yok değil. Öncelikle bu kadar sivri dilli olmasına rağmen nasıl olupta hala arabasının patlamadığı, kalp krizi geçirmediği veya intihar etmediği benim açımdan merak konusu. Çünkü ondan önce hiç kimsenin dünyayı yöneten şirketleri, Yahudi bankalarını ve çarpık sistemleri böyle hayvani bir üslupla eleştirip uzun süre göz önünde kalmaya devam ettiğine şahit olmadım. Şayet devlet destekli bir sübap olduğunu öğrenirsem gerçekten çok üzülürüm.

Eğer hala Michael Moore ile tanışmadıysanız Capitalism: A Love Story ile konuya tepeden dalmanızı tavsiye ederim. Emin olun herhangi bir filmden çok daha büyük bir keyif alacak ve belki dünya gündemini oluşturan konulara farklı açılardan bakmaya başlayacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. Ömer Alper Ceyhan dedi ki:

  Sazen göz yumulur böyle adamlara. Toplum işgillenmesin demokrasiye zeval gelmesin diye tutarlar bu tip adamları piyasada. Sen sana iğne batıran her adamı kazığa oturtursan otoriten sarsılır. Nihat Genç mesela bizim memlekette buna en güzel örnek.. Belgesel akar bu arada. İzlesin yeni yetme sığırlar.

 2. Çağrı Mustafa Alkan dedi ki:

  Moore, bu konuda eline su dökülemeyecek adamlardan biridir. Şahsım adına bir gün mutlaka bir düzeneğe kurban gideceğini düşünüyorum. 

 3. Kenan dedi ki:

  Filmi biraz izledim de kapitalizm hakkında ne kadar az şey biliyormuşuz.

 4. Onur dedi ki:

  Daha işinin bitmesine var demek ki.Pimini çekeceklerdir yeri geldiğinde.

 5. Furkan dedi ki:

  Kontrol altındadır büyük ihtimalle. Bu tip yayılmış ifşa belgesellerinin samimiyetinden şüphe ederim. 11 Eylül hakkında da bir sürü belgesel var, onlar da “Bizi bu zamana kadar kandırdılar :(” temasında çekilen ama bir ton yanlış bilgi bulunan tip belgeseller. Bir yanlıştan başka yanlışa çekebiliyorlar, dikkatli olmak lazım. Bu adamı hiç izlemedim, genel konuşuyorum.

 6. Kamil dedi ki:

  6 ay kadar önce izlediğim Capitalism: A Love Story filminden küçük bir kesiti vimeo hesabıma yüklemiştim; https://vimeo.com/36641773 Michael Moore’un bütün filmleri izlenmeli.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir