Microsoft Office’e mahkum değilsiniz, özgürlük için Libre Office kullanın

Eskiden böyle değildi ama son zamanlarda yeni bilgisayarlar üzerlerinde Microsoft Office’in süre kısıtlamalı versiyonu yüklü olarak geliyorlar. Şahsen ben bilgisayarımda var olmasını hiç istemediğim bu yazılımın sürekli “Beni satın al, beni satın al” diye baskı yapmasından hoşlanmıyorum. Elbette Microsoft’un, üzerinde onlarca mühendisin mesai harcadığı bu kapsamlı yazılım için para istemeye hakkı var fakat bana göre en azından evinde şiir yazmak, ufak tefek hesap kitap işleri yapmak isteyen insanlar, bu gibi ticari olmayan amaçlarla kullanacakları bir yazılıma 100$ ödemek zorunda bırakılmamalı.

E-postalarım için hantal bulduğum Outlook (veya yeni adı ile Live Mail mi, emin değilim) yerine Mozilla’nın, yine özgür ve hızlı bir yazılım olan Thunderbird‘ünü tercih ettiğim gibi, yeni bir bilgisayar kullanmaya başladığımda yaptığım ilk iş genellikle Microsoft Office’i komple kaldırıp yerine Open Office veya son zamanlarda daha kullanışlı bulduğum Libre Office‘i yüklemek oluyor.

Bir çok bilgisayar kullanıcısı Microsoft Office’in gelişmiş, ücretsiz alternatifleri olduğunu bilmiyor. Libre Office bu alternatiflerden biri. Sevimli (veya benim sevimli bulduğum) arayüzü ve kolay kullanımı ile; sunum, yazım ve hesaplama gibi bir ofis yazılımından beklenebilecek hemen her türlü ihtiyaca yeterli düzeyde cevap verebiliyor. Üstelik profesyonel kullanıcıların bile kolayca adapte olabileceği, kullanım alışkanlıklarında köklü değişiklikler yapılmasını beklemeyen bir yapısı var.

Özgürlüğe bir adım daha yaklaşmak, evinizde ve hatta ofisinizde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir ofis yazılımıyla tanışmak için http://tr.libreoffice.org/home/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

27 Yorum

 1. Şüpheli dedi ki:

  Yaklaşık iki yıldır kullanıyorum. Gerçekten çok sağlam bir program. İstediğiniz formatta dosya alabiliyorsunuz. Herkese mutlaka denemesini tavsiye ediyorum. 

 2. Mehmet Demiray dedi ki:

  Uzantılar aynı formattaysa yani bunda yapılan belge microsoft office’de açılacaksa deneyebilirm :)

 3. Caner Öncel dedi ki:

  @Mehmet Demiray Evet dosyaları Microsoft Office formatlarında da kaydedebiliyorsun.

 4. waroi dedi ki:

  Uzun zamandır kullanıyorum, güzel yazı olmuş, gerçekten kimse microsoft’a mahkum değil insanlar bir tekelciliğin kurbanı olduklarını anlamalı artık :) Herkesin denemesini şiddetle tavsiye ediyorum :D

 5. Tahsin SUNGUR dedi ki:

  Libre Office’i ben de denedim ama Microsoft Office’in yerini tutmadı. Ayrıca genel olarak Microsoft kullanıldığından Libre ile hazırlanan bir sunumu bir başkasına nasıl göndereceksin abi? Sorun çıkmaz mı?

 6. Şüpheli dedi ki:

  @Tahsin SUNGUR ben cevap vereyim istediğiniz formatta çıktı alabiliyorsunuz. İsterseniz office 2003, isterseniz office 2007 hatta daha üç dört format daha var. Benim yaptığım sunumlarda hiçbir sıkıntı olmadı. Siz yeterki alacağınız formata dikkat edin.

 7. Tahsin SUNGUR dedi ki:

  @Şüpheli uzun süre kullanmadığımdan pek bilgim yoktu Libre hakkında. Teşekkür ederim ayrıntı için.

 8. Emrullah dedi ki:

  Gerçekten Güzelmiş Microsoftan kurtulmak gerek.. 

 9. kralizasyon dedi ki:

  Okullarda akıllı tahtalarda da Libre Office yüklü olarak geliyor.

 10. waroi dedi ki:

  Arkadaşlar Libre Office’de kayıtla ilgili hiç bir sorun çıkmıyor .doc yada .docx gibi Microsoft Office uzantılarıyla da kayıt yapılabiliyor… inanın hiç pişman olmassınız hatta MS. Office’den daha hızlı çalıştığı ve daha basit bir arayüze sahip olduğu için çok daha kolay kullanabilirsiniz… Libre Office Türkiye’den takıldığınız hertürlü sorun için cevap da bulabilirsiniz yani türkçe destek almak da çok kolay, kim Microsoft’dan böyle destek alabilir ki, ben bir kere denedim pişman oldum mesela :) Denemenizi tavsiye ederim. Bu arada Türkçe Yardım Forumuna da Buradan ulaşabilirsiniz…

 11. Yunus Emre dedi ki:

  Madem bu kadar çok microsoft yazılımlarından kurtulmak istiyorsunuz aramızda kaç kişi ubuntu ve diğer linux dağıtımlarını kullanıyor ? Ubuntu bence windows tüm sürümlerinden başarılı.

 12. Hasan Aydemir dedi ki:

  Özgür yazılım her zaman desteklenmeli. Caner’in de dediği gibi evde yapılacak ya da çok profesyonellik gerektirmeyen işlerde açık kaynaklı yazılımlar gayet başarılı. Ancak söz konusu iş dünyası olduğunda henüz server vs dışında linux gibi yazılımlara yönelemeyiz. Çalıştığım iş yerinde yıllardır kullandırmaya çalıştığım OpenOffice’in bana yaşattığı sıkıntıları anlatamam. Özellikle kullanılan ERP, MRP gibi yazılımlardan sağlanan ya da ofis dökümanı formatında hazırlanıp gönderilmesi gereken raporlarda çok büyük uyumsuzluk problemleri var. Bir de bedava olduğu için ön yargılı davranan kullanıcıları da hesaba katarsak sıkıntı büyük. İşletim sistemi platformuna gelecek olursam, yıllardır Ubuntu ve Windows 7’yi iş bilgisayarımda aynı anda kullanıyorum. Hatta bir ara Windows’u kaldırıp sadece Ubuntu kullandım. Ubuntu’nun Windows’tan iyi olduğunu ya da Windows’un Ubuntu’dan iyi olduğunu söyleyemem bence sınıfları farklı. Kullanılabilirlik olarak Linux dağıtımlarının daha alacak çok yolu var. Bu konu sayesinde ben de içimi döktüm:)

 13. waroi dedi ki:

  Bende bir kaç Linux Dağıtımını kullanıyorum sürekli olarak mesela Ubuntu, Pardus, Fedora, Mint ve OpenSuse kurulu bilgisayarımda :) Kullanılabilirlik kısmına gelince inanın her açıdan windows’a fark atarlar. Windows bir tek oyun alanında öndeydi Linux’dan ama steam gibi büyük bir şirkette Linux sürümü çıkardı 2012 sonunda, windowsdan artık eksi bir yanı kalmadı hatta çok fazlası bile var. Kurumsal kullanım içinde windows’dan daha kararlı bir sistem zaten sunucu pazarının %90’a yakın bir kısmını elinde tutuyor, demekki daha kararlı, daha güvenli, daha tercih edilen bir sistem….

 14. ahmettatar dedi ki:

  Caner sen kulllanıyormusun bu programı? Ben özelliklerini incelemek için verdiğin linki ziyaret ettim ama orda makro desteğiyle ilgili bir ksım göremedim çok kullanışlı özellikler var ama.. Makro kullanmamıza izin varmı libreoffice içinde? Yahut Microsoft office teki vba eklentisi varmı..?

 15. Hasan Aydemir dedi ki:

  @waroi sadece bana kalsa da kullanılabilirlik açısından daha üstün. Donanıma tam olarak hakim olabiliyorsun vs. Ben ortalama üstü kullanıcılar için demiyorum. Şimdi gidip muhasebedeki arkadaşlarıma ya da pazarlama bölümündeki arkadaşlarıma Linux kursam ne olur onu düşünmem lazım. Yoksa Windows’un teknolojisi çoktan çağ dışı kaldı bunda hemfikiriz:) 

 16. waroi dedi ki:

  makrolar var ahmettatar forumlara bak orda sor… Hasan Aydemir sana gelince :) ben muhasebeci 1-2 arkadaşa kurdum 4-5 yıldır kullanıyorlar hiç bir sıkıntı çekmiyorlar hatta maliye bakanlığının linux için uygulamalarıda var onlarıda kullanabiliyorlar…  yani kimse için sonuç değişmiyor aynı uygulamaları Linux’da da bulabiliyorsun bulunamayan uygulamalarda yazılabiliyor zaten… mesela Pardus için Tübitak böyle bir kurumsal destek veriyor Pardus’a göç eden kurumlara….

 17. Muhammet dedi ki:

  “beni satın al” uyarılarını gidermek için yama yapıp tam sürüm haline getiriyorum. Bildiğimiz korsan. Fakat bu microsoft office’den iyi ise denemek istiyorum. Ve soruyorum. Bu microsoft office’den iyi mi?

 18. Caner Öncel dedi ki:

  @Muhammet valla o senin beklentilerine göre değişir Muhammet :) Ne aradığına bağlı, indir bir dene derim ben.

 19. Hasan Aydemir dedi ki:

  @waroi sanırım şirketin hacmiyle de alakalı bir durum olabilir. Ben 5 muhasebe, 4 pazarlama ve 6 tane de mühendislik ofisi bilgisayarında kullandırdım. Ancak muhasebe ve pazarlama departmanındaki listeleme ve hesaplama işlemlerinde sorun çıkardığından 1 sene sonra MS Office’e geri döndük. Şu anda sadece mühendislik ofisimizde kullanıyoruz. Hem de ERP ve MRP programlarıyla uyum sorunları var dedim. Senin kullandığın programda yoktur. Ama SAP, Likom Presto, Nebim Winner, Canias’dan excel dökümanı olarak çıktı aldığında MS Office’de gayet düzgünken, OpenOffice’de bazen Türkçe karakterler bile gözükmüyor.  Ben de 5-6 senedir kullanıyorum. Bana göre sorun yok ama diğer departmanlarda gerçek manada bir çok işlemde sıkıntı yarattı. Netice olarak senin işlemlerine yetiyordur iyidir, benim çalışmadığım şirkette ise öyle sorunlar veriyorduki saatlerce uğraşılıp hazırlanan dosyalar kullanılamaz oluyordu bu kadar basit. Yoksa ben neden para harcayayım manyak mıyım? :)

 20. waroi dedi ki:

  Yalnız burda anlatılan openoffice deil libreoffice arasında dağlar kadar fark var artık dediğin programları iyi bilmediğim için çok fazla birşey diyemem ama Türkçe imla ve destek konusunda en iyi ofis yazılımı libre office şu an, mesela Türkçe eş anlamlılar sözlüğü msoffice’de yokken libreoffice’de var :)

 21. Hasan Aydemir dedi ki:

  @waroi hepsi OpenOffice tabanlı olduğu için genel olarak dedim yoksa OpenOffice, LibreOffice, NeoOffice vs hepsini denediğimden emin olabilirsin:) Sözlükle ilgili mevzuyu söylemen iyi oldu bunu elimde koz olarak bulundurabilirim.  Ben çok uğraştım zaten değiştirmemek için ama mecbur kaldım. Yoksa hayalim kurumsal olarak her konuda açık kaynaklı yazılımlara yönelmek. Bunun için de hala arge çalışmayı yapıyorum. Patronu ikna edebilmek için:)

 22. waroi dedi ki:

  Hasan bey kullandığınız ticari programları bilmiyorum, onun için bir şey diyemem ama ozgurlukicin.org forumlarına gelirseniz orada destek verebilecek arkadaşlar bulabilirsiniz, bu forum Ulusal İşletim Sistemimiz Pardus’un topluluk forumudur ama tüm özgür yazılım sorunlarına cevap bulabilirsiniz bende oradayım aktif olarak bana yada herhangi bir arkadaşıma orada sorarak bilgi alabilirsiniz. Geçiş sürecinde yardımcı olabilirler eminim ki, Ayrıca Pardus’un yeni kurumsal sürümü de çıkmak üzere, çıktıktan sorna Tübitak’da kurumlara Pardus’a geçmeleri için profösyonel destek verecek göç ortaklıklarıyla bence bu da sizin kurumunuz için kaçınılmaz bir fırsat olabilir bu konuları araştırın bence, Burasıda Pardus’un resmi sitesi :) Libreoffice için belge istiyorsanız da Burayı ziyaret edin, LibreOffice ile ilgili kullanım klavuzu yardım belgeleri gibi her türlü türkçe içerik mevcut :)

 23. Şahin dedi ki:

  yinede microsoft office gibi performans vermiyor bu yazılımlar

 24. waroi dedi ki:

  Performans konusunda Microsoft Office, Libre Office’ye yaklaşamaz bile bence…

 25. Arda Erakman dedi ki:

  Libre Office kullandım ve gayet memnun kaldım.

 26. Hamit dedi ki:

  Son kendime yeni desktop aldim ve LibreOffice kurdum. Hasan Aydemir arkadasin yazdiklarina hem katiliyorum hemde is yerinde ayni sikintilar yasamaktayim. Bence open source cok guzel ama evde yaptiklarimla isyeri baska. Isyerlerinde maalesef herkes bilgisayardi kurdu degil. Degisiklikler her zaman zar zor gerceklestirilmektedir. Kendi kullanimimda evt open source bana yetiyorda artiyor, zaten en cok yazilim programlarin ucretsiz versiyonlari var.

 27. ekremmutlu dedi ki:

  Bende yeni libre kullanıcısıyım. Fakat excel de oluşturduğum makroları (güvenliği orta seviyede olmasına rağmen) açamıyorum. hertürlü web üzerinden araştırma yaptım fakat bir değişiklik olmadı yardım rica ediyorum.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir