Microsoft’un 35 yıllık hayatından kesitler


CHIP’in web sitesinde dolaşırken Microsoft’un 35 yıllık sanat hayatıyla ilgili hoş bir galeriye rastladım. Microsoft geride bıraktığı onca yılda bakın ne gibi izler bırakmış:


IBM & MS DOS
Microsoft’u bir dev haline getirecek olan fırsat, IBM için geliştirdikleri DOS işletim sistemi oldu.


OS / 2
IBM ile birlikte geliştirilen OS / 2 multitasking bile yapabilen güçlü bir işletim sistemiydi. Ama sistem ihtiyaçları yüksekti. Microsoft yolunu IBM’den ayırdı ve daha düşük sistem ihtiyaçlı işletim sistemini PC’ler ile birlikte satmaları için satıcıları ikna etti.


Windows 3.1
1992 yılında grafik arayüz, fare kullanımı ve doğal olarak şık görünen, kolay kullanılan Windows 3.1 çıktı ve işletim sistemleri bir daha aynı olmadı.


Office’in atası
IBM’e yaptığı işlerden kazandığı para ile PResenter’ın geliştiricisi Forethought’u 14 milyon dolara satın alan Microsoft, Office yazılımlarının geleceğine imza atıyordu. Presenter, PowerPoint oldu, içinde yer aldığı Office paketi ise dünyanın en yaygın kullanılan ofis uygulamaları paketi.


Apple’a yatırım
1997’de Apple batmak üzereyken Microsoft 150 milyon dolar yatırım ile şirketi ayakta tuttu. MS, Apple’a Mac için Office sözü verdi, Apple ise Mac’te Internet Explorer sözü. Office halen kar için Mac’lere satılıyor, IE ise Mac’ten silindi.


Internet Explorer Netscape Navigator’e karşı
Netscape, IE’yi yenmişti ve Microsoft, Windows kartını oynadı. IE artık her Windows ile birlikte gelecek ve Netscape’i silerek dünyanın tek hakimi olacaktı. IE6 hala çok yaygın kullanılıyor…


Microsoft Bob
Windows 3.1 ile Windows 95 arasında çıkartılan bu işletim sistemini Melinda French akıl etmişti. Windows 95 3 ayda 45 milyon adet sattı, Bob toplam 30.000 satmıştı. Bob tarihin tozlu sayfalarına gömüldü, Melinda ise Gates soyadını aldı.


MS DOS 5 ve Windows XP
Her iki işletim sistemi de inanılmaz popüler oldu. Hatta Windows XP aradan geçen yıllara karşın hala milyonların favori işletim sistemi olmayı sürdürüyor.


Vista
Vista işletim sistemi teknolojik ve görsel açıdan gelişmiş olmasına karşın başarılı olamadı. Sürücüler yetersizdi, yazılımlar bug’lıydı, üzerinde Vista uyumlu yazan bilgisayarlar Vista kurulduğunda kağnı hızında çalışıyordu. Service Pack 1 ve 2 ile toparlanıp iyi bir işletim sistemi haline geldiğinde iş işten geçmiş, Microsoft’un ününe kara bir leke sürülmüştü.


Office dehası
Microsoft Office içerisinde yer alan uygulamaların muadilleri ayrı ayrı satılırken hepsini bir paket halinde sundu. Bu, Office’in ticari başarısının temeli oldu.


En az ve en çok kar
1975’te 16.000 dolar kar eden şirket, bu parayı 3 kişi arasında bölüşmüştü. 2008 olduğunda Microsoft 22 milyar doların üzerinde kar elde edecekti. Bu miktar krize karşın pek azalmadı.


En nefret edilen Microsoft ürünü
Üründen ziyade en nefret edilen Microsoft objesi, Office 97 ile birlikte kullanıcıyı rahatsız edip duran, “Yardım lazım mı? Yardım edeyim mi?” diye devamlı soru soran ve beliren ataçtı.

Kaynak: CHIP

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Byuzun dedi ki:

    Sonradan bilgisayarlı sisteme çevrilmiş bir makine de 2 yıl boyunca ms-dos kullanarak çalışmıştık. İlk başlarda zulüm gibiydi. Makineye bağlı bilgisayarı değiştirme şansımız olmadığından komutlarla çalışıyorduk. Sonradan Norton Commander imdadımıza yetişmişti. Hala Windows kadar değerlidir benim için Norton Commander dosya edidörlerinin babası . Biraz daha geliştirseler patlama yapardı elinden tutan olmadı :) Özlemişim be :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir