Milliyet’in SEO için yaptığı bu şeyi biz yapsak Google’dan banlanır mıyız?

Az önce Youtube’a girmek isterken adres çubuğuna youtube.com yazmak yerine yanlışlıkla youtube yazıp entera bastım. Biz eski kulağı kesikler genelde böyle yaparız, Google’sız bir internet geçmişinden geldiğimiz için (Evet, her ne kadar inanması zor olsa da bir zamanlar Google yoktu) bazılarımız hala adres çubuğunu var oluş amacına uygun kullanmaya devam ediyoruz. Neyse, tarayıcı yazdığım şeyi bir domain olmadığı için doğal olarak arama terimi olarak algıladı ve yaptığı aramanın sonuçlarını şu şekilde listeledi.

Youtube” kelimesinde Youtube’un kendisinden hemen sonra 2. sırada Milliyet’in, dahası “Nasıl yaparım? Ne ederim de MP3’e çeviririm” türü bir özetle birlikte çıkması dikkatimi çekti. “Bu ne olaki?” diye merak edip sayfaya girince ise hepten şaşırdım. Arkadaş bu Google değil mi penguenmiş, zombiymiş, fasılalı silecekmiş diye zırt pırt algoritma değiştirip site sahiplerini “Keserim vananızı Allah’ıma!” düsturuyla korkutan? Yok işte haş bir etiketlerine dikkat edecekmişiz, yerli yersiz link vermeyecekmişiz, çöp içerik üretmeyecek adam olacakmışız yoksa aklımızı alırmış diye tehdit eden? Eee bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Milliyet tutmuş, baya baya 10 sene önceki arama motoru kandırma tekniğini kullanarak basmış alakalı alakasız bütün spam terimleri hop diye ikinci sıraya yerleşmiş.

Bizim memleketimizdeki haber sitelerinin asla ve katta kullanıcıya haber ulaştırmak gibi asli bir amaçlarının olmadığını biliyoruz. Adamlar reklam yayınlarken arada haberimsi metinler paylaşıp ziyaretçi çekme derdindeler. Prestijmiş, kullanıcı dostu olmakmış zerre umurlarında değil. Yahu yapsınlar, Allah daha çok versin ama bizim gibi küçük site sahipleri en ufak hatalarında acımasızca cezalandırılırlarken Google’ın büyükbaşları bu şekilde kayırıyor olması da insanın gücüne gidiyor.

Bu tür şeylerin Google’ın gözünden kaçtığına kesinlikle inanmıyorum. Benimki gibi küçük bir siteyi bile organik olarak inceleyip “Canercim şu haberin altında bilmem neyin yanına reklam koymuşsun, böyle olmaz. Politikamıza aykırı. Düzelt onu bi’zahmet” diye uyarıyorlarken, arama terimlerini organize edip yazılarda kullandığımı tespit ederek, kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle trafiğimin 10’da 9’unu kesiyorlarken Milliyet’in bu “SEO çalışmasını” görmemiş olmaları bence imkansız.

Buyursunlar profesyonel SEO’cu arkadaşlar şu aşağıdaki görüntüyü bir incelesinler. Bu olay arama motoru optimizasyonu hakkındaki birikimlerinizle, tecrübelerinizle ve Google’ın bu konuda size söyledikleriyle uyuşuyor mu? Ben hiçbir şey anlamadım, böyle bir üçkağıtla nasıl oluyor da 2. sıraya kadar çıkılabiliyor bir zahmet siz izah edin:

milliyet-youtube-spam

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

17 Yorum

 1. Mert dedi ki:

  haha :D harbiden eski teknik mevzusunu yeni uygulamış :D

 2. Furkan Özden dedi ki:

  Kendilerince ortama ayak uydurmaya çalışıyorlar hocam. Ben haber sitesinde ‘The Walking Dead 5. sezon izle’ diye yazı gördüm bu ne ki. Üstelik 3. sezon yayınlanıyordu daha.

 3. Ahmet Güler dedi ki:

  Adamları google news’e kabul ediyorlar sonrada adamlar ondan bundan 3 – 5 hit alıyorlar derken star gazetesi internet sitesi 1 milyon hit alıyor günde 1 milyon direk hit gelmiyor işte böyle geliyor :/

 4. ahmetsahin dedi ki:

  adamlar spam site olma yolunda büyük yol aldılar. hatta sosyalmedya .co da bu konuyla alakalı bir makale yayınladı ama adamların umrundamı ama küçük siteler yapmaya kalksa direk bannnn..

 5. Samimi Blog dedi ki:

  2 gün önce mi ne forumda dolaşırken gördüm buna benzer aynı şeyi Hürriyet’te yaptı.Sanki dersin 5 paralık siteler kendilerini bu durma düşürüyorlar.Gerçekten çok yanlış işler yapıyorlar.
  Ramazanı bile spam ile para kazanma aracına dönüştürmüşler

  Bence aşağıdaki linki bir inceleyinde ağzınız bir avuç açık kalsın.
  Göründüğü gibi linkte son haber canlı ilze yazıyor fakat henüz bitmedi birde linke tıklayıp içeriği görün siz.

  http://www.hurriyet.com.tr/son-haber-canli-izle/26692006.asp

 6. Burak dedi ki:

  Bunların hepsi aynı b*kun fakrlı rengi…

  http://i.imgur.com/qDjOCUs.png
  http://i.imgur.com/Xl4qwJ0.png

 7. Orhan dedi ki:

  Hocam bunları şikayet etme gibi bir şansımız yok mu? Aynı büyük webmaster forumları da dahil olmak üzere bir kampanya başlatırsak ve sürekli farklı farklı kişilerden şikayet gelirse Google ‘ın gözüne batar diye düşünüyorum.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Valla iyi diyorsun da Orhan, işin aslı Google’ın bu tür bir şeyden habersiz olduğunu dahası bizim bu tür isyanlarımıza kulak vereceğini pek sanmıyorum.

 8. Emre Akyüz dedi ki:

  caner hocam geçen telefondan okumuştum yazıyı fakat cevap yazma fırsatım olmamıştı. Şimdi google bizin isyanlarımıza kulak verebilir. Neden derseniz zamanında kendi ülkemiz için logo yaptırmış insanlarız. Eğer ki yine bu çapta büyük işler yapabilirsek bizi dikkate alacaklardır.

 9. Kamil Yaman dedi ki:

  Spamın hasını yapıyor adamlar ve direk ilk sırada çıkıyorlar. Biz oramızı buramızı yırtalım ancak 5 – 6. sayfada çıkabiliyoruz. Tutturmuşuz bir özgün yazı mantığını. Yok arkadaş özgünlük diye bir şey yok.izle,canlı izle, direk izle, bedava izle, online izle, komşudan izle, bahçeden izle, izlemeden izle :) direk tepedeler. Ayrıca şunuda anlamıyorum. Haber siteleri ajansların haberini virgülüne kadar aynısını yazıyorlar. Hala tepede çıkıyorlar.
  Yok arkadaş bu google da adalet yok :)

 10. Mehmet dedi ki:

  Şöyle de birşey var ama işe yarar mı bilinmez http://goo.gl/lOi1dG @mattcutts twitter hesabına da birkaç kez gönderdim ama hayırlısı :)

 11. Atakan Kandemir dedi ki:

  Gözün aydın Caner, Google sesini duymuş sanki :) http://blog.cezmikalorifer.com/googleden-haber-sitelerine-darbe-milliyet-hurriyet-mynet-aramalarda-yok.html

  • Caner Öncel dedi ki:

   Hehe duydu duydu, çok iyi oldu çok da güzel oldu taam mı :)

   http://www.egonomik.com/2014/09/google-sesimizi-duymus-ve-spamci-haber-sitelerini-arama-sonuclarindan-cikarmis/

 12. Mehmet dedi ki:

  Çok iyi olmuş gerçekten umarım giremezler birdaha :)

 13. Ferhat dedi ki:

  Ne TV haberleri, ne de haber sitelerini izlemeyin, girmeyin, okumayın.

  Pek çoğu sırf hit kazanmak uğruna en ufak haberi bile abartarak kıyamet habercisi, felaket tellallığı tarzında başlıklarla hit toplamaya çalışıyor… Hiç birisi samimi olmadığı gibi bu yaptıklarının hiç bir şekilde habercilik anlayışına uymadığı da bir gerçek.

  Sırf reklamlardan iki kuruş kazanacak diye ufak bir haberi büyük bir olaymış şeklinde başlığa koyup, içeriğinde de başlıktan bekleneni vermeyen ve iki ton uzatmalı açıklama ile can sıkan bu sitelerin yaptığı etik bir habercilik değil

  Habercilikle hiç alakası olmayan konuların bile sırf hit toplamak uğruna sitede yayımlanması da ayrıca sinir bozan bir şey…

  Kısacası bu ülkede habercilik anlayışı tamamen insanları sinir etme prensibi üzerine kurulmuş

  Sabah haberlerini açarsın, bir sürü saçma ve sinir bozucu haberler, akşam da öyle…

  Haber izlemeyin, izlettirmeyin, TV denen aleti çöpe atın ve haber sitelerine de girmeyin…

  Ben şahsen 7 yıldır TV izlemiyorum ve kullanmış olduğum chrome tarayıcısı eklentisi ile haber sitelerinin tümünü engelledim…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir