Milliyet’in SEO için yaptığı bu şeyi biz yapsak Google’dan banlanır mıyız?

Az önce Youtube’a girmek isterken adres çubuğuna youtube.com yazmak yerine yanlışlıkla youtube yazıp entera bastım. Biz eski kulağı kesikler genelde böyle yaparız, Google’sız bir internet geçmişinden geldiğimiz için (Evet, her ne kadar inanması zor olsa da bir zamanlar Google yoktu) bazılarımız hala adres çubuğunu var oluş amacına uygun kullanmaya devam ediyoruz. Neyse, tarayıcı yazdığım şeyi bir domain olmadığı için doğal olarak arama terimi olarak algıladı ve yaptığı aramanın sonuçlarını şu şekilde listeledi.

Youtube” kelimesinde Youtube’un kendisinden hemen sonra 2. sırada Milliyet’in, dahası “Nasıl yaparım? Ne ederim de MP3’e çeviririm” türü bir özetle birlikte çıkması dikkatimi çekti. “Bu ne olaki?” diye merak edip sayfaya girince ise hepten şaşırdım. Arkadaş bu Google değil mi penguenmiş, zombiymiş, fasılalı silecekmiş diye zırt pırt algoritma değiştirip site sahiplerini “Keserim vananızı Allah’ıma!” düsturuyla korkutan? Yok işte haş bir etiketlerine dikkat edecekmişiz, yerli yersiz link vermeyecekmişiz, çöp içerik üretmeyecek adam olacakmışız yoksa aklımızı alırmış diye tehdit eden? Eee bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Milliyet tutmuş, baya baya 10 sene önceki arama motoru kandırma tekniğini kullanarak basmış alakalı alakasız bütün spam terimleri hop diye ikinci sıraya yerleşmiş.

Bizim memleketimizdeki haber sitelerinin asla ve katta kullanıcıya haber ulaştırmak gibi asli bir amaçlarının olmadığını biliyoruz. Adamlar reklam yayınlarken arada haberimsi metinler paylaşıp ziyaretçi çekme derdindeler. Prestijmiş, kullanıcı dostu olmakmış zerre umurlarında değil. Yahu yapsınlar, Allah daha çok versin ama bizim gibi küçük site sahipleri en ufak hatalarında acımasızca cezalandırılırlarken Google’ın büyükbaşları bu şekilde kayırıyor olması da insanın gücüne gidiyor.

Bu tür şeylerin Google’ın gözünden kaçtığına kesinlikle inanmıyorum. Benimki gibi küçük bir siteyi bile organik olarak inceleyip “Canercim şu haberin altında bilmem neyin yanına reklam koymuşsun, böyle olmaz. Politikamıza aykırı. Düzelt onu bi’zahmet” diye uyarıyorlarken, arama terimlerini organize edip yazılarda kullandığımı tespit ederek, kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle trafiğimin 10’da 9’unu kesiyorlarken Milliyet’in bu “SEO çalışmasını” görmemiş olmaları bence imkansız.

Buyursunlar profesyonel SEO’cu arkadaşlar şu aşağıdaki görüntüyü bir incelesinler. Bu olay arama motoru optimizasyonu hakkındaki birikimlerinizle, tecrübelerinizle ve Google’ın bu konuda size söyledikleriyle uyuşuyor mu? Ben hiçbir şey anlamadım, böyle bir üçkağıtla nasıl oluyor da 2. sıraya kadar çıkılabiliyor bir zahmet siz izah edin:

milliyet-youtube-spam

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

17 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir