Mind mapping (zihin haritası) tekniği ve bu iş için kullanabileceğiniz harika bir araç: XMind

Konuya önce şu soruyu yanıtlayarak başlayalım: Nedir bu mind mapping, yani zihin haritası olayı? Mind mapping insanın kendine yakışanı giymesidir sevgili dostlar, mind mapping gurbettir, mind mapping sıladır. Bunun yanında son zamanlarda kendime “Kullan bu zımbırtıyı Caner, kullan” diye hatırlattığım ve fakat tembel bir geliştirici olduğum için her seferinde ötelediğim bir güzelliktir. Bu sebepledir ki üzerinden üç vakit geçmiş olan projelerin ekranlarını “Hımm Gılgamış destanı olsa gerek” türü düşünceler eşliğinde açarım çünkü neyin ne olduğunu, ne zaman başladığımızı, nereye doğru hangi özelliklerle yol alacağımızı, geride bırakılan haftasonu Eti mısırlı balık kraker eşliğinde (cidden tavsiye ederim, sağlıksız olduğu kadar lezzetli bir ürün) Baba filmini tekrar izlerken unutmuşumdur. Beynimdeki tüm o detayların yerini Vito Corleone’un Sicilya anıları doldurmuştur.

Vakti zamanında bazı amcalar insanların görselleştirilen düşünceleri metinlere veya notlara göre çok daha iyi hatırladıklarını keşfetmişler. Yani beynimiz düz bir A4’te yer alan uzun metinleri, açıklamaları, sıkıcı bulduğu için olsa gerek bir süre sonra yavaş yavaş unutmaya başlıyor, hatta çoğu zaman tam anlamıyla kayıt altına bile almıyor. Oysa görselleştirilen, çeşitli renklerle, çizgilerle ve objelerle ilişKilendirilen, diyagram haline getirilen konular, fotografik hafızamıza hitap ettikleri için mi bilmiyorum, üzerlerinden nispeten uzun bir zaman geçmiş olmasına karşın çok daha kolay hatırlanabiliyorlar.

Hemen bu olayı, en popüler mind mapping aracı olduğunu iddia eden XMind‘in, içerisinde hazır gelen şablonlardan birini hızlıca editleyerek örneklendirelim. “Egonomik’i Sevmek” isimli bir projemiz olsun ve bu projenin görevleri ile hedeflenen sonuçlarını hem düz metin hem de zihin haritası olarak ayrı ayrı inceleyelim.

Düz Metin: Egonomik’i Sevmek

Görevler

  • Konulara yorum yapılacak
  • Her gün ziyaret edilecek
  • Sosyal medyada paylaşılacak
  • Konudan konuya sörf yapılacak
  • Alışveriş merkezlerindeki demo bilgisayarlarda gizlice açılış sayfası yapılacak
  • E-Posta abonesi olunacak
  • Geri bildirim yapılacak

Hedeflenen Sonuçlar

  • Günlük 100.000 tekil ziyaretçi
  • Daha mutlu ve daha çok para kazanan bir Caner

Zihin Haritası: Egonomik’i Sevmek

egonomik-mind-mapping

Bir çoğumuzun hemfikir olacağı üzere alttaki civcivli, kımıl kımıl resmi ve içeriğini hatırlamak, yukarıdaki metin bloğunu hatırlamaktan çok daha kolay. Buna göre ne yapıyoruz? Atıyoruz hafızaya, beyin bedava… Bedava ya, taşıyoruz o kadar neden hamallık yapalım?

Görsel öğrenme olarak da anılan zihin haritası olayı sadece web geliştiriciler veya yazılımcılar için değil, hayatın her alanından herkes için, hatta bana soracak olursanız en çok öğrenciler için ideal. Keşke zamanında bize Akşitler terliksi hayvanları dövdü, mitoz bölünüp Urartulara dönüştüler, sonra hep beraber E=mc² formülünü buldular türü, sınavlara kadar hatırlamakla mükellef olduğumuz ezberler yaptırmak yerine hiçbir ekstra masrafı olmayan bu tekniği kullanarak gerçekten öğretselerdi. Bilgisayar bilmek, program kullanmak zorunlu değil, kağıt ve birkaç renkli kalem bile iş görüyor. Zaten mind mapping olayının icat edildiği 1960 yılında kimin evinde bilgisayar vardı?

İster tasarımcı, ister yazılımcı veya ister ev hanımı olun, kolayca öğrenmek, daha kolay hatırlamak istediğiniz her şey için bu tekniği kullanabilirsiniz. Domates çorbasının tarifini çıkarın, bir kaç kez bakın bir daha kolay kolay unutmazsınız. Tatil planları yapın, proje akışları hazırlayın, XMind’ın şablonları arasında gelen ve benim “Egonomik’i Sevmek” isimli projeye dönüştürdüğüm kilo verme şablonunu kurcalayın. Zihin haritası olayı gerçekten güzel, XMind güzel, öğrenmek ve hatırlamak güzel fakat kediler daha da güzel. Bakınız bu da onlardan biri, bu yazıyı hazırlarken bir an için olsun yanımdan ayrılmadı. Klavyede gezdi, masadaki çakmakla oynadı, saatle oynadı, bir yerlerden mandal bulmuş onunla oynadı, hepsini mütemadiyen yere düşürdü. Sonra “Hadi onları tekrar masaya koy ki bir daha düşürebileyim” diye gözümün içine baktı. Yazı yazıyorum ya ondan. Hiç işim olmasa, hadi gel seveyim desem gelmez. Kedi işte. Bunun neresi cennetin bekçiliğini yapmışsa Eski Mısırlılarda da zerre kafa yokmuş.

XMind hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz versiyonunu indirip güzel güzel oynamak için http://www.xmind.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir