Mozilla’dan şahane bir cep telefonu konsepti: Seabird

Zengin bir iş adamı olsaydım Mozilla gibi ticari amaç gütmeden, insanlığa fayda adına teknoloji üreten / üretmeye çalışan kuruluşlara bağış yapardım. Bu öyle her babayiğidin yapacağı iş değil, bana da ara sıra open source web projeleri için teklifler geliyor ama yalan yok, ekmek gelmeyecek yere zaman ayırmıyorum. Gerçi bunun yaşam standartlarıyla da alakası var, adamların tuzu kuru, en başta geçim sıkıntısı gibi bir dertleri yok, biz “Dur lan insanlığa fayda olsun diye proje üretek” diye yola çıksak ikinci ayda kiramızı ödeyemediğimiz için kapının önüne koyuluruz.

Telefona gelince, mimarı olan Billy May’i düşündüğü tüm bu detaylar için tebrik ediyorum. İnsanları heveslendirip karşılığında hava gazı veren bilimum konsept ürünlerin %99’u için geçerli olduğu üzere böyle bir cihaz da üretilmeyecek ama olur da üretilirse ilk satın alanlardan olmak isterim.

Kaynak: Engadget

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

11 Yorum

 1. Umut dedi ki:

  Projektörü tahtaya yansıtınca Windows işletim sistemi görünüyor. :D

 2. Samet ATABAŞ dedi ki:

  http://www.youtube.com/watch?v=YbT0xy_Jai0 http://youtu.be/lzsBwnv_dAg yakında olacak bu klavyeler :)

 3. Esat dedi ki:

  valla projeksiyon olayına girene kadar herşey gerçekti, orada bende film koptu :) olsun ya hayal etmek ile başlar herşey, belki de olur bir gün böyle bir alet.

 4. Muhammet dedi ki:

  telefonun arka tarafı çok tipsiz gibi. Üst taraf kalın, alt taraf ince. Bir de deli gibi şarj yer o projeksiyon. :)

 5. ahmettatar dedi ki:

  Caner şu yaşıma geldim doğru olduğuna inandığım öğrendiğim tek şey insanın kendine hayrı dokunmayacaksa asla ama asla birşeyler yapmayacağıdır.. Open source, gnu, gpl, gnl, vakıf, dernek, klüp bunları organize edenlerin hepsi para kazanmak için yaparlar yaptıkları işleri.. Öyle tuzları kuru olsa da yine de para kazanmak için yaparlar hem de öyle bir işe giripte kazanılamayacak boyutlarda paralar kazanırlar.. Yoksa neden devam etsinler ki başta hevesle bedava çalışsalar bile sonrasında gözlerini para hırsı bürür onlarında çünkü yaptıkları iş yüzünden sosyal çevreleri değişir ve harcamaları artar artık para kazanmak zorundadırlar yani.. Cami inşaatı için dükkan dükkan gezip para toplayanlar var onlar bile yüzde 15 komisyon alıyorlar topladıkları paradan gerisini sen düşün artık.. Hadi diyelim hiç para kazanmayı düşünmeden başladılar diyelim en azından yaptıkları işin prestij kazandırmasını sonrası için referans gösterebilecekleri imajlarını güçlendirebileceklerini düşündükleri için dahil olurlar o projeye.. Yani dolaylı olarak yine kâr amacı güderler onlar da..

 6. Şüpheli dedi ki:

  Ne yalan söyleyeyim. Ben beğendim. En azından tasarım olarak çok farklı.

 7. Varol Maksutoğlu dedi ki:

  Bence gerçekten harika :)

 8. Şenol Şengül dedi ki:

  2012’nin Ağustos ayında bende Seabird hakkında bir yazı yazmış,daha sonra Mozilla’dan Selim Şumlu ile görüştükten sonra Mozilla Vakfı’nın telefon üretme gibi bir planları olmadığını öğrenmiştim. Telefona diyecek lafım olmamakla beraber,böyle bir telefonun üretilmeyecek olmasıda beni üzmüştü açıkcası. Konsept tasarım olan bu telefon piyasadaki bir çok telefona 10 basar desem yalnış olmaz heralde. Caner’in de dediği gibi böyle bir telefon üretilirse bu Caner valla alır bunu :)

 9. Onur Celik dedi ki:

  hocam harika yazmışsın. telefonda süper. arada bir siteni ziyaret edebiliyorum ama konuları okumak baya sarıyor beni. ellerine sağlık:)

 10. Mustafa Hazırcı dedi ki:

  Valla ne yalan söyliyim bende çok beğendim. Böyle bir cep telefonu fiyatı ne kadardır çok merak ediyorum. Araştırmak lazım tasarımı özellikleri duck olayı felan gerçekten süper..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir