MÜ-YAP bir gün sizin de web sitenizi kapatabilir

Ünlü teknoloji portalı SDN‘nin (Shiftdelete.net) forum bölümü kısa bir süre önce MÜ-YAP tarafından “telif hakkı ihlali” gerekçesiyle mahkeme kararıyla kapatılmak istenmişti. Özellikle videoda anlatılanları izledikten sonra inanılmaz bir dehşete kapıldım. Anlatılanlara göre MÜ-YAP’ın resmi Youtube kanalında yer alan, paylaşılmasına izin verilen müzik videolarını web sitenizde yayınlarsanız hem siteniz kapatılabilir hem de MÜ-YAP’a gelir sağlayan bir platforma dönüştürülmeye çalışılabilir.

Ne MÜ-YAP’ın resmi Youtube kanalında, ne de yükledikleri videoların açıklama kısımlarında “Bu videoyu web sitenizde paylaşamazsınız” gibi bir ibare bulunmuyor ve yüklenen tüm videoların paylaşılmasına izin veriliyor, bu oldukça kafa karıştırıcı bir durum.

Yoksa MÜ-YAP site sahiplerini yemlemeye mi çalışıyor? Hani “Önce bu videoları sitelerinde paylaşmalarına izin verelim, ardından yasal boşlukları kullanarak üzerlerinden para kazanırız” gibi bir düşünceleri mi var?

Az önce kendilerine bir e-posta göndererek duruma açıklık getirmelerini rica ettim. Eğer o videoları paylaşmamızı istemiyorlarsa açıkca söylesinler biz de paylaşmayalım. Yasal olan, hukuki olan neyse onu yapalım ama bizi bilmediğimiz prosedürleri kullanarak avlamaya, sudan sebeplerle sitelerimizi kapattırmaya çalışmasınlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 Yorum

 1. Usluer dedi ki:

  Şimdi bunlar bloglarımızda yayınladığımız Youtube üzerinde dinlettiğimiz şarkılara da mı karışacaklar?

  • Caner Öncel dedi ki:

   “Karışacaklar” değil “karışıyorlar“. Videoların paylaşılmasına izin veriyorlar fakat eğer paylaşırsan başına iş açılıyor, tablo bu.

 2. Uğur Dalkıran dedi ki:

  İyide video, şarkı sitemizde barınmıyordu. Youtube veya başka sitede barınıyor. Oradan alıyoruz. Biz burada sadece yayıncıyız, sitemizi takip edenlere bir şeyler sunmak amacımız. Suçumuz ne?

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Evet bizde barınmıyor fakat adam buna rağmen mahkeme kararı çıkartıp siteni kapattırabiliyor. Despotluk mu dersin başka bir şey mi bilmiyorum artık.

 4. Semih Avcı dedi ki:

  benim şurda kafam karıştı kişiler youtube’ta herhangi bir videoyuyu paylaşmasımı suç yoksa mü-yap’ın yüklediği videoların paylaşılmasımı yasak?

 5. Caner Öncel dedi ki:

  MÜ-YAP’ın Youtube’a yüklediği müzik videolarını paylaşamaz, kendi sitende yayınlayamazsın (anladığım kadarıyla).

 6. hassderi dedi ki:

  Site yer sağlayıcı olarak forumda paylaşmış bu demek oluyor ki 5651 sayılı kanunda tanımlanan  “yer sağlayıcı” olarak hizmet verme hakkını kullanıyorlar video konusunda söz youtube ile görüşmeleri lazım youtube ye de video yu yükleyen kendi olduklarına göre içler dışlar çarpımı yaparsak !?!?!?!?! nasıl iş bu ?

 7. Birkan dedi ki:

  arkadaş hit alan siteden kendilerine pay çıkarmaktı o da yememiş…muyapın kendi sitesine bir baksanıza xoops ücretsiz temasından  bozma gibi görünüyor,benim garibime giden konu caner bey bilir diğer arkadaşlar da yorum yazdığına göre onlar da bilir sanırım muyapın siteye girin ve alexa Related Links bakın ne görüceksiniz orda shiftdelete.net noluyor orda yaa :/ biri açıklama yapsın bana?

 8. rakun dedi ki:

  kapana peynir koyamak bu :/ bir kaç yıl önce türkçe rap dinle sitesi olarak hayata soktuğum sitemin muyap tan gelen bi maille son buldurmuştum :/

 9. Yigit dedi ki:

  Adam’in verdigi savasa saygi duydum ama.. ciddi derecede Türkçe egitimi almasi gerekiyor.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.