MÜ-YAP bir gün sizin de web sitenizi kapatabilir

Ünlü teknoloji portalı SDN‘nin (Shiftdelete.net) forum bölümü kısa bir süre önce MÜ-YAP tarafından “telif hakkı ihlali” gerekçesiyle mahkeme kararıyla kapatılmak istenmişti. Özellikle videoda anlatılanları izledikten sonra inanılmaz bir dehşete kapıldım. Anlatılanlara göre MÜ-YAP’ın resmi Youtube kanalında yer alan, paylaşılmasına izin verilen müzik videolarını web sitenizde yayınlarsanız hem siteniz kapatılabilir hem de MÜ-YAP’a gelir sağlayan bir platforma dönüştürülmeye çalışılabilir.

Ne MÜ-YAP’ın resmi Youtube kanalında, ne de yükledikleri videoların açıklama kısımlarında “Bu videoyu web sitenizde paylaşamazsınız” gibi bir ibare bulunmuyor ve yüklenen tüm videoların paylaşılmasına izin veriliyor, bu oldukça kafa karıştırıcı bir durum.

Yoksa MÜ-YAP site sahiplerini yemlemeye mi çalışıyor? Hani “Önce bu videoları sitelerinde paylaşmalarına izin verelim, ardından yasal boşlukları kullanarak üzerlerinden para kazanırız” gibi bir düşünceleri mi var?

Az önce kendilerine bir e-posta göndererek duruma açıklık getirmelerini rica ettim. Eğer o videoları paylaşmamızı istemiyorlarsa açıkca söylesinler biz de paylaşmayalım. Yasal olan, hukuki olan neyse onu yapalım ama bizi bilmediğimiz prosedürleri kullanarak avlamaya, sudan sebeplerle sitelerimizi kapattırmaya çalışmasınlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

10 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir