National Geographic İstanbul’u dünyaya rezil etmiş


National Geographic’in Dolandırıcılar Şehri isimli bir belgesel programı varmış. Sunucu Conor Woodman isimli amca dünyanın ünlü kentlerini dolaşıp turistleri orada karşılaşabilecekleri olası dolandırıcılık, yan kesicilik gibi tehlikelere karşı uyarıyormuş. Şimdiye kadar Arjantin ve Brezilya gibi bir çok ülkeyi dolaşmış, son olarak geçtiğimiz günlerde yolu güzel memleketimizin incisi İstanbul’a düşmüş.

Taksiciler tarafından dolandırılmış, İstiklal Caddesi’nde yürürken hanutçuların teklifiyle bir mekana gitmiş ve bir kaç içecek karşılığı 1.700 TL ödemek zorunda bırakılmış. Tüm bunları yaşadıktan sonra belgeseli bitirirken “Türk polisleri sizin dolandırılmanızı pek umursamıyor” gibisinden bir şeyler söylemiş. Bizim medyamız da bu olayı “National Geographic İstanbul’u dünyaya rezil etti” başlığıyla haber yapıp İstanbul’un imajının zedelendiğinden bahsetmiş.

Şimdi şunu merak ediyorum, İstanbul zaten yan kesicisiyle, dolandırıcısıyla, tinercisiyle çoktan zedelenmeyi hak eden bir imaja sahip değil mi? Halis muhlis bu memleketin insanları olarak İstanbul’un bilmediğimiz bir muhitinde taksiye binerken aklımızdan “Ulan bu şimdi beni uzun uzun dolaştırır, buraları biliyormuş gibi görüneyim.” türü düşünceler geçmiyor mu? Kimse gücenmesin fakat İstanbul taksilerinin güvenilirliği zaten ortada.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri söz konusu belgeseli izlediklerini ve yaşananların “kurgu” olduğunu söyleyerek yorum yapmak istemediklerini belirtmişler.

Yolcunun elindeki telefonu gasp edip hareket halindeki trenden atlayanlar gördüm. Meydanlarda çanta çalıp, telefon çalıp kaçan gaspçılar, insanları tehdit edip zorla sigara veya para almak isteyen tinerciler gördüm. Bizzat Kadıköy’de elini montumun cebine sokmuş bir yan kesici yakaladım. Rahmetli dedem, teyzem, dayım ve annem yan kesici kurbanı. Otobüslerinde minibüslerinde “Döte sahip çıkın” anlamına gelen “Değerli eşyalarınıza dikkat edin” yazan tabelalar asılı bir memleketten bahsediyoruz ve hepsinin son derece gerçek olduğuna yemin edebilirim. Daha düne kadar değnekçiler yüzünden arabanızı park edecek yer bulamazdınız, Allah’tan İspark bu değnekçilik olayını resmiyete döktü de artık en azından arabanızın başına bir iş geleceğinden endişe etmiyorsunuz.

Bu örnekler çoğaltılır da çoğaltılır. İstanbul kendi insanı için bile can ve mal güvenliği sağlayamayan bir memleketken elin gavuru olayı yerinde inceleyip “Burası turistler için güvenli değil” dediğinde alınganlık gösteriyoruz, imajımızın zedelendiğinden bahsediyoruz.

Hayır nasıl olmalıydı onu merak ediyorum.

Gelin turistler gelin, biz turistleri yolunacak kaz gibi gören insanların bolca bulunduğu bir memleketiz. Güvenilmez adalet sistemimizle, hiçbir caydırıcılığı olmayan cezalarımızla iki yıl hapis cezası alıp yarısını yatıp çıkacağını bilen gaspçı ve dolandırıcılarımızla barışık yaşamayı öğrendik siz de öğrenirsiniz. Belki üç bira için 1.700 lira ödersiniz, Sultanahmet’ten Eyüp’e gitmek için taksiye 200 TL verirsiniz ama olsun siz yine de burada gördüklerinizden kimseye bahsetmeyin ki imajımız zedelenmesin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. Fatih dedi ki:

  Hem kel hem foduluz yaa.. :) aglanacak halimize gülmemek elde degil

 2. ahmet dedi ki:

  Sunucunun adı Canip Ormancı, yapımcıda x türk kanalı olsaydı yine aynı yorumu yaparlarmıydı acaba?
  Müslüman bir ülkede utanılacak şeyler yaşıyoruz, en güvendiğiniz müşteri bile sizi hayal kırıklığına uğratıyor, 3 ay uğraşıp yaptığım işin bile parasını alamadığım oluyor.
  Ben şahsen çevremdeki 2-3 kişi dışında kimseye güvenemez hale geldim..
  Aslında National Geographic bize ayna tutmuş, utanıp kendimize gelmek yerine ?National Geographic İstanbul?u dünyaya rezil etti? diyoruz.

 3. alihan dedi ki:

  Adam sonuna kadar haklı ama işin kötü tarafı bunu düzeltmek imkansız gibi.Çünkü Türkler öyle bir noktaya gelmiş ki artık asla iflah olmazlar.

 4. FERUDUN AFACAN dedi ki:

  ya helal olsun, bu yazıyı nasıl yazdın arkadaş…yani yazının altına ferudun afacan yaz davalık ol ben yatarım cezasını,sanki büyük gazetelerden birinde 50 yılını tamalamışda korkacak birşeyi kalmamış köşe yazarını okuyormuş gibi hissettim.yazının konusu hakkında yorum yapacak kadar konu hakkında bilgi sahibi değilim ama yazının yazılış tekniği hakkında bir fikrim var desem yeridir o da ”mükemmel”…

 5. gevv dedi ki:

  eski filmlerde bile konusu geçiyor yıllardır herkesin bildiği ama devletin hiç bir önlem almadığı olaylar nasıl “kurgu” demişler hayret :)

 6. Şenol Şengül dedi ki:

  Caner İstanbul hakkında durumu özetlemiş zaten,taksim de kaç kere gözümün önünde milleti gasp ettiler.

 7. Mesut Dursun dedi ki:

  Fransa Pariste bir şarap’a 10.000? verir, buraya gelince dolandırıldım olur. 

 8. Caner Öncel dedi ki:

  Mesut yanlış anlamazsan çok cahilce bir yorum olmuş.

 9. Mesut Dursun dedi ki:

  @Caner Evet yorumda, anlatmak istediğimi tam olarak anlatamamışım, özür dileyerek düzeltiyorum. Ben bir şarap’a o kadar para verilmez demek istemedim, demek istediğim başka bir yerde kazıklanınca millet bunu kalite diye algılıyor. Fakat bizim gibi kötü şöhretli ülkelerde ise insanlar en ufak olumsuzluğu kendilerine dert ediyor. Ben o adamın orada ne içtiğini bilmiyorum, eminim ki gerçekten fiyatını da hak etmiyordur, ama aynı olay farklı bir durumda da yaşansa (Ülkemizde) bunu gene kötü olarak lanse ederler.

 10. nurkan dedi ki:

  caner yorum yapmiyam sadece like edip çıkacam :)

 11. Hasan dedi ki:

  Hepsini geçtim de ben gazetecileri anlamıyorum. Ülkemizin normalde iyi hallerini dahi acımasızca eleştiri ve iftiralarla eleştiren gazeteciler böyle durumlarda tam tersi yönde aslan kesiliyorlar. :)

 12. kemal dedi ki:

  Hasan bu hababam sınıfındaki Şabanı gazlamaları gibi bir durum.

 13. ahmettatar dedi ki:

  Ben tv de izlemiştim bu haberi Dolancırılar Şehri dediği programda 5 şehri incelemiş NewYork, Londra, .., .. ve İstanbul’u incelemiş bir milletvekili miydi neydi o da münferit olayları böyle genelleme yapmak için kullanamayız bu adamın başına gelen heryerde gelebilirdi.. zaten o dolandırıldıkları yer daha önceden de benzer şikayetlerden dolayı ceza almış bir yer demiş bir yetkili de.. İstanbul kocaman bir şehir 72 milletten adam var hepsi Türk değil ki anam çinlisi var türki cumhuriyetlerden olanlar var, afrikalılar var, ingilizi var, almanı var, fransızı var, rusu var, rumu var, arabı var, ben geçen italyalı bile gördüm buraya yerleşmiş genç yakışıklı mı yakışıklı uzun boylu uzun saçlı manken gibi bir çocuk daha yaşın kaç dedim sen niye yerleştin buraya ya dedim ne var ki burda dedim çok seviyorum bu şehrin havasını dedi ya adamlar senden benden güzel türkçe konuşuyorlar.. Zeytinburnu’nda Tercüman Sitesi diye büyük bir site var neredeyse tamamı yabancı uyruklu orda kalanların.. Hemen yakınlarında bir yere Kiptaş Topkapı Merkez evleri yapıldı şimdi orasıda full yabancı uyruklu dolmuş ben orda ikamet eden Türk’e rastlamadım henüz.. Şimdi gizli kamerayla çekimi yapan o belgesel sunucusunu dolandıranlar yabancı uyruklu olabilirler bu ihtimal kuvvetli.. Kaldı ki NewYork ve Londra’da da aynı program için gizli çekimler yapılmış oralarda da dolandırılmış yani insan eşşek olunca semer vuran çok olurmuş.. Dolandırılma kardeşim.. Herkes herkesi kandırabilir haramdan korkmadıktan sonra ama sen müsaade etmeyeceksin.. Adam itiraz ediyor da dolandırıcı dedikleri hala kendi dedikleri tutarda ısrar ediyorsa o zaman dolandırıcı olduklarını kabul edebiliriz.. Hangi ayı oğlu ayılar yaptıysa ifşa etselerde turizmciler onları bir linç etseler isterdim ben.. Bence de münferit bir olay dünyanın heryerinde başına gelebilirdi dolandırılmaya hazır bir insanın.. Bizim dükkana ne turistler geliyor önce fiyat sorup pazarlık ediyorlar ondan sonra 3 tane ver 4 tane ver diyorlar adamlar bizim milletten daha fazla pazarlık eder olmuşlar ya indirim abi indirim diyor arap kökenli turistler falan bi onu öğrenmişler bir de kaç dollar.. İki kelimeyle pazarlık yapanları var ya.. Yok yok diyip çıkıyormuş gibi yapanlar falan kurt olmuşlar ya vallaha sahte döviz verecekler diye ödüm patlıyor öyle uyanık turistleri görünce.. Bence turistler İstanbul’da dolandırılmıyorlar asıl turizm mekanlarında dolandırılıyorlar.. Ben daha turizm sektöründe garson olarak, barmen olarak çalışıpta tek amacı kapağı yurtdışına atmak olmayan tek kişiye rastlamadım.. Düşünsenize gelen her bayan turisti tavlayıp ondan nemalanmak isteyen bir sürü insan var ya müslüman topluma asıl yakışmayan bu işte.. Senin ekmeğini kazanmanı sağlayan şeye yan gözle bakıyorsun bu ne iş ahlakına ne de bizim ahlakımıza yakışan birşey değil ama durum bu asıl ayıplanacak birşey varsa bence bu ayıplanmalı.. Utanacağımız birşey varsa bence bundan utanmalıyız..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir