Natro Hosting izlenimlerim

Bilgi: Bu yazı 24 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır, lütfen değerlendirmelerinizi buna göre yapın

Bir arkadaşım WordPress altyapılı sitesinde tema değişimi gibi bir kaç ufak ayar yapmam için yardım istedi ve Natro Hosting‘de barındırdığı sitesinin bilgilerini verdi. Yarım saat kadar uğraştıktan sonra “pes artık” deyip hiç bir şey yapmadan (yapamadan) paneli de, ftp’yi de kapattım. Ben sağda solda “Plesk güzel değil, cPanel çok iyi” derken milletin gidip kendi kullanışsız ve hemen hiç bir özellik barındırmayan kontrol panellerini yazdığını gördüm.

Yapmaya çalıştığım ve fakat beceremediğim işlerden adım adım bahsedecek olursak: Önce direkt FTP’ye bağlanarak (wp admin şifresi unutulduğu için) wp tema klasöründeki tema klasörünün adını değiştirmeye çalıştım, “klasör yok” şeklinde bir uyarı aldım, silmeye veya taşımaya çalışınca da yine aynı uyarıyla karşılaştım. Gözümün önündeki klasörü yok sayan altyapı Windows sistem üzerinde çalışıyordu, yani benim edindiğim izlenimlere göre Natro PHP uygulamalar için de Linux yerine Windows altyapısı kullanıyor (htaccess, rewrite, dosya izinleri vs.).

Tema klasörüyle ilgili herhangi bir değişiklik yapamadığım gibi içine attığım silinmesi gereken dosyaları da kaldıramadım, çünkü “dosyalar yok / yetkiniz yok” şeklinde abidik gubidik hatalar aldım. Hadi FTP’yi boşverip web arayüzünden dosya yönetim paneline gireyim dedim, ancak kontrol panelimsi yazılımda herhangi bir dosya yöneticisi de bulamadım.

FTP kullanamıyordum, web arayüzlü bir dosya yöneticisi yoktu, kala kala WordPress’in editörlerine kalmıştım. Durum buysa bari unutulan admin şifresini talep edeyim de tüm değişiklikleri WP arayüzüyle halledeyim dedim. Bu sefer de karşıma “sunucu e-mail özellikleri kapalı olduğu için şifrenizi gönderemiyoruz” gibi bir hata çıktı…

Yılmadım…

Hiç bir şey yapamıyorsam bari veritabanına bağlanarak olayı kaynağından çözeyim, hem admin şifresini hem de tema klasörünün adını kökten değiştireyim dedim. Panelimsi yazılım beni phpMyadmin giriş sayfasına yönlendirdi. İlk önce başarıyla bir giriş gerçekleştirdim fakat bu sefer de veritabanı listesine zaman aşımı sebebiyle ulaşamadım. Bir süre uğraştıktan sonra sistem beni otomatik olarak attı ve bir daha giriş yapamadım. Yanlış anlaşılmasın herhangi bir “hatalı kullanıcı adı / şifre” uyarısı yoktu…

Sonuç? Sinir krizleri geçiren bir Caner… Bir olur iki olur tesadüf dersin, top patladı, kaleci gelmedi dersin de bu nedir be kardeşim? Böyle hizmet mi olur… Hiç kusura bakmasınlar ama ben hayatımda bu kadar sorunlu, bu kadar amatör ve bu kadar pahalı hizmet veren bir sağlayıcı daha görmedim.

Sen tut kontrol paneli lisans ücretinden kaçmak için standart dışı ve işlevsiz bir panel kullan, Linux sunucu kurmayıp öküzün altına buzağı yerleştir (windows / php), tasarımcıya “teknik” meseleler yüzünden sinir krizleri geçirt ve bunu da fiyatlarına yansıtma. Ee iş mi şimdi bu? Madem hizmet kalitesiz bunu fiyatlarına yansıtacaksın arkadaş, ne yani aynı fiyata adam gibi sunucu sağlayan diğer firmalar enayi mi? Biz ödediği paraya adam gibi kontrol paneli lisans ücreti dahil olan müşteriler enayi miyiz?

Hiç kusura bakmasınlar ama buna müşterinin bilgisizliğinden faydalanmak denir. Adam öbür tarafta her şeyiyle dört dörtlük, WordPress uyumlu bir hosting alabileceğini bilse, gelip Windows bozması hostinge hem de şu panelle o kadar para verir mi ya?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

13 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir