Natro Hosting izlenimlerim

Bilgi: Bu yazı 24 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır, lütfen değerlendirmelerinizi buna göre yapın

Bir arkadaşım WordPress altyapılı sitesinde tema değişimi gibi bir kaç ufak ayar yapmam için yardım istedi ve Natro Hosting‘de barındırdığı sitesinin bilgilerini verdi. Yarım saat kadar uğraştıktan sonra “pes artık” deyip hiç bir şey yapmadan (yapamadan) paneli de, ftp’yi de kapattım. Ben sağda solda “Plesk güzel değil, cPanel çok iyi” derken milletin gidip kendi kullanışsız ve hemen hiç bir özellik barındırmayan kontrol panellerini yazdığını gördüm.

Yapmaya çalıştığım ve fakat beceremediğim işlerden adım adım bahsedecek olursak: Önce direkt FTP’ye bağlanarak (wp admin şifresi unutulduğu için) wp tema klasöründeki tema klasörünün adını değiştirmeye çalıştım, “klasör yok” şeklinde bir uyarı aldım, silmeye veya taşımaya çalışınca da yine aynı uyarıyla karşılaştım. Gözümün önündeki klasörü yok sayan altyapı Windows sistem üzerinde çalışıyordu, yani benim edindiğim izlenimlere göre Natro PHP uygulamalar için de Linux yerine Windows altyapısı kullanıyor (htaccess, rewrite, dosya izinleri vs.).

Tema klasörüyle ilgili herhangi bir değişiklik yapamadığım gibi içine attığım silinmesi gereken dosyaları da kaldıramadım, çünkü “dosyalar yok / yetkiniz yok” şeklinde abidik gubidik hatalar aldım. Hadi FTP’yi boşverip web arayüzünden dosya yönetim paneline gireyim dedim, ancak kontrol panelimsi yazılımda herhangi bir dosya yöneticisi de bulamadım.

FTP kullanamıyordum, web arayüzlü bir dosya yöneticisi yoktu, kala kala WordPress’in editörlerine kalmıştım. Durum buysa bari unutulan admin şifresini talep edeyim de tüm değişiklikleri WP arayüzüyle halledeyim dedim. Bu sefer de karşıma “sunucu e-mail özellikleri kapalı olduğu için şifrenizi gönderemiyoruz” gibi bir hata çıktı…

Yılmadım…

Hiç bir şey yapamıyorsam bari veritabanına bağlanarak olayı kaynağından çözeyim, hem admin şifresini hem de tema klasörünün adını kökten değiştireyim dedim. Panelimsi yazılım beni phpMyadmin giriş sayfasına yönlendirdi. İlk önce başarıyla bir giriş gerçekleştirdim fakat bu sefer de veritabanı listesine zaman aşımı sebebiyle ulaşamadım. Bir süre uğraştıktan sonra sistem beni otomatik olarak attı ve bir daha giriş yapamadım. Yanlış anlaşılmasın herhangi bir “hatalı kullanıcı adı / şifre” uyarısı yoktu…

Sonuç? Sinir krizleri geçiren bir Caner… Bir olur iki olur tesadüf dersin, top patladı, kaleci gelmedi dersin de bu nedir be kardeşim? Böyle hizmet mi olur… Hiç kusura bakmasınlar ama ben hayatımda bu kadar sorunlu, bu kadar amatör ve bu kadar pahalı hizmet veren bir sağlayıcı daha görmedim.

Sen tut kontrol paneli lisans ücretinden kaçmak için standart dışı ve işlevsiz bir panel kullan, Linux sunucu kurmayıp öküzün altına buzağı yerleştir (windows / php), tasarımcıya “teknik” meseleler yüzünden sinir krizleri geçirt ve bunu da fiyatlarına yansıtma. Ee iş mi şimdi bu? Madem hizmet kalitesiz bunu fiyatlarına yansıtacaksın arkadaş, ne yani aynı fiyata adam gibi sunucu sağlayan diğer firmalar enayi mi? Biz ödediği paraya adam gibi kontrol paneli lisans ücreti dahil olan müşteriler enayi miyiz?

Hiç kusura bakmasınlar ama buna müşterinin bilgisizliğinden faydalanmak denir. Adam öbür tarafta her şeyiyle dört dörtlük, WordPress uyumlu bir hosting alabileceğini bilse, gelip Windows bozması hostinge hem de şu panelle o kadar para verir mi ya?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. forzamad dedi ki:

  akrabamlarımdan biri pc işleriyle ilgileniyor ve natrodan sunucu kiralamış bana ufak deneme ögrenmem için reseller açmıştı 2 gb lik falan, kurcalıyim  bakininm diye ama panel bayabi gıcık :D 2 hafta baktım, aradan yıl geçti daha girmedim  adam akıllı bisey olsa anlıycam ama degilki :D

 2. zac_i_e dedi ki:

  müşterinin bilgisizliğinden faydalanmak” deyince aklıma niobeweb geldi. adamlar sürekli web alanınızı doldurdunuz diye mail atıyolar. paketinizi yükseltin diye. 750mb lık paket almış patron. 153 mb kullanmışlar. kim bilir kaç kişiyi kandırıyolar böle

 3. inniva dedi ki:

  turhostun gözünü seveyim. 5 yıldır turhostu tanırım nereden nereye geldiklerini gayet iyi biliyorum, natroyuda öyle. müşterimin web sitesinin hostu orada, ftp den dosya atacam de turhostun 5 kat daha uzun sürede anca yollarsın. natro mail sunucu adreslerini değiştirdi ama müşterilerine haber bile vermedi. neyse lafın kısası turhost candır diyorum. turhostta son zamanda karşılaştığım tek sıkıntı host kotasına mail kotasıda karışıyordu panelde 100mb site sanki 200 mb yer kaplıyormuş gibi görünüyordu ama teknik desteğe mail atınca düzelttiler. en güzelide gece bile mailine cevap atacak biri mutlaka var, online desteği çalışan belkide tek firma, buradan sebileye teşekkürler. :)

 4. Fatih dedi ki:

  Natro’ya laf yok. :D müşterilerimin tüm siteleri orada barınıyor. Ama php tabanlı sistem kuracaksınız sefleri unutun. Çünkü sistem windows tabanlı ama ben asp ci olduğum için sorun değil :) bu arada Natro diğer firmalardan hız olarak iyi. Sitem 24 saat açık. Çalışma yapacakları zaman sana mail atıyorlar. ve seni her zaman takacak bir iletişim ekibi var. Teşekkürle Natro :)

 5. hakn dedi ki:

  Bbaşıma söyle işi geldi, natrodn hosting alan müşterime bir script verdim, kendi yazdığım. Jquery kodlarının çalışmadığını gördüm. Bi soruyum nenin nesidir diye ama firma okadar yanlış bir müşteri politikası izliyorki anlatamam. Bir kere soru sordurtmama mantığı var, bir soru mail atıyorsunuz adamlar attığınız kendi mail adresiniz önceden veritabanlarında olmadığı için atamazmışsınız. Olaya bak.

 6. Arslan dedi ki:

  Bende bir ara düşündüm ve kendilerine ulaştım; fakat Linux sunucularının olmadıklarını söylediler.

 7. erdem çağla dedi ki:

  natroya joomla yaptığım bir siteyi taşımaya çalıştım ve en sonunda başarsım.
   
  phpmyadminden dbyi import etmek için bile destek ekibi ile görüşmek gerekiyor.
  uptime güzel fakat gerisi sıfır

 8. canbek dedi ki:

  arkadaşlar  natro birçok firmaya göre çok iyi ama win hostlarda zaten bu işi bilen arkadaşlar win host kullanacaksa alır yoksa kalkıp win sunucudu php çalıştırmak akıl işimi ,turhost ta linux sunucuda en iyisi çoğu sitem asp ve net tabanlı natroda, ortagımda php çok iyi bildigin için onun yaptıgı siteleride turhosta atıyoruz ekipler diger firmalara göre çok kaliteli, mesela isimtescil.net ömrümü yedi 30 adet hostingim ordaydı hayatımın iki yılı isim tescil net yüzünden karardı ama şimdi biraz daha rahatım turhost ve natro ile çalışıyorum ,birde netdirek var eski adı ile hostcini onlarda çok iyi firma

 9. Sadri Karadeniz dedi ki:

  Natro’nun paneli gayet kullanışlı, firma sitelerimizi barındırıyoruz ve ayrıca resmi wordpress alt yapılı blogumuz da sorunsuz çalışıyor. Sizin bu kadar sıkıntı çekmeniz, natro’nun kontrol paneline yabancı olduğunuz için yaşadığınız acemilik olabiilir mi?
  Arkadaşınız madem bu kadar acemi ve şifresini bile unutmuş, neden natro müşteri hizmetlerini aramamışta bilgilerini size vermiş? İlginç. Bazı sunucularda firewall 3 kez yanlış şifre girdikten sonra erişimi kesiyor. Sizin de bu veya benzer bir aksiyon yüzünden ip adresiniz banlanmış olabilir. Bu halde ip adresinizi değştirerek tekrar girebilirdiniz. Bir de bir yazılım yapmak kolay değildir ve epey maliyetlidir. Hatta kendi yazılımını geliştiren firmalar bunun için yazılım departmanı kurarak maaşlı yazılımcılar çalıştırıyorlar. Mesela biz de market pos yazılımımız için yazılım deparmanı kurduk, piyasada daha iyisi var tabiki ama bizimkisi de en iyi olabilir zamanla. Hiç kusura bakmayın ama bence abartmışsınız, paneli kullanamadığınız için koskoca firmayı amatör ve sorunlu ilan etmişsiniz.

 10. Caner Öncel dedi ki:

  Sadri bey 24 Haziran 2010 tarihinde yazılmış bir yazıya yorum yaptığınızı unutmayın. Evet o sinirle biraz abartmış olabilirim fakat o zaman ne yaşadıysam onu yazdım. Şu anda belki daha profesyonel, daha stabil bir yönetim paneline sahip olabilirler buna hiçbir şey demiyorum ancak 24 Haziran 2010 tarihindeki tablo buydu.

 11. Sadri Karadeniz dedi ki:

  Tarihe hiç dikkat etmemiştim. Evet haklı olabilirsiniz, yani şimdi tarihe baktım da 2 yıldır panelde bir çok değişiklik yapılmış olabilir ki şuanda sorun çıkarmıyor.

 12. ayhan kutlu dedi ki:

  Natro kesinlikle çalışılacak bir firma değil.
  Doruk.net te yaşadığım birtakım problemler nedeni ile tavsiye üzerine natroya 8 in üzerinde domain taşıdım. Problem çıkmadığı sürece sistem çalışıyor. Önemli olan problem çıktığında ve çözüm üretemediğinizde size destek olacak kimse ve personel bulabilmektir. Natroda kesinlikle iş halledecek bir eleman bulamazsınız. Şikayetleriniz olduğunda dikkate alacak insanda yoktur. Adamların politikaları şudur. “En iyi çalışan sistem müşterilerin olmadığı sistemdir.” Problem çıktığında adamlara sorduğunuz soru karşılığında terslenme ve dikkate alınmamayı göze alıyorsanız çalışın. Yedekli olarak başka bir hosting firması bulmayı sakın ihmal etmeyin.

 13. sentezyum dedi ki:

  Merhaba,
  Yaklaşık 2007 den beri Natro ile çalışıyorum. İlk tecrüben reseller paketi ile başlamıştı. 1 sene dolmadan fiziksel sunucuya geçtik. Belli bir tecrübemiz olduğundan çok canalıcı teknik sorunlar olmadığı sürece desteğe başvurmadık. Fakat ne zaman başvursak olumlu yada olumsuz kısa sürede cevap alabiliyoruz. Hizmet aldığım bu bu yıllar süresince natro zaman zaman çok ciddi saldırılara maruz kaldığı oluyordu. Tabi bundan bizim sunucular da etkilenirdi. Fakat en uzun kesinti sanırım birkaç saat sürmüştü. Son zamanlarda problemin natrodan kaynaklandığını fark ettiğimizde kesinti 10-15 dk kadar sürüyor. Yaşadıkları gelişmeleri çok iyi biliyorum. Zaman zaman başka hostingleri de araştırdık ama ya uçuk fiyatlarla karşılaştık yada hizmet kalitesinden şüphe duyduk. Genel olarak ASP ve .NET çalıştığımızdan bizim için Türkiyede en iyi seçenek Natro gözüküyor. Son 2 yıldır amatörce wordpress le de ilgilenmeye başladım. Eskiden windows sunucuda wordpressi çalıştırmak çok sancılı bir işti. Şu an kullandığımız sunucu windows 2008 iis7.5 hiç bir problem yaşamadan (rewrite kuralları ve perma linkler dahil) wordpress sitelerimizi çalıştırabiliyoruz. Drupal da çalıştırdım fakat site yapacak kadar zamanım olmadı. Önümüzdeki yıl server 2012 ye geçmeyi düşünüyoruz.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.