Ne olur Crytek’in başına bir şey gelmesin

Dün gibi hatırlıyorum, Crysis‘in %100 Türkçe çıkacağını duyunca inanılmaz heyecanlanmıştım. Hele o ilk Türkçe seslendirmeli fragmanı izleyince hepten çocuk gibi mutlu olmuştum. Şimdilerde bazıları “Türk firması neyin değil gardaşım bu kadar sevmeye lüzum yok” diye eleştiriyorlar ancak Crytek‘in dünya çapında bir oyuna, başka bir deyişle devasa bir yatırıma, dağıtıcı firma (EA) sıcak bakmıyor olmasına rağmen tamamen kendi insiyatifiyle Türkçe dil desteği eklemesi ve dolayısıyla diğer yapımcıların o zamana kadar cesaret edemedikleri bir girişimde bulunması az şey değil. Yerli kardeşlerBiz bunu ticari amaçlı değil, tamamen gönül işi olarak yaptık” demişlerdi. Yine bazıları bu deyişi tribünlere oynamak olarak yorumlayıp reklam yaptıkları gerekçesiyle eleştirmişlerdi fakat tutması halinde hem yapımcı hem oyuncu için kazan-kazan anlamına gelebilecek böyle bir olayı tam olarak neden eleştirdiklerini eminim kendileri de bilmiyorlardı. Neticede reklam yapmak için çok daha az riskli kanallar tercih edilebilirdi.

Neyse özetle Crytek’i severim Yerli kardeşlerden ötürü. Ben olsaydım, yaptığım iş kendi memleketimde kıymet görmediği için yurtdışına çıkmak zorunda kalmış bir yazılımcı olarak yıllar yıllar sonra, uluslararası arenada söz sahibi olcak kadar büyümüşken tutup sırf duygusal nedenlerle kendi memleketime yatırım yapmaya kalkışmazdım, olaya ticari bakardım yani. Nerede ekmek yiyeceksem oraya yönelirdim fakat bu adamlar tuttular yine büyük bir risk aldılar ve Türkiye’de ofis açtılar. Nereden bakarsanız bakın heyecan verici bir olay. Düşünsenize Ubisoft Montreal‘leri görmeye alışmış oyuncuları dünya çapında oyunlar eşliğinde Crytek İstanbul stüdyosu ile tanıştırmak, hey gidi hey.

Malesef Far Cry ve Crysis gibi efsane oyunlara imza atmış olan Crytek hakkında son zamanlarda yayılan dedikodular insanın canını hayli sıkıyor. Bu kadar başarılı bir firmanın bazı stüdyolarında grev olduğu, çalışanlarının ücretlerini ödeyemediği, çeşitli lisans sorunlarıyla ve mali krizlerle karşı karşıya bulunduğu söyleniyor. Dolayısıyla firmanın batması veya en iyi ihtimalle başka bir firma tarafından satın alınması gündemde “imiş“.

Olmasın lan, batmasın. Az buz değil Türk (ve kendi söylemlerine göre Ortadoğu) oyun sektörünü gerçek anlamda var edebilecek, ileri seviye yazılımcılığa yön verip istihdam sağlayabilecek potansiyele sahip bir firma Crytek. Başına bir iş gelmesi veya başka bir firma tarafından satın alınması demek bizim bu sektördeki serüvenimizin henüz başlamadan bitmesi anlamına gelir. Yani düşünsenize kaç tane uluslararası şirket Crytek gibi kendi isteğiyle bu memlekete gelip yatırım yapmaya karar verir, kaç tanesi “İstanbul ofisimize gelin kahramanımız olun” diye iş ilanı verir ki? Özellikle kırek yapmak ata sporu, korsan yazılım kullanmak hala bu kadar popülerken?

Bu konuda her türlü fikir, öneri ve bilgi paylaşımına açığım arkadaşlar. “Asparagas haberler bunlar, hepsi söylenti” türü ifadeleri özellikle firmanın kendisinden duymayı çok isterim. Kimi zaman kaybettiğim, kimi zaman indirimli olarak denk geldiğim ve kimi zaman da sırf satış rakamları artsın diye mütemadiyen Crysis serisi lisansları satın alan bir oyuncu olarak üzerime düşeni fazlasıyla yaptığıma inanıyorum. Sizin de hani olur ya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı dayınız vardır, bir çıtlatsak böyleyken böyle Crytek’e sahip çıkalım desek fena mı olur?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Cüneyt dedi ki:

  Hayda bu nerden çıktı şimdi? Yalandır ben Crytek gibi başarılı bir firmanın kötü durumda olacağına inanmıyorum. İmajını zedelemek için uyduruyorlardır bence.

 2. cansin dedi ki:

  Malesef dogru gibi gorunen bir haber ve malesef bunu da bagis toplamak icin reklam olsun diye yapiyor olabilirler ama son zamanlarda yeni oyun motorlari pek tutmadi bu da sirketi kotu duruma suruklemis olabilir

 3. musti dedi ki:

  Cytek daha yeni bir motor çıkardı ,bunun önüne geçmişlerdir diye umuyorum.

 4. aylinkantarci dedi ki:

  bence oncesine göre bunu daha iyi yapmıştır

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir