Nedir bu firmaların “taahhüt” bağımlılığı?

Harbiden nedir bu açgözlülük, bu bağlama hevesliliği? Sağılacak inek miyiz lan biz? İnternet istiyorsun 24 ay taahhüt istiyorlar, cep telefonu kullanmak istiyorsun 12 ay taahhüt yapacaksın diyorlar. Kimileri için bu durum rahatsız edici olmayabilir ancak esasen bu firmalar, daha doğrusu sayısı son derece az olan tabiri caizse tekel konumundaki firmalar gelirlerini garanti altına almak üzere biz tüketicilerin seçme özgürlüklerini zincire vurma hakkına sahipler, gayet meşru ve yasal bir hak bu. Devlet baba “Evet yapabilirler” diyor.

Sizce de bu işte bir yanlışlık yok mu?

Sistem bizleri zaten dünyadaki diğer örneklerine kıyasla daha yüksek ücretler karşılığında daha düşük hizmetlere razı olmak durumunda bırakıyor. Bunu zaten hepimiz mecburen kabul ediyoruz, yani eve internet bağlatırken modemden çıkan kablolardan birinin kaba etlerimize monte edileceğini biliyoruz. Fakat çıkıp “Sana bu interneti veriyoruz ancak önümüzdeki 2 yıl boyunca bizim kölemiz olmayı kabul edeceksin. Hizmet süresince en başta söz verdiğimiz hızda bir bağlantı sağlayamayabiliriz, kesintiler olur, yavaşlıklar olur, inek içer dağa kaçar fakat her ne olursa olsun her ay ücretini tıkır tıkır ödeyecek, hiçbir koşulda caymayacaksın. Olur da bizden daha iyi hizmet veren, daha uygun alternatifler bulursan kesinlikle gitmeyeceksin yoksa pipini keseriz!” dedikleri zaman bende şalterler atıyor. Böyle taahhüt mü istenir lan? Tefeci elinden çıkmış gibi.

Oldu o zaman Migros’ta taahhüt istesin, kasiyerler müşterilere üzerinde “Allah belamı versin 2 yıl boyunca sadece sizden alışveriş yapacağım. Karfur’a gidersem iki gözüm önüme aksın” yazılı sözleşmeler imzalatsınlar, diğer marketleri tercih etme hakkını kullanmak isteyenlere de domatesi deterjanı iki katı daha pahalıya satsınlar. Olmuşken tam olsun yani.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. ahmettatar dedi ki:

    Caner galiba kampanyalı fiyatlarla hizmet vermeye başladıktan sonra eski kampanyalardan yararlananlar vazgeçip daha indirimli kampanyalardan yararlanamasın diye var sanırım bu taahhüt olayları.. Mesela ben 69tl den netlimitsiz paket kullanıyorum 2 yıl taahhütlü olarak başladım kullanmaya sonra 5 ay sonra yeni bir kampanya yaptılar ve 40tl ye aynı netlimitsiz paketini satıp yanına birde kablosuz modem hediye ediyorlar benim kampanyadan yararlanmam için yeni abone olmam lazım ama benim bir paketim zaten var dolayısıyla o paketi sonlandırıp yeni paketi almama engel olabilmeleri için taahhüt istiyorlar ki o fazla para ödediğim paketi sonlandıramayayım.. Yani indirimli fiyatla sundukları kampanyanın hedef kitlesinin doğrulanması amacı taşıyor gerçekten hedefledikleri müşterilere hitabetmesini amaçlıyorlar.. Yoksa bizim millet uyanık 3 güne bir paket değiştirir vallaha..:)

  2. nurkan bilmiş dedi ki:

    bankalar da bu yöntemi kullanıyorlar. Örneğin ben kredi kartlarımı kapattırıp tek karta geçme kararı aldım kendi kendime. Bir kartımın 2 ay sonra son taksitim bitecekti. Bankayı kartı iptal etmeleri için aradım onlar da kartımın taksitleri bitmeden kartı iptal edemeyeceklerini söylediler. Bunu bildiğim için o kartla taksitli hiçbir şey almadım. Kırtasiyeden o kartla tek çekimle bir kartuş aldım. Slibi hala elimde olan o kartuşu firma da tek çektiği halde banka kendisi 12 aya böldü. bankayı aradım dakikalarca telefonda bekletildim ama taksiti bir türlü iptal ettiremedim. yani ben 20 küsür liralık kartuşu 12 ay daha ödeyip öyle kartı iptal edebilecekmişim. En nihayetinde kartı kırıp alışveriş yapmama kararı aldım.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir