Okurlarınıza 2 TL karşılığı yalan söyler misiniz?


Bumads (Bumerang) Hürriyet’in internet üzerinde iştirak gösteren, blog yazarlarını ve okurlarını hedefleyen bir reklam platformu. Ağına dahil olan blog sahiplerine çok cüzi ücretler karşılığı reklam yayınlatmak gibi bir misyonu var ve izlenimlerime göre bu işte oldukça başarılı.

Bumads’cılar bana da zaman zaman reklam kampanyalarıyla ilgili çeşitli teklifler gönderiyorlar, henüz bu tekliflerden hiçbirini değerlendirip bloguma yansıtmış değilim çünkü bu memleketin kaliteli içerikler üreten, ayağa düşmemiş bloglara da ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Hal vaziyet böyleyken az önce posta kutuma yeni bir reklam teklifi daha gönderdiler. Benden “Ece Sükan” isimli bir vatandaşın blogumu incelediğini ve bana en çok yakışacak bilgisayar renginin turuncu olduğuna karar verdiğini yazmamı istiyorlar, buna karşılık bana 2 TL vereceklermiş. Yazının başlığını ve içeriğini de benim yerime harfi harfine belirlemişler, oysa gerçekte ben ne Ece Sükan’ı tanırım ne de birileri gelip bana böyle böyle bir konudan bahsetti.

İşte bunlar benim zerre hazzetmediğim olaylar. Adamlara göre benim okuyucularıma gözümü kırpmadan yalan söylememin, pardon, halihazırda söylenmiş bir yalanı copy-paste etmemin bedeli 2 TL.

Daha fazla yorum yapmayacağım, buyrun samimiyetine güvenerek her gün takip ettiğiniz blog yazarların bu konudaki tutumunu kendiniz gözlemleyin: http://goo.gl/J36T3 (blog yazarları darılmasın gücenmesin, bu doğru bir şey değil).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

27 Yorum

 1. Atakan dedi ki:

  Doğru söze ne denir.. Üç kuruş uğruna siteyi kirletmeye ve yüzlerce site / blog ile aynı içeriği yayınlamaya değmez gerçekten.
  Bumerang’ı bırakalı çok oldu.

 2. Cavid dedi ki:

  Bumerang kelimesini bile duyunca midem bulanıyor artık, bitirsinler şu rezaleti, Hürriyet gibi bir kurumun kanserli uzvu bence. Birde hiç utanmadan “Tebrikler” ile başlıyorlar ya o cümleye vallahi pes!! Yerde görsem tenezzül etmem.

 3. UB dedi ki:

  Yok arkadaş reklam metninin standartları olmalıdır. Bumarang’tan reklam yayınlarım, daha önce yayınladım. Ama benim adımdan yazılmış gibi, b.kunu çıkarmış metinlere de bürüşt demek lazım.

  Yayınlamamızı istiyorlarsa tanıtım yazısı gibi bir şey kullansınlar, benim kelimelerimi değil!

 4. Korhan dedi ki:

  madeni paraları kabul edenler ediyor, itibar etmezsen de burada ki gibi tepki veriyorsun.. netice itibari ile anladığım kadarıyla tüm bloklar da sony vaio bir şekilde geçmeye başlamış, başarılı bir reklam projesi :)

 5. yusuf dedi ki:

  Bumads için bir şey diyemeyeceğim; ama artık birçok blog tek elden çıkmış gibi birbirinin aynısı. Eskiden tomarla blog takip ederdim. Şu an aklıma gelenler 3-5’i geçmiyor kişisel blog olarak.

 6. Ensar Günel dedi ki:

  2-3 hafta önce bir antinkuntin blogcunun, dediğin gibi tasarımı 5 para etmez bir bloğun,  25 tl değerindeki teklifini gördüm. buna inandım biraz, ama size 2 tl bana 2 tl.. bilmiyorum bi çözümü olan varmı..

 7. Atakan Kandemir dedi ki:

  ben de şu sıra bunları yayınlayıp yayınlamama arasında tereddüt yaşıyordum.. 2TL’ye çoğu insan tenezzül etmez, kaldıki hiç bir reklam 2TL’ye yaptırılmaz.. Bir de bu reklam yayınladıkça ilerki reklamlarda daha yüksek teklif alıyorsun efsanesinin gerçekliği var mı..?

  bence de çok başarılılar, blogcuların çoğu senin gibi ayar oluyorlar caner, ama bir yandan da yazdıkları şey, yaptıkları emek bir şeylere değsin istiyorlar.. onlarda bu isteği bedavadan sömürüyor. Eminim bu reklamları yayınlayanların çoğu belli bir değere ulaşamadığı veya ulaşamayacağı için, ya da bir aşamada yayınlamayı kendiliğinden bırakacağı için o 2TL’leri de almayacaklar.. epey karlı hürriyet için.

  yalan konusunda, ha senin ağzından yazmış ha tanıtım yayınlamışsın blogunda kendi ismin altında.. ikisi de yalan zaten, altında da yazıyor bu bir bumads reklamıdır diye… 

 8. muzaffer dedi ki:

  bak caner blogunda bunu kullanlar varmış. takım ettiğim 10 larca blog içerisinde gördüm.

  sadullahkeles.com/2011/11/30/ece-sukan-benim-bloguma-yakisan-sony-vaioyu-secti-sira-sende/

 9. emre cem elevis dedi ki:

  aynı teklif bana 5 liraya geldi

 10. beko servisi dedi ki:

  adamın varsa 100 tane blogu 100 tane aynı konuyu girmesi 1 saatini alsa 1 saatte 200 TL tabii ki özgün bir blogda gereksiz bir şey ama saçma sapanların yapması gayet doğal.

 11. kadir dedi ki:

  Kadın renk körü heralde ne turuncusu, yeşil yeşil…
  2 tele için değmez Caner başgan dur hele sana ne doktor ne mühendis reklamları gelecek daha bunlar neki :)

 12. Kaan dedi ki:

  Bu yazı wmaraci.com u karıştırmış :)

  http://wmaraci.com/forum/blogcular-genel/okurlariniza-2-tl-karsiligi-yalan-soyler-misiniz-25558.html

 13. Atakan dedi ki:

  @Kaan wmaracı’nı karıştırdığı yok, tartışıyoruz :)

 14. Efekan dedi ki:

  Merhaba caner abi, bende bu reklamı yayınladım. Banada aynı şekilde mail geldi ve fiyat olarak 15 TL değerinde geldi ve bu zaman zaman değişiyor bazen 20 TL likte geliyor bazen 10 TL likte geliyor sanırım paylaşıma göre değerlendiriyorlar. Caner abi sen hiç yayınlamadığın için sanırım 2 TL gelmiş en başından yayınlayan blogspotlar bile köşeyi dönmüş vaziyette, facebook bumerang sayfasındaki ücret raporlarını görseniz gerçekten dudaklarınız uçuklar bir blogspot sitesi ile bile adamlar reklamlardan gayet güzel para kazanıyor.. Bence caner abi bu siteye hiç ellemeyip bir blogspot aç ve hiç değilse ordan yayınlamaya başla.. ben kendi sitemden yaklaşık 2 aydır içerik yayınlıyorum 178 TL birikti 300’de çekmeyi planlıyorum.. sonuçta bir web sitesi var ve masrafları var hiç değilde hosting, özel ip, domaini ıvır zıvır masraflarını karşılasa yeter kanımca hem ordan gelen parayla senden tanıtım yazısı almayı bile düşünüyorum o kadarda kötü değil aslında caner abi :)

 15. Cavid dedi ki:

  Efekan’ın Bumerang editörlerinden biri olduğunu düşünüyorum, tek bir cümlesinde samimiyet yok, geç bunları geç :)

 16. Sezer dedi ki:

  Merhaba Caner. Yazını dün okudum, aslına bakarsan yorum yapmak istemiyordum fakat sözüm ona bahsettiğin türden bir blog yazarı olarak eklemem gereken birkaç nokta olduğuna karar verdim. Önce “reklam” kavramını göz önünde bulunduralım. Rahmetli Kemal Sunal’ın bir filminde kendisine hiç kullanmadığı kalitesiz ürünlerin reklamını yaptırmaya çalıştıkları bir sahne vardı, hatırlarsın. Kendisi de ürünün reklamını yapmak yerine aksine ürünü kötülüyordu, bir türlü beceremiyordu “yalan söylemeyi”. Bunun gibi, reklam kavramının %99’unu oluşturan bir kavramdır zaten “yalan”. Televizyonda gördüğümüz bulaşık deterjanları tabağa değdiğinde tabak kaşıkçı elması gibi parlamıyor. Ya da Okan Bayülgen “bir Dacia alırsın, vazgeçemezsin” dediği için Dacia marka araba kullanmıyor. Ne bileyim örnekler çoğaltılabilir. Buna paralel olarak benim veya daha önemlisi karşı fikri savunduğun için  senin yaptığın “tanıtım yazısı satma” durumu da bir miktar “yalan” kavramına bulaşıyor. Ama bunun adına yalan yerine “reklam” demek daha doğru olur. 

  Tüm bunlarla birlikte, Bumads’in “reklam” kavramının bir adım ötesine geçip, firma ya da ürün tanıtımını bizim ağzımızdan yapmasını ben de uygun bulmuyorum. Senin söylemek istediğin şeyin de bu olduğunun farkındayım. Yine de “2 liraya yalan söylemek” kavramını kendi üzerime “uygun fiyata reklam yapmak” olarak alıyorum ve seni seviyorum.

 17. Caner Öncel dedi ki:

  Evet söylediklerine katılıyorum ve ben zaten reklamların / reklamcılık mantığının bu şekilde olmasına da kökten karşıyım. Reklamcılık “tanıtımcılık” değil “yalancılık” olmuş, bu durumu hoş karşılamamız mı gerekiyor, kanıksamalı mıyız? Ben zaten her fırsatta bunu da eleştiriyorum.

  Ben de seni seviyorum Sezercim.

 18. Sezer dedi ki:

  Bu durumdan ben de son derece rahatsızım. Hatta ben bir kişisel blog üzerinde “sıfır reklam” olmasından yanayım. Adsense kullanmıyorum, bugüne kadar gerçek kişilerden Bumads’in bana verdiği rakamların çok üzerinde teklifler almama rağmen tanıtım yazısı tekliflerini kabul etmedim. (Birkaçı hariç) Bu tür teklifleri en aza indirmek için de fiyatı yüksek belirledim. Tanıtabileceğim, gerçekten yazmaya değer bir ürün/site/kişi varsa da seve seve yazıyorum zaten.

  Ziyaretçilerimiz ya da takipçilerimiz -adına her ne dersen- yazdığımız bir yazının türünü (reklam/reklam değil) ilk bakışta anlayabiliyorlar zaten. Mesela senin “kartuş dolum merkezi” konulu yazına kaç yorum geldi? Ya da kaç kişi okudu? Okuyucuların o yazıyı gördüklerinde hiç mi rahatsızlık duymadılar? Küçücük bir rahatsızlık duymuşlardır eminim. Ben de bu blogun bir takipçisiyim çünkü. Senin bahsettiğin “yalan” olayı belki bundan bir derece fazla rahatsız edici fakat takipçilerin bu durumu anlayıp, idare etmesi gerekiyor, öyle de oluyor zaten.

 19. Efekan dedi ki:

  şimdi ince bi noktaya değineceğim, samimi fikirlerimi samimiyetsiz olarak nitelendiren kişiler olmuş.. bazı büyük markaların zaten bloglara ihtiyaçları yok ! isterse 5 milyon blog sitesi yayınlasın yada yayınlamasın apple bilgisayar herkesin hayalinin köşesinde vardır ! kim istemez sony vaio pc ? yada playstation3 ? yada bunun gibi büyük markalar.. siz ilk başta bu ürünleri beyninizden silin, sonra benim samimiyetime güvenmeyin bilmem anlatabiliyormuyum yok öyle istemiyorum sağ cebime koy ;)

 20. Tufan Tunç dedi ki:

  Bu konuya blogunda yer vermene çok sevindim. Ben de son zamanlarda bu durumdan şikayetçiyim. FF’de de bahsetmiştim. Şimdi bunu 2 tl karşılığında yayınladıklarını öğrenince daha da üzüldüm. 2 tl için değmez bence, ne marka için ne de blog için faydalı olduğunu düşünmüyorum.

 21. Hawar dedi ki:

  Aynı reklam için bana 15 TL teklif etmişlerdi. Ben de kabul ettim ve şuan 80 TL gibi bir bakiyem var  Bumerangda

 22. WeyseL dedi ki:

  E peki 2 TL yalan söylemeyeceksek neden her an banlanma riski yüksek olan; keyfine göre banlayan bir reklam sisteminde 0.1$ gibi komik tık başı ücretlere yalan söyleyelim ki? Evet ben de bumerang yayıncılarındanım ama yalan konusunda pek bir farkımız yok ki? sen .2 gibi rakamlara ayda 1200$kazandırıldığını söylüyorsun ben de sony vaio gibi değişken ücretler karşılığında reklam yapıyorum. İkisinde de bunun bir reklam olduğu belirtiliyor zaten. Sonuçta reklam yapıyoruz, ve reklam alanında getirisi gerçekten güzel, sorunsuz ve risksiz bir reklam servisi bumerang. Google banlar indirdik kafasına göre rakam belirler diğerleri farklı dünya zaten. Alternatifin var ise söyle biz de ona geçelim.

 23. Caner Öncel dedi ki:

  @Weysel 6 senedir Adsense yayıncısıyım, ne banlandım ne de param 1 güne 1 gün gecikti. Demek ki sizde bir problem var.

  İşte sizler gibi para kazamak uğruna her şeyi yapmaya göze alan insanlar sayesinde reklamcılık sektörü insanların gözünün içine baka baka yalan söylemeyi mübah saymaya başladı. Bunu da öyle bir kanıksamışsınız ki “reklam işte kardeşim ne var yani alla alla” diyebiliyorsunuz.

  Bu yanlış, insanları kandırmak, dolandırmak, yalan söyleyerek o ürünü/hizmeti satmaya çalışmak yanlış. İsmi ne olursa olsun.

 24. WeyseL dedi ki:

  3. Günde 1200$ Kazandım. vopsiyon.com
  Doğan nasıl para kazandığını anlatıyor. Sende kazanabilirsin!

  Usta şu reklam ile yalancılık yapmıyor musun? Neden çuvaldızı başkasına iğneyi kendine batırıyorsun ki? Kullanma o zaman reklam, neden kullanıyorsun ki? Neden sen yalancının daniskası iken başka insanları çok kötü kendinizi ak kaşık gibi görüyorsunuz benim demek istdiğim odur?

  Ne kadar düşük insan profili, başkası yaparken  kötü, aşağılık kendisi yaparken en kralı yaptım mı adam gibi yaparım, benim yaptığım yanlış olmazcı modeli

 25. Bilgeyazar dedi ki:

  Hürriyet bumerang için bir farklı bakış açısı diyelim ; http://www.bilgeyazar.org/zekice-dusunulmus-bir-sistem-hurriyet-bumerang.html

 26. Furkan dedi ki:

  Bu yazı çok önce paylaşılmış, ancak yeni okudum. Gerçekten tebrik ediyorum sizi. Aynı Bumerang reklamları bana da gelmekte. Teşekkür ederim yazınız için

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.