Ölmeden önce ölmek?!


Ölmeden önce ölmek kişiye ne kazandırır?…” Hadi bakalım buyur burdan yak…

Televizyondan da içindekilerden de tüm benliğimle nefret ediyorum. Hadi bunlar bir tarafa hele o bitkiciler şifacılar yok mu, birini elime geçirsem bir daha televizyona çıkmamaya yemin edene kadar kızılcık sopasıyla döverim.

Düzeltme:

Ercan Sarıoğlu – Düz mantıkla yanlış görünüyor olabilir. Hac ibadetinde ihrama girmek ölmeden önce ölümü sembolik olarak yaşamaktır. Muhtemelen bu konuda konuşuyordur.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. haXan dedi ki:

  Demekki neymiş ?
  Öyle hemen bilmeden etmeden yorum yapmamak lazımmış…

 2. ugur dedi ki:

  haxana katılıyorum ..
  ayrıca, ölmeden önce ölmek diye söz vardır.
  deyimdir, bilen güzel anlar.
  anlamayanlara öğrenmeye çalışmak düşer.

 3. semih dedi ki:

  Merhaba:)
  Yorumunuzda bir hata gördüm bende bir cevap yazmak istedim.
  Mesnevide rastladığım bir konuydu epey oldu ama aklımda kaldığı şekilde yazıyorum.
  Ölmeden evvel ölmek demekle kastedilen şey insanın nefsini Allah yolunda harcamasıdır. Bu televizyonda kişinin icadı değil yani.
  Mevlana şehitlik ile ilgili bir yazıda bahsediyordu ve ölmeden önce ölen(yani nefsi arzularından vazgeçenler) öldükten sonra nefisleri iade edilir. Burada bir hatırlatma kabir hayatında insanlardan nefisleri alınır ve istedikleri gibi de davranamazlar ama şehitler ölü değillerdir, hatta denilir ki onların bedenleri de çürümez. Çünkü onlar ölmeden evvel nefsinden vazgeçmiş ve Allah yolunca ömrünü harcamıştır. Allah rızası için Allah yolunda bir şeyler yapmak lafı edildiği gibi kolay bir iş değil. Bu konuda mesnevide işlenir, okurken çok dikkatli olmak gerek, mesnevi birbirine bağlı hikayelerden oluşur ve bilindik o ilk 18 beyit ardından anlatılan hikayeyi dikkat edip , okumaya başlamak gerek.

  Ölüm hakkında kısa bir ayrıntı;
  Ölü nefis olarak her şeyini kaybetmiş kişidir. Ölü ile diri arasındaki farkta budur. Ölü malını mülkünü, çoluk çocuğunu, yanında var sandığı her şeyini hatta kendi bedenini dahil her şeyini kaybeder bu kıyamet gününe kadar böyle devam eder.

  Beyte bir gün rastlarsam size de yollayacağım benim bir hatam olmuş olabilir yayınlatmazsanız sevinirim.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir