Online alışveriş alışkanlıklarımı dumura uğratan site: Mormani.com


Geçenlerde internetten yeni bir hoparlör seti aldığımdan ve arızalı çıktığı için değiştirmek üzere geri gönderdiğimden bahsetmiştim. Şimdi size online alışveriş alışkanlıklarımı dumura uğratan bu değişim sürecinden ve netice itibariyle Mormani.com‘un benim için nasıl “lovemark” mertebesine yükseldiğinden söz etmek istiyorum.

Hoparlörler elime ulaşıp arızalı olduklarını anlayınca resmen başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Yıllardır internetten alışveriş yapan biri olarak bu filmi daha önce defalarca kez gördüğüm için yaşayacağım olası can sıkıntıları gözümün önüne geldi ve tüm hevesim kaçtı. Hemen ürünü nasıl açtıysam aynı şekilde paketledim. Fatura, irsaliye, kullanım kitapçıkları, poşetler, kabloları toplamaya yarayan o siyah tellere varana kadar her şeyin eksiksiz olması için özen gösterdim. Kutunun içine de son derece açık bir dille “Bu ürün bozuk çıktı, iade edip fiyat farkını ödeyerek şu şu modeli almak istiyorum” diye not yazdım. Cuma günü, ürünü kargo ücreti karşı tarafa ait olmak üzere gönderdim ve umutsuzca beklemeye başladım.

Salı günü ne olup ne bittiğini öğrenmek üzere web sitelerinde yer alan telefon numarasını aradım. Alışkanlık gereği, “Şu an tüm operatörlerimiz diğer müşterilerimize hizmet vemektedir, lütfen bekleyiniz” ses kaydı eşliğinde uzun bir bekleyişe hazırlanırken, daha ikinci çalmadan sonra karşıdan “Alo” sesi geldi. Canlı kanlı birine bu kadar kolay ulaşabilmiş olmanın verdiği ilk şoku atlattıktan sonra savaş baltalarımı kuşandım ve durumu sinirli sinirli bir solukta anlattım. Karşıdaki hanımefendi dinledikten sonra “Sizi aktarıyorum lütfen bekleyin” dedi. Bu sefer bir erkek sesiyle muhattap olmaya başladım, “Sorun çıkarma potansiyeli olan müşterilerin gazını bu adam alıyor herhalde, daha sert çıkmalıyım” diye düşünerek durumu bir kere daha hızlıca anlattım. Karşıdaki ses “Tamam efendim, yeni ürününüzü yarın kargoya veriyoruz” dedi…

Ben yıllarca –tamamen hayal ürünü olan, gerçek hayattaki kişi, kurum veya kuruluşlarla alakası bulunmayanhepsihovarda.com‘larla vuruşmuş bir online alışveriş gazisiyim, insan bir “Kullanıcı hatası bu sittin sene değişmeyiz… Teknik ekibimiz inceliyor kusuru size yıkmaları an meselesi, beklerseniz Ekim’e kadar… Pakette eksik var, ödemesi size ait olmak üzere aynen geri gönderiyoruz… Tikıt açın tikıt…” falan der, hiç olmadı sırf zorluk çıkarmak için artist artist konuşur değil mi? Yok…

Tekrar bir önceki görüştüğüm hanımefendiye aktarıldım (Ebru Hanım), “Caner Bey yeni ürününüzü adresinize yarın gönderiyoruz. Kargoya verdikten sonra ben size ayrıca haber veririm” dedi. “Eheh iyi de ben fark ödeyecek idimdi…” dedim, “Onu da şu hesabımıza gönderebilirsiniz” dedi. Buna göre hem gelen giden kargo ücretlerini üstlendiler hem de farkın bir kaç TL’lik küsüratını traşlayıp düz hesap yaptılar. Ödemeden sonra dekontu fakslayın, şu adrese havale bildiriminde bulunun falan diyen de olmadı.

Telefonu kapattıktan sonra çiçekler böcekler ve hatta başımın belası simitçi bile gözüme şirin görünmeye başladı. Bir süre sonra kendime gelip yaşadıklarımı tekrar tarttım, güzel memleketimin online alışveriş düsturuna ters durumlardı bunlar. Kesin bir pislik çıkacak diye düşünüp beklemeye başladım.

Ertesi gün telefonum çaldı, Ebru Hanım ciddi ciddi ürünü kargoya verdiklerini, istersem kargo takip numarasını iletebileceklerini söyledi ve bir sonraki gün gerçekten söyledikleri gibi ürün elime ulaştı… Yemin ediyorum dumura uğradım. 1 hafta geçmeden ürünü değiştirdim ve kimse hatayı üzerime yıkmaya, telefonda saatlerce bekletip çileden çıkarmaya, yıldırmaya çalışmadı. Üstüne üstlük “Kargoya verdik haberiniz olsun” diye arandım.

Sözün özüne gelecek olursak: Şu saatten sonra aradığım ürünü daha pahalıya satıyor olsalar bile üç kuruş fazla ödemeye razı olur gider Mormani.com‘dan alışveriş yaparım. Ne kadar büyük bir firma olduklarını bilmiyorum ancak elektronikten mutfak eşyalarına kadar onlarca kalem ürün satıyorlar. Kendilerinden 5 veya 6. kez alışveriş yaptım ve aldığım ürünlerin hepsi ertesi gün elime ulaştı (başka sitelerde ürün için 60 gün beklediğim, telefondaki operatöre “o ürünün parasıyla ofistekilere pizza ısmarlayın, bu saatten sonra bedava verseniz istemiyorum” dediğim oldu). Eğer hayvan gibi depolara sahip olan ve fakat “insan” ve “iletişim” faktörlerine gerekli önemi göstermeden kontrolsüzce devleşen firmaların düştüğü hataya düşmez, müşterileri ile aralarına ulaşılamazlık anlamına gelen kurumsallığı koymaz ve bu çizgide devam ederlerse benim gibi bir çok online alışveriş profesyonelinin gönlünde taht kuracaklarından eminim.

Kendilerine telefonda da söylediğim gibi bana böyle bir alışveriş deneyimi yaşattıkları için teşekkür ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

15 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir