Online renk paleti oluşturucu (color pallette generator)

online-color-palette-generator
İşte akıl edilmiş en harika online araçlardan biri daha, üşengeç webmasterlar eminim bunu da çok sevecek. Web sayfası tasarlarken en önemli unsurlardan biri de renk tonlamasıdır, dikkat ederseniz görünüşüne hayran olunan bir çok sitenin belli bir renk karakteristiği vardır. Hazırladığınız sitede kullanacağınız ek renkler (butonlar, başlıklar, inputlar, resim çerçeveleri vs.) ana şablon renginizle ne kadar uyumlu olursa siz de tasarımcılık adına o kadar başarılı sayılırsınız, kısacası anahtar kelimemiz renk uyumu.

Pictaculous.com adresinde hizmet veren bu online aracın esas mantığı da bir resimde veya ekran görüntüsü alınmış bir sitede kullanılan renklerin kodlarını toptan çözümlemek. Yani görsel olarak hoşunuza giden, kendi içinde uyumlu bir sitenin ekran görüntüsünü alarak bu sitede (veya resimde) hangi renklerin kullanıldığını kolaylıkla öğrenebilir, renk uyumu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta renk kodlarını Photoshop renk kalıp dosyası (.aco) olarak kaydedip kendi çalışmalarınıza uyarlayabilirsiniz (hırsıza yol mu gösteriyorum ne?).

Online renk paleti oluşturucu (color palette generator):
http://www.pictaculous.com

Ek olarak, bilgisayarınızda ekrandaki herhangi bir rengin kodlarını almak için biçilmiş kaftan olan, kendi Türkçeleştirdiğim Colorcop isimli programcığı tekrar tavsiye ediyorum. Egonomik üzerinden şu adreste detaylarına gözatabilir/indirebilir, resmi sitesinin download bölümüne ise şu adres aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Gökhan dedi ki:

    Gerçekten çok işe yarar bi araç

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir